Էրդողանը մեղայական է հղել Պուտինին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ուղերձ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին` խորին ափսոսանք հայտնելով ռուսական օդանավի խոցման առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է պաշտոնական Կրեմլը:
Ուղերձում, մասնավորապես, նշվում է, որ Ռուսաստանը Թուրքիայի ընկերն է և ռազմավարական գործընկերը, որի հետ թուրքական իշխանությունները չէին ցանկանա վատացնել հարաբերությունները: «Մենք երբեք ցանկություն և մտադրություն չենք ունեցել խոցել Ռուսաստանի Դաշնությանը պատկանող ինքնաթիռ»,- նշել է Էրդողանը: Նա հիշեցրել է, թե իրենք «իրենց վրա վերցնելով ողջ ռիսկերն ու գործադրելով մեծ ջանքեր, կարողացան սիրիացի ընդդիմադիրներից վերցնել զոհված ռուս օդաչուի մարմինը և այն տեղափոխել Թուրքիա»:
«Այս ամբողջ գործընթացն իրականացվել է թուրք-ռուսական հարաբերություններին հարիր մակարդակով: Ես ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ իմ խորը ցավակցությունները հայտնել զոհված ռուս օդաչուի ընտանիքին և ասում եմ` կներեք: Ամբողջ սրտով կիսում եմ նրանց ցավը: Հանուն ցավի թեթևացման, մենք պատրաստ ենք ցանկացած նախաձեռնության»,- ասել է Էրդողանը:
Նա հայտնել է, որ Թուրքիայի այն քաղաքացու դեմ, ում անունը հիշատակվում է ռուս օդաչուի մահվան հետ, տարվում է դատաքննություն:
ՌԴ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունները հայտնվել են ճգնաժամում, երբ 2015 թվականի նոյեմբերի 24-ին թուրքական F-16 կործանիչը Սիրիայում խոցել է ռուսաստանյան Սու-24 ռմբակոծիչին: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դա անվանել է ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից «հարված թիկունքից»: Միջադեպից հետո ՌԴ նախագահը հրամանագիր էր ստորագրել ազգային անվտանգության ապահովման գծով միջոցառումների եւ Թուրքիայի նկատմամբ հատուկ տնտեսական միջոցառումների մասին:
Ռուսաստանի ղեկավարները հայտարարել են, որ թուրք-ռուսական հարաբերությունները վերականգնելու մասին հնարավոր կլինի խոսել միայն, երբ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը պաշտոնապես ներողություն խնդրի Մոսկվայից եւ փոխհատուցի խոցված ռուսաստանյան ինքնաթիռի եւ ուղղաթիռի անձնակազմերի ընտանիքներին:

Erdogan apologizes to Putin over death of Russian pilot
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. Vladimir Putin has received a letter in which Turkish President Recep Tayyip Erdogan apologized for the death of the Russian pilot who was killed when a Russian jet was downed over the Syrian-Turkish border last November, the Kremlin said, reports RT.
Erdogan expressed readiness to restore relations with Moscow, Kremlin spokesman Dmitry Peskov said on Monday.
The incident involving the downing of the Russian Su-24 bomber led to the worst deterioration of Turkish-Russian relations in recent history, with Russia describing it as a “stab in the back.”
“The head of the Turkish state expressed his deep sympathy and condolences to the relatives of the deceased Russian pilot and said ‘sorry,’” Peskov said.
In his letter, Erdogan called Russia “a friend and a strategic partner” of Ankara, with whom the Turkish authorities would not want to spoil relations.
“We never had a desire or a deliberate intention to down an aircraft belonging to Russia,” the letter read, according to a statement published on the Kremlin website.
According to the statement, Erdogan’s letter stressed that “the Turkish side undertook all the risks and made a great effort to recover the body of the Russian pilot from the Syrian opposition, bringing it to Turkey. The organization of the pre-burial procedures was conducted in accordance with all religious and military procedures.”
The address by the Turkish leader also informed that a criminal investigation has been launched against the person suspected of killing the Russian pilot, the Kremlin said.