Նախագահն ընդունել է Ուրուգվայի համալսարանի ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության համալսարանի ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանին:
Ողջունելով հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ մեծ հպարտություն է, որ բարեկամ Ուրուգվայի կարևորագույն կրթական հաստատություններից մեկը ղեկավարում է մեր հայրենակիցը, ով նաև իր տեսանելի ավանդն է ներդրել այդ երկրի կրթական համակարգի զարգացման գործում և մեծ հարգանք է վայելում Ուրուգվայում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել կրթության ոլորտում հայ-ուրուգվայական համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունների և հեռանկարի մասին: Խոսելով Ռոբերտո Մարկարյանի այցի շրջանակներում Երևանի պետական համալսարանի և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության համալսարանի միջև հոկտեմբերի 3-ին ստորագրվելիք համագործակցության համաձայնագրի մասին՝ ՀՀ Նախագահը և Ուրուգվայի Արևելյան համալսարանի ռեկտորը երկուստեք կարևորել են Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև կրթական ոլորտում ձևավորվող արդյունավետ համագործակցությունը, հույս հայտնելով, որ այն խթան կհանդիսանա երկու երկրների կրթական համակարգերի հետագա փոխգործակցության և փոխանակման ծրագրերի համար:
Անդրադառնալով փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա հիմնված հայ-ուրուգվայական բարեկամական հարաբերություններին՝ զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ միջպետական կապերի սերտացման և երկու երկրների միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ակտիվացման գործում մեծապես կարևոր է Ուրուգվայի հայ համայնքի դերը:
Նախագահը ջերմությամբ է հիշել 2014թ. հուլիսին Ուրուգվայ կատարած իր այցը և երկրի բարձր ղեկավարության հետ ունեցած հանդիպումներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում և բարձր է գնահատում Ուրուգվայի կողմից ավելի քան 50 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը ճանաչելու փաստը և շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի կառավարությանն ու ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը Ուրուգվայում պետական մակարդակով նշելու համար:
Ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանը նշել է, թե հետաքրքրված է նաև Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում շախմատի դասավանդման մեթոդով և ցանկություն ունի հայկական փորձը կիրառել Ուրուգվայի դպրոցներում, որի նպատակով վաղը Ծաղկաձորում կայանալիք միջազգային կոնֆերանսի շրջանակներում հանդիպում է ունենալու հայ շախմատիստների հետ:
ՀՀ Նախագահը և ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանը մտքեր են փոխանակել նաև համահայկական նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ:

Президент Армении Серж Саргсян принял ректора Университета Восточной Республики Уругвай Роберто Маркаряна
Президент Армении Серж Саргсян принял ректора Университета Восточной Республики
Уругвай Роберто Маркаряна
Президент Армении Серж Саргсян 30 сентября принял ректора Университета Восточной Республики Уругвай Роберто Маркаряна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, приветствуя гостя, Саргсян отметил, что большая гордость, что руководителем одной из важнейших образовательных заведений Уругвая является армянин по происхождению, который внес значительный вклад в развитие образовательной системы этой страны и пользуется большим уважением в Уругвае.
Собеседники обменялись мнениями вокруг возможностей и перспектив развития армяно-уругвайского сотрудничества в сфере образования. Говоря о предстоящем 3 октября подписании соглашения между Ереванским государственным университетом и Университетов Восточной Республики Уругвай, стороны отметили важность формируемого между двумя странами эффективного сотрудничества в сфере образования, выразив надежду на то, что это станет стимулом для дальнейшего взаимодействии между образовательными системами двух стран и реализации программ по обмену.
Коснувшись основанных на взаимном уважении и доверии армяно-уругвайских дружественных отношений, собеседники отметили, что велика роль армянской общины Уругвая в активации сотрудничества в представляющих взаимных интерес сферах и сближении межгосударственных связей.
Саргсян подчеркнул, что армянский народ с благодарностью вспоминает тот факт, что около 50 лет назад Уругвай первым признал Геноцид армян, и поблагодарил правительство и народ Уругвая за то, что в этой стране на государственном уровне были проведены мероприятия по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян.
Ректор Роберт Макарян отметил, что заинтересован методикой преподавания шахмат в общеобразовательных школах Армении и желает применить армянский опыт в Уругвае, и с этой целью 1 октября проведет встречу с армянскими шахматистами в рамках международной конференции в Цахкадзоре.