«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել են նախագծի պատասխանատուներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս Շիրակի մարզի Ախուրյանի Նիկոլ Աղբալյանի անվան ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են մեկ տարվա ընթացքում: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու, եռաչափ տպիչով առարկաներ մոդելավորելու ու տպելու մեջ:
«Այստեղ մենք ոչ միայն խաղեր ենք ծրագրավորում, այլև ռոբոտներ ենք ստեղծում, որոնք կարող են կիրառելի դառնալ թե՛ բանակում, թե՛ տանը», - վստահ է Ախուրյանի Ն.Աղբալյանի անվան ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Ալբերտ Հովհաննիսյանը:
«Յուրաքանչյուր անգամ, երբ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները զրույցի ընթացքում պատմում են, թե ինչ տեսակի ռոբոտներ են ցանկանում ստեղծել, ես հպարտություն եմ զգում, որ ապագայում ապրելու եմ նրանց կերտած Հայաստանում: Մեր մեծագույն հարստությունը հենց այս երեխաներն են, ովքեր հաճախ ավելի հետաքրքիր ու նորարար տեխնոլոգիական լուծումներ են առաջարկում, քան ավագ սերնդի ներկայացուցիչները», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Խմբակ հաճախող երեխաների քանակը կանոնավոր կերպով ավելանում է: Երեխաները հաճույքով են սովորում ծրագրավորման, ռոբոտաշինության հիմունքները, իսկ եռաչափ տպիչն ստանալուց հետո՝ հաճույքով մոդելավորում և տպում են կենցաղում կիրառելի առարկաներ: Կարծում եմ՝ խմբակ հաճախողների 60%-ը կընտրի ինժեների մասնագիտությունը», - պատմում է նույն լաբորատորիայի ռոբոտատեխնիկայի խմբակի ղեկավար Շուշանիկ Պողոսյանը:
ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը  ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող  շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Նախագիծը նպատակ ունի խթանելու տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանի համայնքների բոլոր դպրոցներում, նպաստելու աշակերտների մոտ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության առաջացմանը, վաղ տարիքից ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացմանը և բանիմաց ուսանողների նախապատրաստմանը։
«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներում մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաև սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար։ Խմբակ-լաբորատորիաների համար ծրագրային միջոցներ ձեռք բերելիս նախապատվություն է տրվում տեղական արտադրողին, ինչի վառ օրինակ են հանդիսանում Հայաստանում արտադրված բարձրակարգ եռաչափ (3D) տպիչները, մինի համակարգիչները, ռոբոտաշինության հավաքածուները և այլ սարքերը։

Представители компании Ucom и Союза компаний информационных технологий посетили участников проекта “Армат”
Представители компании Ucom и Союза компаний информационных технологий посетили
участников проекта “Армат”
На днях учеников Ахурянской старшей школы имени Никола Агбаляна в регионе Ширак посетили ответственные за проект “Армат” представители компании Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ). Об этом «Арменпресс»  сообщили в пресс-службе компании Ucom.
Во время визита ученики лабораторий “Армат” продемонстрировали все то, чему научились за весь текущий год. Дети приобрели навыки в создании игр, мультфильмов и в проведении математических рассчетов при помощи программ “Лиса” и “Черепаха”, а также в моделировании и печати трехмерных объектов. “Здесь мы не только программируем игры, но и создаем таких роботов, которые могут быть применены как в армии, так и в домашних условиях”, - уверен ученик инженерной лаборатории “Армат” старшей школы имени Никола Агбаляна в Ахуряне Альберт Ованнисян. “Каждый раз, когда ученики инженерных лабораторий «Армат» в беседе рассказывают, какие виды роботов они собираются создать, я горжусь, что буду жить в созданной ими Армении. Нашим самым значимым богатством являются именно эти дети, которые зачастую предлагают более интересные и инновационные решения, чем представители старшего поколения”, - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян. «Число посещающих кружок-лабораторию детей регулярно растет. Дети с удовольствием учатся программированию, познают азы робототехники, а после того, как мы получили трехмерный принтер, они с неменьшим удовольствием моделируют и печатают используемые в повседневной жизни объекты», - рассказывает руководитель лаборатории робототехники Шушаник Погосян. Напомним, что в соответствии с меморандумом о сотрудничестве, подписанным между Союзом компаний информационных технологий (СКИТ) и компанией Ucom, последняя инвестирует средства, для того, чтобы в 9 регионах Армении открылось около 70 инженерных клубов-лабораторий, именуемых «Армат». Проект направлен на содействие техническому образованию во всех школах общин Армении, ставит целью способствовать проявлению интереса к современным высоким технологиям среди учеников, раннему развитию инженерного мышления и в подготовке грамотных студентов. Проект предоставляет возможность практической поддержки в деле интеграции высококвалифицированных специалистов в области ИТ на армянском и мировом рынках, при обмене опытом между ними, а также, при привлечении крупных инвестиций в сфере ИТ. Следует отметить, что разработанные в клубах пакеты программ, а также схемы оборудования находятся в открытом для общественности доступе. Компьютерные программы и системы по возможности арменизируются, а в рамках реализации проекта при приобретении оборудования и программных средств предпочтение отдается местным производителям, ярким примером чего являются высококачественные трехмерные (3D) принтеры, мини-компьютеры, коллекция робототехники и другие устройства.