ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի պայմանագիրը կստորագրվի մինչև 2017թ- ի ավարտը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը Սինգապուրում հանդիպել է այդ երկրի կառավարության ղեկավար Լի Սյան Լունի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրասիական հանձնաժողովի լրատվական խառայությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկման հիմնական թեման եղել է ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի պայմանագրի ստորագրման հարցը:
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև այս հարցով արդեն իսկ կա ստորագրված հուշագիր, որի իրականացման համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ: «Ուրախ եմ, որ ԵԱՏՄ երկրները աջակցում են այս հարցով բանակցությունների մեկնարկին: Իմ կարծիքով սա առաջին կարևոր քայլն է մեր միջև առևտրի և ներդրումների զարգացման ու մեծացման հարցում»,- ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը:
Սինգապուրի վարչապետն էլ շեշտել է, որ երկիրը պատրաստ է կառուցողական երկխոսության և հույս ունի, որ ազատ առևտրի պայմանագիրը կստորագրվի մինչև 2017թ-ի ավարտը: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների գործարարները հետաքրքրված են մեզ հետ բիզնես անելու հարցում»,- նշել է Լի Սյան Լունը:

Соглашение о Зоне свободной торговли между ЕАЭС и Сингапуром будет подписано до конца 2017 года
17 февраля в Сингапуре председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян встретился с премьер-министром  Республики Сингапур Ли Сянь Луном.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе  ЕАЭС, обсуждались вопросы расширения экономического сотрудничества и подписания Соглашения о зоне свободной торговли (ЗСТ) между странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Республикой Сингапур.
Председатель Коллегии ЕЭК Тигран Саркисян отметил, что менее года назад Евразийская экономическая комиссия подписала с Республикой Сингапур меморандум о взаимопонимании.   Для реализации положений меморандума создана рабочая группа. “Я  рад сообщить Вам, что страны ЕАЭС поддерживают начало переговоров по заключению Соглашения о зоне свободной торговли между странами ЕАЭС и Республикой Сингапур. На мой взгляд, это важный шаг вперёд, который позволит существенно увеличить объемы взаимной торговли и масштабы инвестиционной активности бизнесменов наших стран”, - подчеркнул Тигран Саркисян.
Премьер-министр Республики Сингапур Ли Сянь Лун заявил, что сингапурская сторона готова к конструктивному диалогу и рассчитывает подписать Соглашение о зоне свободной торговли уже до конца 2017 года. «Нас очень радует, что представители бизнеса стран ЕАЭС заинтересованы в сотрудничестве с нашими предпринимателями”, – сообщил премьер-министр страны.