Ամերիկահայերը Վաշինգտոնում Էրդողանի այցի դեմ ակցիա կիրականացնեն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մայիսի 16-ին բողոքի ակցիա կիրականացնի՝ ընդդեմ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, ով ժամանել է ԱՄՆ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնախմբից, հանրահավաքը կմեկնարկի տեղի ժամանակով 12:00-ին:
«Սա նախագահ Թրամփի հնարավորությունն է դեմ դուրս գալու Էրդողանին: Ժամանակն է մարտահրավեր նետել Էրդողանի սպառնալիքներին և թուրքական կառավարության քողարկված արշավին, որը միտված է ազդել ԱՄՆ քաղաքականության վրա օտարերկրյա գործակալներին, լոբբիստներին ու ազդեցություն ունեցող այլ անձանց տրվող խնդրահարույց վճարումների միջոցով: Նա կարող է առաջնահերթ համարել ամերիկյան սկզբունքները և մերժել ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության հիշատակմանն ուղղված Թուրքիայի արգելքը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Armenian-Americans to protest Erdogan in Washington
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of America (ANCA) will hold a protest on May 16 in Washington against Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan, who arrived in the US. ANCA told ARMENPRESS the protest will kick off at 12:00 local time.
“This is president Trump’s chance to oppose Erdogan. It’s time to challenge Erdogan’s threats and the Turkish government’s covert campaign, which is aimed at impacting US policy through problematic payments to foreign agents, lobbyists and other powerful individuals. He might find American principles priority and refuse the Turkish ban aimed at the US’s commemoration of the Armenian Genocide”, the statement reads.