Օպերային թատրոնը վիրտուալ դեկորացիաներ է ձեռք բերել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը վիրտուալ դեկորացիաներ է ձեռք բերել: Այս և այլ հարցերի շուրջ ապրիլի 18-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
«Օպերային թատրոնն այս տարվա ընթացքում հանդես կգա վիրտուալ դեկորացիաներով, ինչը լուրջ ձեռքբերում է: Ծանր ու թանկարժեք դեկորներին կփոխարինեն վիրտուալ դեկորները, որոնք ավելի հասանելի են: Դա շատ ընդունված տարբերակ է, որից շատ օպերային թատրոններ զուրկ են»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց նախարարը:
Եվրոպական թատրոններից նաև հինգ ներկայացում է գնվել, որոնք մոտ ապագայում կներկայացվեն հայ թատերասերներին:
Անդրադառնալով օպերայի շենքում նոր ենթակառուցվածքներ ստեղծելու մտադրությանը` Ամիրյանն ասաց, որ իր ծրագրերը չեն կարող փոխվել: «Ես  պետք է  կոչ անեմ, որ մեր հասարակությունը փոխի վերաբերմունքը այն ենթակառուցվածքների վերաբերյալ, որոնք մենք նախատեսում ենք կառուցել օպերային թատրոնում: Պետք է վերատեսության ենթարկել ռեստորան հասկացությունը: Չի կարելի այն անպայման կապել ուտեստների հետ, որոնց մասին հաճախ խոսվում է սոցիալական ցանցերում: Հասկանում եմ, որ մարդիկ երևակայում են այն, ինչ տեսել են, բայց մենք ցանկանում ենք նոր մշակույթ ձևավորել, որը մեր իրականության մեջ դեռ չկա, բայց որին մեր հասարակությունը արժանի է»,-շեշտեց նախարարը և հավելեց, որ նման ծրագրերի նպատակը ռեստորանի կամ այլ հարակից կառույցների միջոցով գումար վաստակելը չէ:
Արմեն Ամիրյանի խոսքով` իրենք ցանկանում են գեղեցիկ ու հաճելի մթնոլորտ ստեղծել, ինչը կնպաստի, որ հանդիսատեսն ավելի մեծ սիրով գնա ներկայացում դիտելու: Դրամ պետք է վաստակել բեմադրությունների միջոցով:

Оперный театр приобрел виртуальные декорации
Оперный театр имени Спендиаряна приобрел виртуальные декорации. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал министр культуры Армении Армен Амирян.
«Оперный театр имени Спендиаряна приобрел виртуальные декорации. В грядущем сезоне он заменит ими тяжелые и дорогостоящие декорации. Это очень принятый вариант, которого лишены многие оперные театры»,- сказал министр культуры Армении Армен Амирян.
Кроме того, было куплено 5 спектаклей европейских театров. Вскоре они будут показаны армянскому зрителю.
По поводу намерения создать в здании Оперы новые инфраструктуры, министр культуры Армении Армен Амирян сказал, что программы не изменятся. «Я должен призвать наше общество изменить свое отношение к этому вопросу. Надо пересмотреть понатие «ресторан». Нельзя связывать его обязательно с едой. Понимаю, что люди представляют то, что они видели, однако мы хотим сформировать новую культуру, какой еще нет в нашей действительности, однако наше общество достойно этого»,- сказал министр культуры Армении Армен Амирян.
По его словам, они хотят создать красивую, приятную атмосферу, что будет способствовать тому, чтобы зритель шел на спектакли с большим воодушевлением. Деньги надо зарабатывать постановками.