Տարտուսի նավահանգստում ռուսական ռազմանավերի ներկայությունը կմեծանա. պայմանագիրը 49 տարով է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ Սիրիայի միջեւ ստորագրած փաստաթղթի համաձայն` ռազմական նավերի տեղակայումը Տարտուսի նավահանգստում կընդլայնվի եւ հնարավորություն կունենա միաժամանակ ընդունել մինչև 11 նավ՝ ներառյալ միջուկային ռեակտորներ կրող նավեր: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Վեստի.ռու-ն:
Փաստաթուղթը նաեւ մուտքի հնարավորություն է ընձեռում դեպի Սիրիայի տարածքային ջրեր եւ նավահանգիստներ:
Համաձայնագիրը ուժի մեջ կլինի  49 տարի: Պայմանագրի ժամկետը կերկարաձգվի հաջորդ 25 տարիների համար եւս, եթե փաստաթուղթը ստորագրած կողմերից որևէ  մեկը մեկ տարվա ընթացքում իր մտադրությունը դադարեցնելու մասին չի տեղեկացնում մյուս կողմին:

Соглашение на 49 лет: Россия сможет разместить в Сирии атомные корабли
Согласно документу, подписанному между Россией и Сирией, пункт базирования военных кораблей будет расширен и сможет одновременно принимать до 11 судов, включая корабли с ядерными реакторами на борту.
Территория порта Тартуса, где будет располагаться пункт материально-технического обеспечения Военно-Морского Флота РФ, увеличится. Также документ предусматривает возможность для российских военных кораблей заход в территориальное море, внутренние воды и порты.
Соглашение будет действовать в течение 49 лет и автоматически будет продлеваться на следующие 25 лет, если ни одна из сторон не менее чем за год не уведомит другую сторону о своем намерении прекратить его действие, сообщает Арменпресс со ссылкой на Вести.ру.