Ինքն իրեն հավատարիմ էր ամենուր. կինոռեժիսոր Ներսես Հովհաննիսյանը սերունդներին թողեց ուրույն ձեռագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կյանքից հեռացել է հայ կինոռեժիսոր, սցենարիստ, դերասան, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ (1987), Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Ներսես Հովհաննիսյանը: Նա վախճանվել է հոկտեմբերի 23-ին` 78 տարեկանում:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է «+Կինո» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ռոբերտ Մաթոսյանի հոդվածը Ներսես Հովհաննիսյանի կյանքի ու գործունեության վերաբերյալ:
«Բավական է մեկ անգամ թաթախվել կինոյով, իսկ դա նշանակում է ամբողջ կյանքում կապվել կինոյին: Այս առումով բացառություն չէ նաև Ներսես Հովհաննիսյանը: Դպրոցական տարիքում նա նկարահանվեց իրենց տան հարևանությամբ «Հայֆիլմ» կինոստուդիայում ստեղծվող Ալեքսանդր Ռոուի «Լեռնային լճի գաղտնիքը» (1954թ.) ֆիլմում: Վախթանգ Անանյանի այդ գործի էկրանավորման շրջանից կարծես ձևավորվեց և ապագա ռեժիսորը, և դերասանը: Հետագայում նա իր կարճամետրաժներով լուրջ հայտ ներկայացրեց կինոռեժիսուրայում: Թվարկենք այդ կարճամետրաժները. «Զգուշացիր կենդանաշունչ է» (1969թ.), «Ձախորդ Փանոսը» (1970թ.), «Հանդիպում ցուցահանդեսում» (1968թ.): Այս երեք ֆիլմերն էլ նկարահանված են ռեժիսորական բարձր վարպետությամբ` թեմաներին բնորոշ ասելիքով ու արտահայտչականությամբ:
Դիցուք «Զգուշացիր կենդանաշունչ է» կարճամետրաժը: Սյուժեն թվում է շատ պարզ ու հասարակ: Վովա փղին կայարանից տանում են կենդանաբանական այգի: Մոտոցիկլիստների շարասյունը կարծես կառավարական բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց է ուղեկցում: Փողոցի երկու կողմի բարձրահարկերից ժողովուրդը ողջունում է շքախմբին: Իսկ շղթայակապ փիղը, գլուխը թափահարելով, ասես ողջունում է ամբոխին: Ռեժիսորն այնպես է մոնտաժել ոչ խաղարկային այս սյուժեն, որ այն գեղարվեստական այլաբանության տեսք է ստացել:
Այս կարճամետրաժից հետո Ներսես Հովհաննիսյանը Կենտրոնական հեռուստատեսության պատվերով «Երևան» ստուդիայում նկարահանեց «Հարսնացուն հյուսիսից» (1975թ.) ֆիլմը: Կինոնկարը բոլոր ժամանակների քննությանը դիմացել է, ավելին, մինչև այսօր էլ ցուցադրվում է դրսի ու ներսի ամենատարբեր հեռուստաընկերությունների կողմից: Երբ փորձում ես վերլուծել Արմեն Ջիգարխանյանի, Մուրադ Կոստանյանի, Երվանդ Մանարյանի, Վերջալույս Միրիջանյանի, դեբյուտանտ Արայիկ Բաբաջանյանի ստեղծած կերպարները, նրանց խաղում առաջին հերթին աչքի է զարնում կինոռեժիսոր-դերասան Ներսես Հովհաննիսյանին բնորոշ ինքնատիպ ձեռագիրը: Ստեղծված են ճշմարիտ, գործին ու ժամանակին համահունչ լիարժեք կերպարներ:
1977-ին «Հայֆիլմ»-ում նա նկարահանեց «Մրցույթի են գալիս խոհարարները» նուրբ հումորով հագեցած կատակերգությունը, որը նույնպես հանդիսականների կողմից ընդունվեց ջերմորեն: Կարծում եմ, Ներսես Հովհաննիսյան կինոռեժիսորի լավագույն աշխատանքներից մեկը «Երջանկության մեխանիկան է» (1982թ.), որը դեռևս ինչպես հարկն է քննադատության կողմից արժևորված չէ: Ուշադրություն դարձրեք, թե ինչպիսի համոզիչ ու ինքնատիպ կերպարներ են ստեղծել Ազատ Գասպարյանն ու Ալլա Թումանյանը:
Էվերտ Պայազատյանի սցենարով նկարահանած նրա «Օտար խաղեր»-ը (1986թ.) յուրօրինակ հրապարակախոսական շունչ ունեցող ֆիլմ է: Մեծ է Ներսես Հովհաննիսյանի դերը «Հայֆիլմ»-ում «Բումերանգ» երգիծական ալմանախի ստեղծման ու կայացման գործում: Եթե մի պահ հնարավորություն տրվի մտովի մոնտաժել Ներսես Հովհաննիսյանի կինոդերակատարումները` «Ապրեցեք երկար», «Գործուղում առողջարան», «Մենավոր ընկուզենի» և այլ ֆիլմերում, կտեսնենք, որ գործ ունենք նաև տաղանդավոր դերասանի, արտիստի հետ:
Նա հայկական կինոյում այնպիսի մի տեղ է զբաղեցրել, որը միայն իրեն է պատկանում` հումոր, գրոտեսկ, իրեն բնորոշ հետաքրքիր պատմելաձև և բազմաթիվ այլ արժանիքներ:
Ներսես Հովհաննիսյանը ստեղծագործական նույն ձեռագիրը պահպանել է նաև Մոսկվայում: Եվ կարևոր չէ, թե նա հայկական թեմա էր նկարահանում, թե ոչ: Նա ինքն իրեն հավատարիմ էր ամենուր…
Ներսես Հովհաննիսյանը (1938թ. հոկտեմբերի 12-2016թ. հոկտեմբերի 23) Հայաստանի ժողովրդական արտիստ է, պետական մրցանակի դափնեկիր»:

Он всегда был верен себе: кинорежиссер Нерсес Ованнисян оставил поколениям свой уникальный почерк
Ушел из жизни кинорежиссер, сценарист, актер, заслуженный деятель купьтуры Арм.ССР (1987 г.) Нерсес Ованнисян. Он скончался 23 октября в возрасте 78 лет.
