Մայր Աթոռի բացօթյա խորանում մեկնարկում է պատարագը Հռոմի պապի մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռի Սուրբ Տրդատ բաց խորանում մեկնարկել է Սուրբ պատարագը, որը մատուցում է Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը Սրբազան քահանայապետ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի աղոթակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` աշխարհի տարբեր ծագերից Էջմիածին են ժամանել ուխտավորներ` մասնակցելու պատարագին:
Հռոմի պապին ու Գարեգին Բ կաթողիկոսին տանող ամպովանին կրում են չորս վարդապետեր, այն մոտենում է բաց խորանին: Ժողովուրդը հայրապետներին դիմավորում է ծափերով:
Մայր Աթոռում տեղի կունենան մի շարք այլ միջոցառումներ, որից հետո Սրբազան քահանայապետը և Վեհափառ Հայրապետը կայցելեն հայ ժողովրդի և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը՝ Խոր Վիրապ, որտեղ միասին աղոթելուց հետո աղավնիներ բաց կթողնեն Արարատի ուղղությամբ և դրանով պաշտոնական ծրագիրը կավարտվի: Սրբազան քահանայապետը կմեկնի օդանավակայան` Հռոմ վերադառնալու համար:
Ֆրանցիսկոս Պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին Երևանի ժամանակով 15:00-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: «Զվարթնոց» օդանավակայանից Պապն ուղևորվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, մասնակցել Բարիգալստի Հրաշափառի արարողությանը: Հռոմի Պապն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Սուրբ խորանից աղոթք ու քարոզ են հնչեցրել: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ, ելույթ ունեցել ՀՀ իշխանությունների, հասարակության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
Հունիսի 25-ին Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր, ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին և աղոթել: Հռոմի Պապը ՀՀ Նախագահի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ այնուհետև ծաղիկներ է խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, որտեղ հոգևոր դասը կատարել է Բարեխոսական կարգի արարողություն՝ հայցելով այլևս սրբադասված նահատակների բարեխոսությունը: Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողությունների պուրակ՝ օրհնել իր անվամբ տնկված եղևնին, որից հետո գրառում է կատարել Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պատվո այցելուների գրքում: Պապը Գյումրիում պատարագ է մատուցել լատինական ծեսով` համեմված հայկական շարականներով: Պատարագից հետո Հռոմի պապը` հրավիրելով Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին իր պապոմոբիլ, շրջել է հրապարակում, ողջունել հավաքվածներին, ապա իջել, մի քանի րոպե էլ հետիոտն շփվել հավատացյալների հետ և մեկնել Անարատ Հղության Հայ քույրերի միաբանության «Տիրամայր Հայաստանի» կուսանոց, այցելել Յոթ վերք եկեղեցի:

Liturgy with Pope Francis’s participation kicks off at Mother See’s Open Air Altar
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. Divine Liturgy kicks off in Mother See of Holy Etchmiadzin at the St. Trdat Open Air Altar offered by Catholicos of All Armenians Karekin II with the participation of Pope Francis. “Armenpress” reports pilgrims have arrived from various parts of the world to attend the liturgy.
A number of other events will be held at the Mother See, after which Pope Francis and Catholicos Karekin II will visit one of the most important shrines of the Armenian people and the Armenian Apostolic Church – Khor Virap- where they will pray together and release doves towards Ararat. Afterwards the Pope will head to the airport to return to Rome.
A welcoming ceremony took place in Mother See of Holy Etchmiatsin. Afterwards, the Pope arrived in the Presidential Palace, where a private meeting with President Serzh Sargsyan took place, followed by announcements for Armenian officials, foreign diplomats and representatives of the society.
Pope Francis visited the Armenian Genocide Memorial on June 25, where he put a wreath on the memorial and prayed for the souls of the holy martyrs. Later on the same day, a mass was held in Gyumri’s Vardanants Square. After the mass the Pope invited Catholicos of All Armenians Karekin II into his popemobile and they toured around Gyumri’s square.  A number of other events took place in Gyumri, after which the Pope returned to Yerevan, where the most important and most open event for the society during his visit took place in the Republic Square- Pope Francis and Catholicos of All Armenians delivered ecumenical peace prayer.