Ադրբեջանը շարունակում է իր ահաբեկչական քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը երբեք չի հրաժարվել իր ահաբեկչական քաղաքականությունից և հիմա էլ շարունակում է նույն գործելաոճը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով վերջին օրերին առաջնագծում ադրբեջանական կողմի նկատվող ակտիվությանը, ինչի արդյունքում հայկական կողմը զոհեր ունեցավ: «Ադրբեջանը պարզապես շարունակում է իր ահաբեկչական քաղաքականությունը, որ միշտ վարել է: Հիմա էլ տեսնում ենք, որ Թուրքիայի հետ զորավարժություններ են անցկացնում, իսկ այդ զորավարժությունների, այսպես ասած, PR կամպանիան սկսեցին անել Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի օրերին: Սա էլ տեղեկատվական, քաղաքական ահաբեկչության մի ձև է: Նրանք այդ օրերին գովազդեցին իրենց զորավարժությունները, որոնք նախատեսում են անցկացնել մայիսին և ավարտել մայիսյան հաղթանակների եռատոնի նախօրեին: Մենք ուշադրությամբ հետևում ենք այս ամենին, բանակը բերված է ամենաբարձր պատրաստվածության աստիճանի»,- ասաց Բաբայանը:
Նա շեշտեց, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի նման քաղաքականությունը պետք է լինի նաև միջազգային հանրության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրության կենտրոնում: Դավիթ Բաբայանը հիշեցնում է, որ 2016 թ. Թուրքիան և Ադրբեջանը կրկին համատեղ զորավարժություն անցկացրին, ինչից հետո նաև Թուրքիայի դրդմամբ Ադրբեջանը սկսեց ապրիլյան քառօրյա պատերազմը: Նրա խոսքով` Թուրքիան  նման քայլերով վատ վիճակի մեջ է դնում ՆԱՏՕ-ի անդամ մյուս երկրներին, քանի որ ՆԱՏՕ-ն բազմիցս հայտարարել է, որ դեմ է ցանկացած հակամարտության ուժային տարբերակով լուծման և կողմնակից է միայն խաղաղ կարգավորմանը: Բաբայանը գտնում է, որ Թուրքիան վատ վիճակի մեջ է դնում ԱՄՆ-ին, որը ՆԱՏՕ-ի առաջատար երկիրն է, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող երեք երկրներից մեկը: «Նման քաղաքականությունը պետք է համապատասխան գնահատականի արժանանա միջազգային հանրության կողմից: Ընդհանրապես, եթե ժամանակին գնահատականներ հնչեին, համապատասխան քայլեր ձեռնարկվեին, միգուցե, իրավիճակն այսօր այլ լիներ: Եթե միջազգային հանրությունն աչք է փակում մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին հերոսացնելու վրա, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Պեդրո Ագրամունտին կաշառելու դեպքերի վրա, որը վերջին օրերին լայնորեն քննարկվում է,  օրինակ, Հունգարիային կաշառում են ու Սաֆարովին բերում հերոսացնում են և դրանից անուղղակի ձևով գոտեպնդում ագրեսորին ու հանցագործին»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը
Նրա գնահատմամբ` Ադրբեջանը, տեսնելով, որ իր ահաբեկչական գործողություններին միջազգային հանրության ռեակցիա չկա կամ կա, սակայն շատ թույլ է, շարունակում են նույն գործելաոճը: Դավիթ Բաբայանը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է շատ լուրջ վերաբերի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից ցանկացած քայլի, որը կարող է սպառնալիք լինել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը:

Azerbaijan continues its terrorist policy
YEREVAN, APRIL 27, ARMENPRESS. Azerbaijan has never refused from its terrorist policy and now also continues acting the same way, Davit Babayan – spokesperson of the President of Artsakh Republic, told Armenpress, commenting on the recent activeness of the Azerbaijani side in the frontline as a result of which the Armenian side suffered losses.
“Azerbaijan continues its terrorist policy as always did. Now we see that they are conducting military exercises with Turkey, and they started to hold the so-called PR campaign of these exercises on the days of the 102nd anniversary of the Armenian Genocide. This is another form of information, political terrorism. During these days they have advertised their military exercises they are going to conduct in May and complete on the eve of triple holiday of May victories. We are carefully following these developments, the army is brought to the highest level of preparedness”, he said.
Davit Babayan emphasized that Azerbaijan’s and Turkey’s such policy must be in the spotlight of international community and the OSCE Minsk Group Co-Chairs. He recalled that in 2016 Turkey and Azerbaijan again hold joint military exercises after which Azerbaijan launched the April four-day way also provoked by Turkey.
According to Babayan, by such steps Turkey puts in a bad situation the remaining NATO member states since NATO has repeatedly stated that it opposes any conflict’s solution by the use of force and supports exclusively the peaceful settlement. He said Turkey puts in a difficult situation the US, as a NATO leader country and one of the Co-Chair countries of the Minsk Group.
“International community must give a respective assessment on such policy. In general, if assessments were addressed on time, respective steps were taken, perhaps, the situation would be different today”, he said, adding that Azerbaijan, realizing a very weak or no reaction from the international community on its terrorist actions, continues the same policy. Davit Babayan once again stated that the international community must very strongly react to Azerbaijan’s and Turkey’s every step that can pose a threat for the regional peace and stability.