«Арменпресс» представляет статью главного редактора журнала “+Кино” Роберта Матосяна о жизни и деятельности Нерсеса Ованнисяна.
Достаточно раз окунуться в кино, и это будет означать, что ты связался с кино на всю жизнь. В этом смысле не исключение - Нерсес Оганесян. В школьные годы он снялся в фильме Александра Роу “Тайна горного озера” (1954 г.), создающемся на киностудии “Арменфильм”, которая находилась по соседству с их домом. В период экранизации произведения Вахтанга Ананяна сформировался как будущий режиссер, так и будущий артист. В дальнейшем он своими короткометражными лентами предъявил серьезную заявку в кинорежиссуре. Перечислим эти короткометражки: “Осторожно, живность!” (1969 г.), “Фанос-неудачник” (1970 г.), “Встреча на выставке” (1968 г.). Эти три фильма сняты с высоким режиссерским мастерством и соответствующей темам выразительностью. Например, короткометражный фильм “Осторожно, живность!” Сюжет кажется простым и ясным. Слона Вову с вокзала ведут в зоологический сад. Эскорт мотоциклистов, словно высокопоставленное лицо, сопровождает Вову. С обеих сторон улицы, с многоэтажных домов народ приветствует кортеж. А слон на цепи, кивает головой, как будто приветствует толпу. Режиссер так смонтировал этот неигровой сюжет, что тот приобрел вид художественной аллегории. После этой короткометражки Нерсес Оганесян по заказу Центрального телевидения на студии “Ереван” снял фильм “Невеста с Севера” (1978 г.) Кинокартина выдержала испытание временем, более того, до сих пор демонстрируется разными телевизионными каналами как в Армении, так и за ее пределами. Когда пробуешь анализировать образы, созданные Арменом Джигарханяном, Мурадом Костаняном, Ервандом Манаряном, Верчалуйс Мириджанян, дебютантом Араиком Бабаджаняном, то в первую очередь в их игре видишь оригинальный почерк кинорежиссера, артиста Нерсеса Оганесяна. Созданы правдивые, созвучные замыслу и времени, полноценные образы. В 1977 году на “Арменфильме” он снял кинокартину “Приехали на конкурс повара”; насыщенную тонким юмором комедию, которая была горячо принята зрителями. Думаю, одной из лучших работ режиссера Нерсеса Оганесяна является “Механика счастья” (1982 г.), которая до сих пор не оценена критиками по достоинству. Обратите внимание, какие убедительные и неповторимые образы создали Азат Гаспарян и Алла Туманян. Фильм “Чужие игры” (1986 г.), снятый им по сценарию Эверта Паязата, своеобразен и имеет публицистическое звучание. Велика роль Нерсеса Оганесяна в деле создания и становления юмористического альманаха “Бумеранг” на “Арменфильме”. Если была бы возможность хотя бы на миг мысленно смонтировать исполненные Нерсесом Оганесяном кинороли - “Живите долго”, “Командировка в санаторий”, “Одинокая орешина” и в других фильмах, - то мы увидели бы, что имеем дело еще и с талантливым актером. Он занял в армянском кино только одному ему принадлежащее место; гротеск, юмор, характерный стиль повествования и другие творческие и человеческие достоинства делают его неповторимым художником. Нерсес Оганесян сохранил свой творческий почерк и в Москве. И не важно, армянскую тему он представляет или другую. Он везде верен себе. Нерсес Оганесян – Народный артист Армении. Представляю отрывок из интервью газете “Фильм” (№9, 1983 г.): «Взяв за основу сценарий Манука Мнацаканяна, мы задались целью создать фильм, который дал бы возможность задуматься о нравственности, о духовном выборе, о разных проявлениях мещанства, которое, к сожалению, имеет место среди нас. В смысле сюжета в фильме “Механика счастья” больших, масштабных, видимых событий не происходит. Наши герои иногда находятся в тяжелом, подавленном, грустно состоянии, а это, как известно, происходит из-за грубости окружающих, корыстолюбия, невежественности и тому подобных причин. Одна из главных целей искусства – осудить эти явления... Если предмет исследования искусства – человек и его духовный мир, то масштабность происходящего на экране обусловлена глубиной толкования образа. Мы стремились прежде всего к этой глубине... Сона и Рубен, герои нашего фильма, в смысле своего общественного положения ничем не выделяются. Создавая образы этих обыкновенных людей (оба инженеры, но разных профилей), нашей целью было представить узнаваемых, понятных и близких зрителю героев. С той же целью изображенное в фильме мещанство попробовали представить с юмором, будучи глубоко убежденными в том, что избавится от недостатков лучше всего посредством смеха. Одной из важнейших творческих задач нашего фильма было вывести на большой экран образ молодой, интеллигентной армянской женщины».