Հալեպի նահանգում աշխատանքը վերսկսել են ավելի քան 15 հազար ձեռնարկություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախքան մարտական գործողությունների սկսվելը Հալեպի նահանգում գործող փոքր բիզնեսի 60 հազար ձեռնարկություններից ավելի քան 15 հազարը վերսկսել են աշխատանքը, ինչի մասին լրագրողներին հայտնել Է նահանգի արդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչ Ֆարես ալ Շհաբին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իշխանությունները ջանում են կամ սուբսիդավորել փոքր բիզնեսը, կամ անտոկոս վարկել տալ ձեռնարկատերերին: Արդյունքում ներկայում նահանգում աշխատում են արդեն 15 հազար փոքր ձեռնարկություններ»,- ասել Է Ալ Շհաբին, հավելելով, որ գործարարներին արված զիջողություններից մեկը դարձել Է հարկային արձակուրդը այնքան ժամանակով, որքան ժամանակ նրանց ձեռնարկությունները պարապուրդի Էին մատնված զինյալների կողմից իրենց ձեռնարկությունների զավթման ընթացքում:
Մասնավոր ձեռնարկությունների վերածնունդը, որոնց բաժինը Սիրիայում ավանդաբար գերազանցում Է 90 տոկոսը, տեղական իշխանությունների հիմնական տնտեսական խնդիրն Է: Դրա համար նրանք ստեղծում են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները՝ օպերատիվորեն անցկացնում են Էներգամատակարաման գծեր, վառելիք են տրամադրում գեներատորների համար, որտեղ Էլեկտրահաղորդման գծերը դեռեւս բացակայում են, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. More than 15.000 businesses out of 60.000 resumed their activities in Aleppo Governorate, Chairman of the regional Chamber of Industry Fares al-Shehabi told reporters, TASS reported.
“The authorities try to either subsidize the small business or provide interest-free loans to entrepreneurs. As a result, more than 15.000 small enterprises are currently working in the Governorate”, Fares al-Shehabi said, adding tax holiday was given to entrepreneurs for the period of time that their businesses remained closed during militant occupation.
Reviving private businesses, whose share in Syria traditionally exceeds 90%, is the main economic goal of the local authorities so they have been creating conditions for that to happen. Fares al-Shehabi said power lines are being built while authorities are providing generator fuel in areas where there are no power lines yet.