Մայր Աթոռի բացօթյա խորանում մեկնարկում է պատարագը Հռոմի պապի մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռի Սուրբ Տրդատ բաց խորանում մեկնարկել է Սուրբ պատարագը, որը մատուցում է Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը Սրբազան քահանայապետ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի աղոթակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` աշխարհի տարբեր ծագերից Էջմիածին են ժամանել ուխտավորներ` մասնակցելու պատարագին:
Հռոմի պապին ու Գարեգին Բ կաթողիկոսին տանող ամպովանին կրում են չորս վարդապետեր, այն մոտենում է բաց խորանին: Ժողովուրդը հայրապետներին դիմավորում է ծափերով:
Մայր Աթոռում տեղի կունենան մի շարք այլ միջոցառումներ, որից հետո Սրբազան քահանայապետը և Վեհափառ Հայրապետը կայցելեն հայ ժողովրդի և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը՝ Խոր Վիրապ, որտեղ միասին աղոթելուց հետո աղավնիներ բաց կթողնեն Արարատի ուղղությամբ և դրանով պաշտոնական ծրագիրը կավարտվի: Սրբազան քահանայապետը կմեկնի օդանավակայան` Հռոմ վերադառնալու համար:
Ֆրանցիսկոս Պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին Երևանի ժամանակով 15:00-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: «Զվարթնոց» օդանավակայանից Պապն ուղևորվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, մասնակցել Բարիգալստի Հրաշափառի արարողությանը: Հռոմի Պապն ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Սուրբ խորանից աղոթք ու քարոզ են հնչեցրել: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ, ելույթ ունեցել ՀՀ իշխանությունների, հասարակության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
Հունիսի 25-ին Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր, ծաղկեպսակ է դրել հուշակոթողին և աղոթել: Հռոմի Պապը ՀՀ Նախագահի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ այնուհետև ծաղիկներ է խոնարհել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, որտեղ հոգևոր դասը կատարել է Բարեխոսական կարգի արարողություն՝ հայցելով այլևս սրբադասված նահատակների բարեխոսությունը: Ֆրանցիսկոս Պապն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի Հիշողությունների պուրակ՝ օրհնել իր անվամբ տնկված եղևնին, որից հետո գրառում է կատարել Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պատվո այցելուների գրքում: Պապը Գյումրիում պատարագ է մատուցել լատինական ծեսով` համեմված հայկական շարականներով: Պատարագից հետո Հռոմի պապը` հրավիրելով Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին իր պապոմոբիլ, շրջել է հրապարակում, ողջունել հավաքվածներին, ապա իջել, մի քանի րոպե էլ հետիոտն շփվել հավատացյալների հետ և մեկնել Անարատ Հղության Հայ քույրերի միաբանության «Տիրամայր Հայաստանի» կուսանոց, այցելել Յոթ վերք եկեղեցի:

У открытого алтаря Кафедрального собора началось богослужение с участием Папы Римского
У открытого алтаря св. Трдата Кафедрального собора началась святая литургия с участием Католикоса Всех АрмянГарегина II и Папы Римского Франциска.
Как передает Арменпресс, из разных концов мира в Эчмиадзин прибыли паломники – для участия в церковных мероприятиях.
В Св. Престоле состоится ряд церемониальных мероприятий, после чего Понтифик и Верховный патриарх посетят одно из священных мест Армянской Апостольской церкви – Хор Вирап, где после молитвы у подножия Арарата выпустят голубей. На этом официальный визит главы Римско-Католической церкви завершится, и он поедет в аэропорт и вернется в Рим.
24 июня в 15.00 в Армению прибыл Папа Римский с трехдневным визитом. Девиз визита – «Визит в первую христианскую страну». Из международного аэропорта «Звартноц» Понтифик направился в Первопрестольный Эчмиадзин, где принял участие в торжественном приеме. Папа Римский и Католикос Всех АрмянГарегин II вознесли молитву и прочитали проповедь. Папа был принят в президентской резиденции, где состоялась беседа Папы Римского с президентом Сержем Саргсяном, после чего Папа Франциск выступил перед государственными чиновниками РА, представителями аккредитованного в Армении дипкорпуса и общественности.
25 июня Папа Римский посетил Мемориал жертв Геноцида в Цицернакаберде, возложил цветы и помолился. В сопровождении президента Сержа Саргсяна, Католикоса Всех АрмянГарегина II Папа Римский провел церемонию благословения, возложил цветы к Вечному огню памяти мучеников и помолился за них. Понтифик благословил посаженную от его имени ель в Сквере памяти Цицернакаберда.
Папа Римский оставил запись в Книге почетных гостей Музея-института Геноцида.
В храме Семи ран в Гюмри Папа отслужил мессу по латинскому чину, дополненную армянскими шараканами. После мессы Папа пригласил Католикоса совершить совместную поездку по городу в папамобиле. Во время поездки Понтифик приветствовал собравшихся, на несколько минут вышел из автомобиля и пообщался с верующими и направился в монастырь сестер ордена Непорочного зачатия.