Նախագահն ընդունել է Ուրուգվայի համալսարանի ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության համալսարանի ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանին:
Ողջունելով հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ մեծ հպարտություն է, որ բարեկամ Ուրուգվայի կարևորագույն կրթական հաստատություններից մեկը ղեկավարում է մեր հայրենակիցը, ով նաև իր տեսանելի ավանդն է ներդրել այդ երկրի կրթական համակարգի զարգացման գործում և մեծ հարգանք է վայելում Ուրուգվայում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել կրթության ոլորտում հայ-ուրուգվայական համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունների և հեռանկարի մասին: Խոսելով Ռոբերտո Մարկարյանի այցի շրջանակներում Երևանի պետական համալսարանի և Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության համալսարանի միջև հոկտեմբերի 3-ին ստորագրվելիք համագործակցության համաձայնագրի մասին՝ ՀՀ Նախագահը և Ուրուգվայի Արևելյան համալսարանի ռեկտորը երկուստեք կարևորել են Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև կրթական ոլորտում ձևավորվող արդյունավետ համագործակցությունը, հույս հայտնելով, որ այն խթան կհանդիսանա երկու երկրների կրթական համակարգերի հետագա փոխգործակցության և փոխանակման ծրագրերի համար:
Անդրադառնալով փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա հիմնված հայ-ուրուգվայական բարեկամական հարաբերություններին՝ զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ միջպետական կապերի սերտացման և երկու երկրների միջև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ակտիվացման գործում մեծապես կարևոր է Ուրուգվայի հայ համայնքի դերը:
Նախագահը ջերմությամբ է հիշել 2014թ. հուլիսին Ուրուգվայ կատարած իր այցը և երկրի բարձր ղեկավարության հետ ունեցած հանդիպումներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում և բարձր է գնահատում Ուրուգվայի կողմից ավելի քան 50 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը ճանաչելու փաստը և շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի կառավարությանն ու ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը Ուրուգվայում պետական մակարդակով նշելու համար:
Ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանը նշել է, թե հետաքրքրված է նաև Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում շախմատի դասավանդման մեթոդով և ցանկություն ունի հայկական փորձը կիրառել Ուրուգվայի դպրոցներում, որի նպատակով վաղը Ծաղկաձորում կայանալիք միջազգային կոնֆերանսի շրջանակներում հանդիպում է ունենալու հայ շախմատիստների հետ:
ՀՀ Նախագահը և ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանը մտքեր են փոխանակել նաև համահայկական նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ:

Armenian President receives rector of University of Oriental Republic of Uruguay Roberto Markarian
YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS.  President of Armenia Serzh Sargsyan received the rector of University of Oriental Republic of Uruguay Roberto Markarian on September 30.
Greeting the guest, the President of the republic mentioned that it is a great honor that one of the key educational institutions of friendly Uruguay is headed by our compatriot, who has made a significant contribution to the development of education in that country and enjoys great respect in Uruguay.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Armenian President’s Office, the interlocutors exchanged ideas over developing Armenia-Uruguay cooperation in the sphere of education at the meeting. Referring to the expected signing of the cooperation agreement between Yerevan State University and the University of the Oriental Republic of Uruguay on October 3, the Armenian President and the rector of the University of Uruguay mutually highlighted the effective cooperation that is being established between Armenia and Uruguay in the sphere of education, hoping that it will further foster partnership between the educational systems of the two countries and exchange programs.
Touching upon the friendly relations between Armenia and Uruguay based on mutual respect, the interlocutors shared the idea that the role of the Armenian community in Uruguay is of key importance for deepening the relations between the two states and activation of cooperation in the spheres of mutual interest.
The President recalled with warmth his visit to Uruguay in July, 2014, the meetings with the top leadership of the country and the agreements reached in the sidelines of the visit.
Serzh Sargsyan stated that the Armenian people remember with gratitude and highly appreciate the fact that Uruguay was the first country to recognize the Armenian Genocide over 50 years ago, and is thankful to the leadership and people of Uruguay for commemorating the 100th anniversary of the Armenian Genocide on a state level.
Rector Roberto Markarian mentioned that he is curious about the methodology of chess courses delivered at Armenian public schools, and wishes to apply the Armenian experience at the schools of Uruguay for which he will meet with Armenian chess players tomorrow during a conference in Tsaghkadzor.