ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի պայմանագիրը կստորագրվի մինչև 2017թ- ի ավարտը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը Սինգապուրում հանդիպել է այդ երկրի կառավարության ղեկավար Լի Սյան Լունի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրասիական հանձնաժողովի լրատվական խառայությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկման հիմնական թեման եղել է ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի պայմանագրի ստորագրման հարցը:
Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև այս հարցով արդեն իսկ կա ստորագրված հուշագիր, որի իրականացման համար ստեղծվել է աշխատանքային խումբ: «Ուրախ եմ, որ ԵԱՏՄ երկրները աջակցում են այս հարցով բանակցությունների մեկնարկին: Իմ կարծիքով սա առաջին կարևոր քայլն է մեր միջև առևտրի և ներդրումների զարգացման ու մեծացման հարցում»,- ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը:
Սինգապուրի վարչապետն էլ շեշտել է, որ երկիրը պատրաստ է կառուցողական երկխոսության և հույս ունի, որ ազատ առևտրի պայմանագիրը կստորագրվի մինչև 2017թ-ի ավարտը: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների գործարարները հետաքրքրված են մեզ հետ բիզնես անելու հարցում»,- նշել է Լի Սյան Լունը:

EAEU and Singapore to sign FTA till end of 2017
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS.  Board Chairman of the Eurasian Economic Commission (EEC) Tigran Sargsyan was received by Prime Minister of Singapore Lee Hsien Loong.
As “Armenpress” was informed from the press service of the EEC, the main issue of the discussion was the signing of the TFA between the EAEU and Singapore.
Tigran Sargsyan reminded that a memorandum on this issue already existed between the EAEU and Singapore, and a working group has been set for its implementation. “I am glad that the EAEU member states support launching negotiations on this issue. In my opinion this is the first important step for developing and increasing trade volumes and investments between the two entities”, Tigran Sargsyan underlined.
The Prime Minister of Singapore stressed that he is ready for a constructive dialogue and hopes that the FTA will be signed by the end of 2017. “We are very happy that the businessmen of the EAEU member states are interested in doing business s with us”, Lee Hsien Loong said.