ՀԱՏՈՒԿ ՆԱԽԱԳԾԵՐ: Վաչե Գևորգյան. «Ես սիրում եմ իմ հողը…»
Կոտայքի մարզի Հատիս գյուղի բնակիչ ֆերմեր Վաչե Գևորգյանն այն մարդկանցից է, ովքեր գերադասում են իրենց հանապազօրյա հացը վաստակել հայրենիքում` չբռնելով պանդխտության ճանապարհը: Հպարտությամբ ասում է, որ ինքը կապված է, ավելին, կպած է մայր հողին, առանց որի չի պատկերացնում կյանքը:
… Բնիկ բայազետցի է: Նրա նախնիները Արևմտյան Հայաստանի այդ քաղաքից Արևելյան Հայաստան են գաղթել 19-րդ դարում: Ահա քանիերորդ սերունդն է, որ Գևորգյանների գերդաստանը ապրում է մայր Հայաստանում: Այսօր Վաչե Գևորգյանը Հատիս գյուղի ամենահաջողակ ֆերմերներից մեկն է, և այդ ամենին նա հասել է իր և երկու որդիների աշխատանքի շնորհիվ:
-Ամեն ինչ սկսվեց 1999 թվականի դեկտեմբերին, երբ ես ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկից առաջին անգամ 300 ԱՄՆ դոլար վարկ վերցրեցի: Այդ գումարը գյուղատնտեսական նպատակով եմ ծախսել՝ կով եմ գնել, անասնակեր և…. Այսօր ունեմ 50 կով, էլ չեմ խոսում ոչխարների, հավերի, հնդկահավերի մասին: Մթերքի իրացման խնդիրը լուծված է ,- պատմում է Վաչե Գևորգյանը:
Վաչեն ցավով արձանագրում է, որ Հատիս գյուղում երիտասարդների թիվը շատ է պակասել: Ոմանք քոչել են «հեշտ կյանք» փնտրելու:
Շատերն են ցանկանում, որպեսզի Վաչե Գևորգյանի նման մարդկանց օրինակը, տնտեսության բնագավառում նրա հաջողությունները հայրենի ոստանը լքելու գաղափարից ետ պահեն գյուղերում մնացած երիտասարդներին:
-Ձեր ֆերմայում միայն Ձեր ընտանիքի անդամնե՞րն են աշխատում, թե՞ ուրիշ օգնողներ ունեք,- հարցնում եմ Վաչեին:
- Մեր ընտանիքի անդամներից բացի աշխատանքի ենք հրավիրել մեկ կթվորուհու և մեկ հովվի: Հիմնական ուժը մեր ընտանիքն է: Կինս, օրինակ, ով խնամում է մեր անասունները, առավոտյան 04:30-ից արդեն ոտքի վրա է: Այդ ժամանակ է սկսվում կովերի կիթը, իսկ իմ աշխատանքային օրը սկսվում է դրանից կես ժամ հետո և ավարտվում երեկոյան ժամը տասին:
-Դուք միայն անասնապահությա՞մբ եք զբաղվում:
- Ո՛չ, ունենք ավելի քան 20 հեկտար հողատարածություն, որտեղ հացահատիկ ենք ցանում: Խոտհարքներ էլ ունենք, որտեղից ձմեռվա համար անասնակեր ենք հավաքում:
Մեր զրույցի ժամանակ Վաչեի տղաները գտնվում էին դաշտում և զբաղված էին խոտ հնձելով, հավաքելով և տեղափոխելով: Տղաները լավ չարչարվում էին: Վաչեն նշեց, որ տարվա այս ժամանակաշրջանում իր տղաները աշխատում են արևածագից մայրամուտ:
Ինձ հետաքրքրեց, թե արդյո՞ք նրա կյանքում ամեն ինչ հարթ է ընթացել, դժվար պահեր չե՞ն եղել:
- Բնական է` ամեն ինչ այդքան հարթ չի եղել, ինչպես թվում է առաջին հայացքից, սակայն հողի աշխատավորը պետք է սիրի հողը, իր հոգին ներդնի աշխատանքի մեջ, նաև պատրաստ լինի բնության արհավիրքների դեմ պայքարելու: Եվ ոչ միայն բնության: Դժվարություններ եղել են, բայց մենք փորձել ենք հաղթահարել դրանք մեր նվիրվածության ու աշխատասիրության շնորհիվ:
Ես սիրում եմ մեր հողը, հողի աշխատավորը պիտի բարի մարդ լինի, համբերատար, չարչարանքից չվախեցող, տոկուն: Այդպիսին է հողի աշխատավորի  «խաչը», որ մենք փորձում ենք տանել պատվով: Միակ ցանկությունս է, որ տղաներս ևս մնան Հատիսում և բազմապատկեն մեր հնարավորությունները, որպես հայրենի եզերքի նվիրյալներ՝ իրենց ուժն ու եռանդը ներդնեն մեր հայրենիքի հզորացման գործում:

СПЕЦПРОЕКТЫ. Ваче Геворкян: “Я люблю свою землю…”
Житель села Атис Котайкской области Армении фермер Ваче Геворкян является одним из тех людей, которые предпочитают зарабатывать свой хлеб насущный на родине, не пускаясь в долгий путь в поисках заработка. Он с гордостью говорит, что привязан, а вернее, прирос к родной земле, без которой не представляет своей жизни.
Родом он из Баязета. Из расположенного в Западной Армении города его предки эммигрировали в Восточную Армению еще в 19 веке. Уже несколько поколений семьи Геворкянов живут на своей исторической родине. На сегодня Ваче Геворкян является одним из самых успешных фермеров села Атис, и всего этого он добился благодаря поддержке своих сыновей.
- Все началось в декабре 1999 года, когда я впервые взял кредит в размере 300 долларов в АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ БАНКЕ. Я потратил эту сумму на сельскохозяйственные нужды, купил корову, корм… Сегодня у меня 50 коров, не говоря об овцах, курах, индейках. Вопрос реализации продукции уже решен, - рассказал Ваче Геворкян.
Ваче с сожалением отметил, что в селе осталось очень мало молодежи. Многие уехали “в поисках легкой жизни”. Желанием же большинства жителей Атиса является удержать молодежь в селе – по примеру добившегося успеха в ведении хозяйства в родном селе Ваче Геворкяна.
- Есть ли другие работники на Вашей ферме, помимо членов семьи?
- Кроме членов нашей семьи, у нас работают пастух и доярка. Основную силу составляет наша семья. Моя супруга ухаживает за скотом, в 04:30 часов утра она уже на ногах.
- Вы занимаетесь только скотоводством?
- Нет, у нас есть земельный участок площадью 20 гектаров, на котором мы сеем пшеницу, а также луга, предназначенные для корма скота.
Ваче отметил, что в этот сезон его сыновья работают от рассвета и до самого захода солнца. Меня заинтересовало, на самом ли деле в их жизни все так гладко, не было ли трудностей на этом пути.
- Разумеется, не все было так гладко, как может показаться на первый взгляд. Однако работающий на земле человек должен любить эту землю, вкладывать душу в свою работу, а также быть готовым бороться с капризами природы. И не только природы. Трудности были, однако мы преодолели их благодаря преданности и трудолюбию. Я люблю свою землю, земледелец должен быть добрым, терпеливым, стойким, не боящимся трудностей человеком. Таков “крест” земледельца, который мы пытаемся нести с честью. Единственное мое желание - чтобы мои сыновья также остались жить в Атисе и множили наши возможности, используя все свои силы и энергию во благо нашей родины.