Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Նոր Զելանդիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին մարտի 27-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նոր Զելանդիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յան Ալեքսանդր Հիլը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կարևորում է խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում մեծ դերակատարում ունեցող Նոր Զելանդիայի հետ համակողմանի հարաբերությունների զարգացումը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ հատկապես արդի տեխնոլոգիական պայմաններում արդյունավետ համագործակցության առկա ներուժը շատ ավելին է, քան երկու երկրների միջև հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Նոր Զելանդիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչը պարտավորեցնում է վերարժևորել հարաբերությունները և երկուստեք ջանքեր գործադրել դրանք որակական նոր մակարդակ տեղափոխելու համար:
Դեսպան Յան Ալեքսանդր Հիլը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ընդունելության համար և նշել, որ կանի ամեն հնարավորը նպաստելու երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարբեր ոլորտներում հայ-զելանդական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին ու հեռանկարին:

Президент Армении Серж Саргсян принял верительные грамоты новоназначенного посла Новой Зеландии
Президент Армении Серж Саргсян 27 марта принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Новой Зеландии в Республике Армения Яна Александра Хила (резиденция в Москве).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян поздравил посла со вступлением в должность и пожелал успехов в деле развития двусторонних отношений, подчеркнув, что Армения придаёт важное значение развитию всесторонних отношений с Новой Зеландией, играющей большую роль в тихоокеанском регионе.
Собеседники высказали единое мнение, что несмотря на географическую удалённость, особенно в условиях современных технологий, потенциал плодотворного сотрудничества намного более высок, чем нынешний уровень отношений между двумя странами.
Президент Республики отметил, что в этом году исполняется 25 лет установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Новой Зеландией, что обязывает переоценить отношения и предпринять обоюдные усилия для перемещения их на новый качественный уровень.
Посол Ян Александр Хил выразил благодарность президенту за приём и отметил, что сделает всё возможное, чтобы способствовать развитию отношений между двумя странами.
На встрече были затронуты возможности и перспективы развития армяно-новозеландского взаимодействия в разных сферах.