Թուրքիայի մեջլիսի` Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած պատգամավորն ազատ է արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած Դիարբեքիրի նախկին քաղաքապետ, քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Օսման Բայդեմիրն ազատ է արձակվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Բայդեմիրը ձերբակալվել էր հունվարի 25-ին և տարվել դատարան`  «Քրդստանի հասարակությունների միության» (KCK) գործով ցուցմունք տալու:
Ազատ արձակվելուց հետո նա հայտարարել էր, որ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավորների ձերբակալությունները իշխող կուսակցության կողմից սկսված պայքարն է երկրում սահմանադրական փոփոխությունների անցկացման համար:
Ազատ են արձակվել նաև նույն գործի շրջանակում ձերբակալված մյուս պատգամավորները` Ահմեթ Յըլդըրըմը և Իմամ Թաշչըէրը:
Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ 59 պատգամավորից 11-ը կալանավորված են: Նրանց շարքում են կուսակցության համանախագահներ Սելահաթթին Դեմիրթաշը և Ֆիգեն Յուքսեքդաղը, ինչպես նաև խորհրդարանական խմբակցության երկու ղեկավարները: Նրանք ևս մեղադրվում են  «զինված ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու, հանցագործություն կատարելուն դրդելու և ահաբեկչական խմբավորման քարոզչությունն իրականացնելու» մեջ:

Депутат турецкого Меджлиса, признавший Геноцид армян, был освобожден
Депутат турецкого Меджлиса от прокурдской Демократической партии народов,  бывший мэр Диарбекира Осман Байдемир, признавший Геноцид армян, был освобожден из заключения. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает сайт Demokrathaber.net.
Депутат турецкого Меджлиса от прокурдской Демократической партии народов,  бывший мэр Диарбекира Осман Байдемир был задержан 25-го января и был доставлен в суд для дачи показаний по делу о «Союзе обществ Курдистана» (KCK).
После своего освобождения он заявил, что аресты и задержания депутатов турецкого Меджлиса от прокурдской Демократической партии народов связаны с организацией проведения референдума по вопросу конституционных реформ.
Были освобождены также и другие депутаты турецкого Меджлиса от прокурдской Демократической партии народов, задержанные по тому же делу, - Ахмет Йылдырым и Имам Ташчыер.
После стамбульского теракта 10-го декабря в Турции началась широкомасштабная операция против прокурдской Демократической партии народов (HDP), задержано 235 ее членов, арестовано 2 депутатов от прокурдской Демократической партии народов (HDP).
Ранее в Турции были задержаны два сопредседателя крупнейшей оппозиционной прокурдской Демократической партии народов (HDP), а также 11 депутатов от нее. Селахаттин Демирташ был задержан в Диарбекире, полиция задержала сопредседателя партии Фиген Юкседаг в Анкаре.