Գյումրիում հայ և թուրք երաժիշտներն ելույթ ունեցան համատեղ ծրագրով
ԳՅՈՒՄՐԻ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու ազգային գեղագիտական կենտրոնում մայիսի 10-ին համատեղ համերգային ծրագրով ելույթ ունեցան հայ և թուրք երաժիշտները: Նիդա Աթեշը և Սուրեն Ասատրյանը միասին նախ հնչեցրին «Դլե յամանը» , ապա նաև անատոլիական, Էրզրումի թուրքական և հայկական մեղեդիներ: Համերգին նրանց միացել էին Էմրե Այը (Թուրքիա) և Գևորգ Խաչատրյանը (Հայաստան):
Ստամբուլում ծնված և մեծացած Նիդա Աթեշը սովորել է Իզմիրում: Այժմ բնակվում է Բուրսայում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցի ժամանակ թուրք երաժիշտն անկեղծանում է՝ հոր շնորհիվ մանկուց երաժշտության մեջ է եղել ու արդեն 25 տարի է պրոֆեսիոնալ երաժշտությամբ է զբաղվում: Երաժշտության հիմնական ուղղությունը Անատոլիայի ազգային մեղեդիներն են, երաժշտական հիմնական գործիքը Թուրքիայում հայտնի բաղլաման է՝ հայկական սազը, որն իր ակորդային համակարգով անատոլիական երաժշտության հիմնական գործիքն է: «Լեզվական դժվարություն չունենք: Նախ՝ Սուրեն Ասատրյանը ավելի քան 20 տարի պարբերաբար Թուրքիա գալիս է և լավ տիրապետում է թուրքերենին, բայց, նույնիսկ եթե չտիրապետեր, մենք միմյանց շատ լավ կհասկանայինք՝ երաժշտության լեզվով ենք խոսում: Երբ նստում ենք միմյանց հետ, առանց մի բառ իսկ ասելու մենք նվագում ենք միասին, քանի որ երաժշտության նույն աղբյուրից ենք սնվում, և սա լավ շփման լեզու է մեզ համար: Երաժշտությունը ազատություն է, որը բոլորը հասկանում են»,-նշեց Նիդա Աթեշը: Նիդա Աթեշի և Սուրեն Ասատրյանի համագործակցությունը նոր չէ, նրանք արդեն 5 համատեղ համերգ են մի ունեցել Ստամբուլում: «Դուդուկի և սազի համանվագով շատ գեղեցիկ ժողովրդական մեղեդիներ են ստացվում, որոնք ժողովուրդը սիրում է: Երաժշտությանը լեզուն հասկանալի է բոլորին»,- «Արմենպրես»-ին ասաց Սուրեն Ասատրյանը :
Համերգը Եվրամիության «Աջակցություն Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» ծրագրի շրջանակում կազմակերպել էին Անադոլու Քյուլթուրը /Anadolu Kultur/ և Նիլուֆերի քաղաքապետարանը: Մայիսի 11-ին երաժիշտները ելույթ կունենան նաև Երևանի «Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոն»-ում (ՆՓԱԿ):

Армянские и турецкие музыканты выступили с совместной программой в Гюмри
10-го мая в Национальном этнографическом центре Гюмри с совместной программой выступили армянские и турецкие музыканты.  Нида Атеш и Сурен Асатрян вместе исполнили «Дле яман», затем анатолийские, эрзрумские турецкие и армянские мелодии. К ним присоединились Эмре Ай (Турция) и Геворг Хачатрян (Армения).
Нида Атеш родилась и выросла в Стамбуле, училась в Измире, сейчас живет в Бурсе. В  беседе с «Арменпресс»  она рассказала, что, благодаря отцу, с детства жила музыкой.  В основном, она исполняет анатолийские мелодии на известном в Турции как «баглама» инструменте – тот же самый армянский саз. «Языковых проблем нет. Сурен Асатрян уже в течение 20 лет, как регулярно приезжает в Турцию и хорошо владеет турецким, и если бы даже не это, то мы понимали бы друг друга с помощью музыки. Мы играем вместе даже без единого слова. Музыка – это свобода, которую понимают все»,- сказала она. Нида Атеш и Сурен Асатрян вместе дали уже 5 концертов в Стамбуле. «Дудук и саз вместе прекрасно соответствуют народным мелодиям, язык музыки понятен всем»,- сказал Сурен Асатрян.
Концерт был организован в рамках программы «Помощь урегулированию отношений между Арменией и Турцией» организацией Анатолийская культура (Anadolu Kultur) и мэрией Нилуфера. 11-го мая музыканты выступят в Ереване, в «Центре опытного инновационного искусства».