Երևանում ծնված հնգյակից երկու աղջիկների վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում ծնված հինգ երեխաներից երեքի վիճակը շարունակում է մնալ նույնը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Մուրացան» հիվանդանոցային համալիրի նորածնային վերակենդանացման բաժանմունքի հերթապահ բժիշկը տեղեկացրեց, որ տղա երեխայի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր։
Սուրբ Աստվածամայր եւ Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոններ տեղափոխված աղջիկների վիճակը եւս անփոփոխ է` կայուն ծանր: Սուրբ Աստվածամայր բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքի հերթապահ բժշկի խոսքով`հնգյակի աղջիկներից մեկն իրենց մոտ է տեղափոխվել 820 գրամ քաշով:
«Այսօրվա դրությամբ փոքրիկն արդեն կշռում է 860 գրամ: Այսինքն` քաշն ավելացել է, իսկ դա նշանակում է, որ արդեն իսկ առողջացման դրական միտում նկատվում է: Երբ փոքրիկը դառնա 1.5 կիլոգրամ, արդեն իսկ կարող են ասել, որ այլեւս կյանքին վտանգ չի սպառնում»,- ասաց բժիշկը: Մոր և մանկան առողջության պահպանման գիտահետազոտական կենտրոնի նորածնային բաժանմունքից էլ տեղեկացրին, որ իրենց մոտ գտնվող աղջկա քաշը եղել է 830 գրամ:

2 girls of newborn quintuplets in critical but stable condition
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. The condition of 3 of the newborn quintuplets remains unchanged, doctor on duty at the neonatal intensive care unit of Muratsan hospital told Armenpress.
He informed that the baby boy remains in critical-serious condition.
The two girls are in critical but stable condition. A doctor on duty at St. Mary hospital said one of the girls was transferred to their hospital with 820 grams of weight.
“As of today, the baby weighs 860 grams. This means that there is already a positive dynamics in her recovery. When the baby weighs 1.5 kg, we can already state that her life is no longer at risk”, the doctor said.
A 23-year-old woman from the town of Metsamor gave birth to quintuplets on May 3. Two of the babies have died.