Էր Ռիադը 100 մլն դոլար կներդնի Իվանկա Թրամփի նախաձեռնությամբ ստեղծված հիմնադրամում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիան Եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները խոստացել են 100 միլիոն դոլար ներդնել այն հիմնադրամում, որն ստեղծվել Է ԱՄՆ-ի նախագահի դստեր՝ Իվանկա Թրամփի նախաձեռնությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CNN հեռուստաալիքը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ այդ հմնադրամն զբաղվում Է Մերձավոր Արեւելքում գործարար կանանց օգնությամբ: Առաջին անգամ այդ հիմնադրամի ստեղծման նախաձեռնությամբ Իվանկա Թրամփը հանդես Է եկել ապրիլին Բեռլին կատարած՝ իր այցի ընթացքում: Հիմնադրամի կառավարման պարտականությունները դրված են ոչ թե Թրամփի դստեր, այլ Համաշխարհային բանկի վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. Just two days into US President Donald Trump debut foreign trip, a member of his inner-circle has already reaped benefits to the tune of $100 million, CNN reports.
Ivanka Trump's proposed Women Entrepreneurs Fund -- a concept she first shared during her own inaugural international trip as first daughter last month to Berlin, Germany -- was promised a combined $100 million by Saudi Arabia and the United Arab Emirates specifically to help women in the Middle East, during an event in Tuwaiq Palace in Saudi Arabia.
The fund, which will be run by World Bank, not Ivanka Trump, aims to provide to female entrepreneurs with financial support in the form of capital and access to networking and financial markets, something Trump says she anticipates will be important to the future growth of women.