Ադրբեջանը շարունակում է իր ահաբեկչական քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը երբեք չի հրաժարվել իր ահաբեկչական քաղաքականությունից և հիմա էլ շարունակում է նույն գործելաոճը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով վերջին օրերին առաջնագծում ադրբեջանական կողմի նկատվող ակտիվությանը, ինչի արդյունքում հայկական կողմը զոհեր ունեցավ: «Ադրբեջանը պարզապես շարունակում է իր ահաբեկչական քաղաքականությունը, որ միշտ վարել է: Հիմա էլ տեսնում ենք, որ Թուրքիայի հետ զորավարժություններ են անցկացնում, իսկ այդ զորավարժությունների, այսպես ասած, PR կամպանիան սկսեցին անել Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի օրերին: Սա էլ տեղեկատվական, քաղաքական ահաբեկչության մի ձև է: Նրանք այդ օրերին գովազդեցին իրենց զորավարժությունները, որոնք նախատեսում են անցկացնել մայիսին և ավարտել մայիսյան հաղթանակների եռատոնի նախօրեին: Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք այս ամենին, բանակը բերված է ամենաբարձր պատրաստվածության աստիճանի»,- ասաց Բաբայանը:
Նա շեշտեց, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նման քաղաքականությունը պետք է լինի նաև միջազգային հանրության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրության կենտրոնում: Դավիթ Բաբայանը հիշեցնում է, որ 2016 թ. Թուրքիան և Ադրբեջանը կրկին համատեղ զորավարժություն անցկացրին, ինչից հետո նաև Թուրքիայի դրդմամբ Ադրբեջանը սկսեց ապրիլյան քառօրյա պատերազմը: Նրա խոսքով` Թուրքիան  նման քայլերով վատ վիճակի մեջ է դնում ՆԱՏՕ-ի անդամ մյուս երկրներին, քանի որ ՆԱՏՕ-ն բազմիցս հայտարարել է, որ դեմ է ցանկացած հակամարտության ուժային տարբերակով լուծման և կողմնակից է միայն խաղաղ կարգավորմանը: Բաբայանը գտնում է, որ Թուրքիան վատ վիճակի մեջ է դնում ԱՄՆ-ին, որը ՆԱՏՕ-ի առաջատար երկիրն է, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երեք երկրներից մեկը: «Նման քաղաքականությունը պետք է համապատասխան գնահատականի արժանանա միջազգային հանրության կողմից: Ընդհանրապես, եթե ժամանակին գնահատականներ հնչեին, համապատասխան քայլեր ձեռնարկվեին, միգուցե, իրավիճակն այսօր այլ լիներ: Եթե միջազգային հանրությունն աչք է փակում մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին հերոսացնելու վրա, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պեդրո Ագրամունտին կաշառելու դեպքերի վրա, որը վերջին օրերին լայնորեն քննարկվում է,  օրինակ, Հունգարիային կաշառում են ու Սաֆարովին բերում հերոսացնում են և դրանից անուղղակի ձևով գոտեպնդում ագրեսորին ու հանցագործին»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը
Նրա գնահատմամբ` Ադրբեջանը, տեսնելով, որ իր ահաբեկչական գործողություններին միջազգային հանրության ռեակցիա չկա կամ կա, սակայն շատ թույլ է, շարունակում են նույն գործելաոճը: Դավիթ Բաբայանը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է շատ լուրջ վերաբերի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ցանկացած քայլի, որը կարող է սպառնալիք լինել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը:

Азербайджан продолжает свою террористическую политику
Азербайджан продолжает свою террористическую политику, от которой никогда не отказывался. Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, который подчеркнул, что на днях азербайджанская сторона вновь активизировалась, в результате чего с армянской стороны были жертвы.
«Азербайджан продолжает свою террористическую политику, от которой никогда не отказывался. Сейчас мы видим, что они ведут совместные с Турцией учения, и в качестве PR-кампании, они начали это к 102-й годовщине Геноцида армян. Это особый вид информационного, политического террора. Они разрекламировали свои учения в эти дни, которые намерены провести в мае, завершив их к тройному майскому празднику. Мы внимательно следим за этим, армия приведена в состояние повышенной боеготовности»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
Ом подчеркнул, что подобная политика Азербайджана и Турции должна быть в центре внимания Минской группы ОБСЕ и международного сообщества. Он наомнил, как в 2016 году Азербайджан провел совместные с Турцией учения, после чего, по наущению Турции в том числе, началась апрельская война. По его словам, подобными действиями Турция ставит в неловкое положение другие страны НАТО, который неоднократно заявлял о своей привержвнности мирному урегулированию карабахского конфликта. Как сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, Турция ставит в неловкое положение такие страны НАТО, как США, и страну-сопредседателя Минской группы ОБСЕ. «Подобная политика должна получить соответствующую оценку со стороны международного сообщества, если бы оценки прозвучали в свое время, возможно, что сегодня не было бы подобной ситуации. Если международное сообщество закрывает глаза на сакрализацию убийцы Рамиля Сафарова, на  подкуп Педро Аграмунта, подкуп Венгрии, которая выдает Сафарова, - все это косвенно укрепляет агрессора и преступника»,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
По его словам, Азербайджан, увидев отсутствие реакции со стороны международного сообщества, или же слабую реакцию, продолжает прежний образ действий. Он еще раз подчеркнул необходимость серьезного отношения со стороны международного сообщества на любые действия Азербайджана и Турции, несущие угрозу миру и стабильности в регионе.