Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը հորդորում է Թրամփին ճանաչել Արցախի անկախությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնում Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավարման մեկնարկի կապակցությամբ նախաձեռնել է «արդարության երթ»: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հանձնախումբը հորդորում է բոլոր հետաքրքրված անձանց նամակ հղել Թրամփին և հորդորել նրան աջակցել Հայաստանին:
Հանձնախմբի նախաձեռնած արշավում մասնավորապես կոչ է արվում ԱՄՆ նորընտիր նախագահին ասել արդարությունը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը, ինչպես նաև ավելի ամրապնդել հարաբերությունները քրիստոնյա Հայաստանի հետ:
2016 թվականի նոյեմբերի 8-ին ԱՄՆ-ում կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքներով հաղթել է հանրապետական Դոնալդ Թրամփը: Նա հավաքել է Ընտրական քոլեջի ընտրիչների ձայներից 304, իսկ նրա մրցակից դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոնը 227: Հունվարի 20-ին կայացած երդմնակալության արարողությունից հետո Թրամփը պաշտոնապես ստանձնել է ԱՄՆ նախագահի պաշտոնը:

YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of America (ANCA) initiated a “campaign for justice” on the occasion of the launch of Donald Trump’s tenure as the 45th US President, reports “Armenpress”.
ANCA calls on all interested people to address letter to Trump and urge him to assist Armenia.
The campaign initiated by the Committee in particular calls on to tell the new US President about the justice on the Armenian Genocide, to recognize the independence of the Nagorno Karabakh Republic, as well as to further strengthen the relations with Armenia.
Donald Trump won in the US Presidential election on November 8, 2016. After the inaguaration ceremony on January 20, 2017, Trump officially assumed the President’s post.