«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել են նախագծի պատասխանատուներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրերս Շիրակի մարզի Ախուրյանի Նիկոլ Աղբալյանի անվան ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սաները հյուրընկալել էին նախագծի պատասխանատուներին Ucom ընկերությունից և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից (ԻՏՁՄ):
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Շրջայցի ժամանակ «Արմաթի» սաները ցուցադրել են այն ամենն, ինչ սովորել են մեկ տարվա ընթացքում: Երեխաները հմտացել են «Աղվես» և «Կրիա» ծրագրերի օգնությամբ խաղեր ստեղծելու, մուլտֆիլմեր պատրաստելու, մաթեմատիկական հաշվարկներ իրականացնելու, եռաչափ տպիչով առարկաներ մոդելավորելու ու տպելու մեջ:
«Այստեղ մենք ոչ միայն խաղեր ենք ծրագրավորում, այլև ռոբոտներ ենք ստեղծում, որոնք կարող են կիրառելի դառնալ թե՛ բանակում, թե՛ տանը», - վստահ է Ախուրյանի Ն.Աղբալյանի անվան ավագ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի սան Ալբերտ Հովհաննիսյանը:
«Յուրաքանչյուր անգամ, երբ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները զրույցի ընթացքում պատմում են, թե ինչ տեսակի ռոբոտներ են ցանկանում ստեղծել, ես հպարտություն եմ զգում, որ ապագայում ապրելու եմ նրանց կերտած Հայաստանում: Մեր մեծագույն հարստությունը հենց այս երեխաներն են, ովքեր հաճախ ավելի հետաքրքիր ու նորարար տեխնոլոգիական լուծումներ են առաջարկում, քան ավագ սերնդի ներկայացուցիչները», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Խմբակ հաճախող երեխաների քանակը կանոնավոր կերպով ավելանում է: Երեխաները հաճույքով են սովորում ծրագրավորման, ռոբոտաշինության հիմունքները, իսկ եռաչափ տպիչն ստանալուց հետո՝ հաճույքով մոդելավորում և տպում են կենցաղում կիրառելի առարկաներ: Կարծում եմ՝ խմբակ հաճախողների 60%-ը կընտրի ինժեների մասնագիտությունը», - պատմում է նույն լաբորատորիայի ռոբոտատեխնիկայի խմբակի ղեկավար Շուշանիկ Պողոսյանը:
ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը  ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող  շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Նախագիծը նպատակ ունի խթանելու տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանի համայնքների բոլոր դպրոցներում, նպաստելու աշակերտների մոտ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության առաջացմանը, վաղ տարիքից ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացմանը և բանիմաց ուսանողների նախապատրաստմանը։
«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներում մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաև սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար։ Խմբակ-լաբորատորիաների համար ծրագրային միջոցներ ձեռք բերելիս նախապատվություն է տրվում տեղական արտադրողին, ինչի վառ օրինակ են հանդիսանում Հայաստանում արտադրված բարձրակարգ եռաչափ (3D) տպիչները, մինի համակարգիչները, ռոբոտաշինության հավաքածուները և այլ սարքերը։

YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Recently the students of “Armath” engineering club-laboratory of Akhuryan high school after Nikol Aghbalyan in Shirak province of Armenia hosted the project representatives from Ucom and Union of the Information Technology Enterprises (UITE), reports “Armenpress”.
During the tour the students of “Armath” demonstrated everything they have learnt throughout an entire year. The children became skilled in creating games, doing animation, performing mathematical calculations with the help of “Scratch” and “K-Turtle” programs, also in object modelling and printing with the help of three-dimensional printer.
“Here we not only program games, but also create robots, which may become applicable both in army and at home”, student Albert Hovhannisyan said.
“Every time the “Armath” engineering labs’ students tell in a conversation what types of robots they are going to create, I feel proud I’ll be living in Armenia of their vision. Our greatest wealth are these children, who quite often suggest more interesting and innovative technological solutions as compared to the older generation”, Hayk Yesayan, director general at “Ucom”, said.
“The number of the laboratory attendees is regularly increasing. Children enjoy learning programming and robotics basics, and after getting the three-dimensional printer they are delighted to do the design and printing of objects used in everyday life. I believe, that 60% of the current attendees will choose the métier of an engineer”, the head of the robotics laboratory Shushanik Poghosyan said.
According to the Memorandum of Cooperation signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to open around 70 more engineering club-laboratories named “Armath” in 9 provinces of Armenia. The project aims to promote the technological education in all schools of the Armenian communities, to assist pupils in their early interest emergence in modern high technology, to promote the development of engineering mindset from early ages and to prepare competent students. The project enables practical support for the integration of qualified IT-specialists into the Armenian and world markets, the exchange of the experience between them, and the attraction of large-scale investments into the IT-industry.
It is noteworthy, that the software and assembly drawings of the labs-developed equipment are open to public. The computer programs and systems are “armenianized” to the extension possible, while during the project implementation for the acquisition of the equipment and software, the priority is given to the local producers, the bright example of which serve the high-quality three-dimensional (3D) printers, mini-computers, robotics kits and other devices produced in Armenia.