Ռուսաստանը ԴԺՀ-ի եւ ԼԺՀ-ի անձնագրերը հավասարեցրել Է ուկրաինական փաստաթղթերին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ինքնահռչակ ժողովրդական հանրապետությունների անձնագրերի տերերի համար Ռուսաստանում գործում են միգրացիոն նույն կանոնները, ինչ եւ Ուկրաինայի քաղաքացիների համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 20-ին հայտնել Է «Նոր իզվեստիա»-ն:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, այս տեղեկատվությունը ռուսական ԶԼՄ-ներից մեկին հաստատել են Պետդումայի աղբյուրներ, ՆԳ նախարարության միգրացիոն վարչության աշխատողը, նախագահին առընթեր մարդու իրավունքների խորհրդի անդամը եւ ԼԺՀ-ի ներկայացուցիչը: «Մենք զարմանքով իմացանք, որ ԴԺՀ-ի եւ ԼԺՀ-ի բնակիչները պետք Է մեկնեն յուրաքանչյուր 90 օրից հետո: Մարդիկ այդ մասին չգիտեին»,-«Նոր իզվեստիա»-ն մեջբերում Է խորհրդարանի ստորին պալատի անդամի խոսքը: Մեկ այլ պատգամավոր ճշտել Է, որ հրամանագրի ստորագրումից հետո համապատասխան ենթաօրենսդրական ակտեր չեն մշակվել:
Մարդու իրավունքների խորհրդում միգրացիոն քաղաքականության հանձնաժողովի ղեկավար Եվգենի Բոբրովը նույնպես հավաստել Է, որ Դոնբասի ինքնահռչակ հանրապետությունների բնակիչները Ռուսաստանում նույն կարգավիճակն ունեն, ինչ եւ ՈՒկրաինայի քաղաքացիները:
Դրա հետ մեկտեղ աշխարհազորի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Ժուչկովսկին նշել Է, որ ԴԺՀ-ի եւ ԼԺՀ-ի անձնագրերի տերերը ՌԴ մուտք գործելիս միգրացիոն քարտեր չեն լրացնում:
Մարտի 17-ին ԵԱՀԿ-ին առընթեր Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը պարզաբանել Է, որ Մոսկվան կարող Է չեղարկել ԴԺՀ-ի եւ ԼԺՀ-ի փաստաթղթերի ճանաչման որոշումը, եթե Կիեւը կատարի Մինսկի համաձայնությունները:
Ռուսաստանում այն փաստաթղթերի եւ փոխադրամիջոցների գրանցանշանների ճանաչման մասին հրամանագիրը, որոնք տրվել են Դոնբասի եւ Լուգանսկի մարզերի առանձին շրջանների տարածքում բնակվող Ուկրաինայի քաղաքացիներին եւ առանց քաղաքացիության անձանց, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից ստորագրվել Է փետրվարին: Կիեւում այդ քայլը որակել են Ռուսաստանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտման ապացույց:

Россия приравняла паспорта ДНР и ЛНР к украинским документам
Для обладателей паспортов самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик (ДНР и ЛНР) в России действуют те же миграционные правила, что и для граждан Украины. Об этом в понедельник, 20 марта, сообщают «Новые известия».
Как отмечает издание, эту информацию одному из российских СМИ подтвердили источники в Госдуме, работник миграционного управления МВД, член Совета по по правам человека при президенте (СПЧ) и представитель ЛНР. «Мы с удивлением узнали, что жители ДНР и ЛНР должны каждые 90 дней выезжать. Люди об этом не знали», — цитируют «Новые известия» члена нижней палаты парламента. Другой депутат уточнил, что после подписания указа не были выработаны соответствующие подзаконные акты,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Зачем Порошенко решил бороться с двойным гражданством на Украине
Глава комиссии по миграционной политике в Совете по правам человека Евгений Бобров также подтвердил, что жители самопровозглашенных республик Донбасса имеют в России тот же статус, что и граждане Украины.
Вместе с тем, представитель ополчения Александр Жучковский отметил, что обладатели паспортов ДНР и ЛНР при въезде в РФ не заполняют миграционную карту.
17 марта постпред России при ОБСЕ Александр Лукашевич разъяснил, что Москва может отменить решение о признании документов ДНР и ЛНР, если Киев выполнит минские соглашения.
Указ о признании в России документов и регистрационных знаков транспортных средств, выданных гражданам Украины и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территориях отдельных районов Донецкой и Луганской областей, был подписан в феврале президентом РФ Владимиром Путиным. В Киеве назвали этот шаг доказательством нарушения Россией международного права.