Հռոմի պապը վերջին պահին է որոշել ելույթում ավելացնել Ցեղասպանություն եզրույթը. Ֆեդերիկո Լոմբարդի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը նախօրոք պլանավորել է ՀՀ նախագահական նստավայրում արտաբերել Մեծ եղեռն եզրույթը, սակայն ելույթի ընթացքում փոխել է որոշումն ու արտասանել Ցեղասպանություն բառը: Երևանի մամուլի կենտրոնում լրագրողների հետ հանդիպման այս մասին ասաց Վատիկանի  Սուրբ Աթոռի մամուլի գրասենյակի տնօրեն  Ֆեդերիկո Լոմբարդին՝ անդրադառնալով հարցին՝ ինչպե՞ս է ստացվել, որ նախօրոք լրատվամիջոցներին բաժանած ելույթի տեքստում եղել է Մեծ եղեռն եզրույթը, իսկ պապը ելույթի ժամանակ օգտագործել է Ցեղասպանություն բառը: «Պապը հաստատել էր բոլոր տեքստերը, նա ասել էր՝  սա է այն տեքստը, որ ես պատրաստվում եմ արտասանել: Մենք ձեզ միշտ բաժանել ենք նրա ելույթների տեքստերը, բայց ասել ենք, որ պապը միշտ էլ կարող է վերջին վարկյանին անգամ փոխել տեքստը: Մենք տալիս ենք ձեզ տեքստը և հորդորում ենք ուշադիր լինել, քանի որ նա կարող է ամեն պահի անակնկալ մատուցել: Այս անգամ էլ պապը որոշել էր ավելացնել այդ բառը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պարզաբանեց Լոմբարդին:
Դիտարկմանը՝ Վատիկանը Թուրքիայի կողմից նոր քայլերի սպասո՞ւմ է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ անցյալ տարի, երբ Հռոմի պապը կրկին խոսել էր Հայոց ցեղասպանության մասին, Թուրքիան հետ էր կանչել Վատիկանում իր դեսպանին, Լոմբարդին պատասխանեց. «Ես չեմ կարող Թուրքիայի փոխարեն խոսել:  Ես կարող եմ ասել այն, ինչ ասել է պապը, իսկ պապը միշտ խոսում է խաղաղության և հաշտության ոճով տարբեր ազգերի մշակույթների միջև:  Այս ուղևորության ընթացքում ևս նա այդ ոգով է արտահայտվել և հենց այդպես էլ շարունակելու է: Ես կարծում եմ, որ կան շատ հայեր և թուրքեր, որ լավ հարաբերություններ ունեն միմյանց հետ: Մենք պետք է միշտ հիշենք անցյալը, որպեսզի  նոր պատերազմներ չբռնկվեն, մենք պետք է դասեր քաղենք անցյալից, ինչը մեզ թույլ կտա խուսափել դրանց կրկնությունից, սա այն է, ինչ ասել է պապը: Շատերը դեռ չեն հասկացել անցյալի դասերը: Մենք պետք է հիշենք այս ամենը միայն հանուն խաղաղության, այլ ոչ թե նոր կոնֆլիկտներ բացելու համար, սա պետք է անհերքելի լինի»:
Լոմբարդին ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Հռոմի պապը ոչ միայն ևս մեկ անգամ արտասանել է Ցեղասպանություն բառը, այլ ընդգծել է, որ հայերի Ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ողբերգությունն է, աղետը: «Պապն ասաց, որ այդ ողբերգությունը գլխավորեց անցյալ դարի անմարդկային աղետների տխուր ցուցակը, որոնք իրականացվեցին ցեղապաշտական, գաղափարախոսական և կրոնական մոլորեցնող շարժառիթներով և որոնք մթագնեցին մարդասպանների միտքը, ովքեր նպատակադրվեցին ոչնչացնելու մինչև իսկ ամբողջ ժողովուրդներ։ Ահա սա նկարագիրն է նրա, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ցեղասպանությունը»,- եզրափակեց Լոմբարդին:

YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. Pope Francis had planned in advance to use the formulation “Medz Yeghern” during his speech at the Presidential Palace of Armenia, but during the speech he changed his mind and used the word “Genocide”, director of the Vatican’s Holy See Press Office Federico Lombardi told the reporters in Yerevan media center, referring to the question how it happened that in the text provided to press representatives “Medz Yeghern” was written, while the Pope used the word “Genocide” in his speech. “The Pope had confirmed all the texts; he had said “This is the one I am going to pronounce”. We have always provided you with the texts of his speeches, but we always said that the Pope can always change even the entire text in the last moment. We provide you with the text and urge you to be attentive, as he can give a surprise at any moment. This times the Pope decided to add that word”, “Armenpress” reports Lombardi clarifying.
To the question if Vatican expects any reaction from Turkey, considering the fact that when the Pope spoke about the Armenian Genocide last year, Turkey called back its Ambassador in Vatican, Lombardi answered, “I cannot speak for Turkey. I can say what Pope said, and he always speaks for peace and reconciliation between different nations and cultures. During his current visit he was again guided by that spirit and will continue the same way. I believe there are numerous Armenians and Turks that have good relations with each other.  We must always remember the past to prevent new wars; we must take lessons from the past which will allow us to avoid their reoccurrence. This is what Pope said. Many have not taken lessons from the past yet. We must remember all this for the sake of peace, but not igniting new conflicts”.
Lombardi focused on the fact that Pope Francis not only once again used the word “Genocide”, but stated that the Armenian Genocide was the first catastrophe and tragedy of the 20th century.