Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Նոր Զելանդիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին մարտի 27-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նոր Զելանդիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Յան Ալեքսանդր Հիլը (նստավայրը՝ Մոսկվա): Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կարևորում է խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում մեծ դերակատարում ունեցող Նոր Զելանդիայի հետ համակողմանի հարաբերությունների զարգացումը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ հատկապես արդի տեխնոլոգիական պայմաններում արդյունավետ համագործակցության առկա ներուժը շատ ավելին է, քան երկու երկրների միջև հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի Հանրապետության և Նոր Զելանդիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչը պարտավորեցնում է վերարժևորել հարաբերությունները և երկուստեք ջանքեր գործադրել դրանք որակական նոր մակարդակ տեղափոխելու համար:
Դեսպան Յան Ալեքսանդր Հիլը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ընդունելության համար և նշել, որ կանի ամեն հնարավորը նպաստելու երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել տարբեր ոլորտներում հայ-զելանդական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին ու հեռանկարին:

Newly appointed Ambassador of New Zealand presents credentials to President Sargsyan
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. On March 27 newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of New Zealand to Armenia (residence in Moscow) Ian Alexander Hill presented his credentials to President Serzh Sargsyan, press service of the President’s Office told “Armenpress”.
The President congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in the development of bilateral relations, stating that Armenia attaches importance to the development of comprehensive relations with New Zealand.
The sides agreed that despite the geographical distance, especially in the current technological circumstances, the existing potential of productive cooperation is much more than the current level of relations between the two states.
Serzh Sargsyan said this year marks the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and New Zealand which obliges to revalue the relations and make joint efforts for transferring them to a new qualitative level.
In his turn Ambassador Ian Alexander Hill thanked the President for the reception and said he will do everything possible to contribute to the development of relations between Armenia and New Zealand.
During the meeting the possibilities and prospects on expanding the bilateral mutual partnership at various spheres were discussed.