ՍԾՏՀ-ն այն ձևաչափը չէ, որտեղ պետք է քննարկվի ԼՂ խնդիրը. ՀՀ փոխնախարարի արձագանքը Ադրբեջանի ԱԺ նախագահին
ՍԾՏՀ-ն այն ձևաչափը չէ, որտեղ պետք է քննարկվի ԼՂ խնդիրը. ՀՀ փոխնախարարի
արձագանքը Ադրբեջանի ԱԺ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլում մայիսի 22-ին տեղի ունեցավ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀ) հիմնադրման 25-ամյակին նվիրված հոբելյանական գագաթնաժողովը, որին նախորդեցին ՍԾՏՀ Արտգործնախարարների խորհրդի հատուկ նիստն ու կազմակերպության Ավագ պաշտոնյաների կոմիտեի արտահերթ նիստը: Գագաթաժողովը բացեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Մասնակցում էին Հունաստանի, Մոլդովայի նախագահները, Ռուսաստանի վարչապետը, մի շարք երկների փոխվարչապետեր, ԱԳ նախարարներ և փոխնախարարներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Գագաթաժողովին և ԱԳ նախարարների հանդիպմանը ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարում էր և ելույթներով հանդես եկավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը:
Գագաթաժողովին իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձավ անցած 25 տարիների ընթացքում կազմակերպության շրջանակներում իրականացված աշխատանքին՝ կարևորելով կազմակերպության տնտեսական բաղադրիչի զարգացման ու ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Նա ընդգծեց, որ տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը, բազմակողմ և երկկողմ ձևաչափերով մշակված տնտեսական նախագծերը չեն կարող լիարժեք իրականացվել փակ սահմանների առկայության դեպքում, իսկ տարածաշրջանային տնտեսական նախագծերը պետք է ներառեն բոլոր անդամ պետություններին՝ բացառելով որևէ խտրականություն:
Անդրադառնալով գագաթաժողովին Ադրբեջանի ԱԺ նախագահ Օքթայ Ասադովի ելույթում Հայաստանին հասցեագրված մեղադրանքներին՝ Աշոտ Հովակիմյանը նշեց, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը կրկին փորձ կատարեց օգտագործել ՍԾՏՀ ամբիոնը` ներկայացնելու ԼՂ հակամարտության աղավաղված պատկերը: «Մենք համոզված ենք, որ այս գագաթաժողովը այն տեղը չէ, իսկ ՍԾՏՀ-ն այն ձևաչափը չէ, որտեղ պետք է քննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Անելով սա՝ ադրբեջանական կողմը ցուցադրեց իր անհարգալից վերաբերմունքը ՍԾՏՀ Կանոնադրության, կազմակերպության սկզբունքների և նպատակների և այս գագաթաժողովի նկատմամբ»,- նշեց Հովակիմյանը:
Ադրբեջանի շարունակական ռազմատենչ քաղաքականության, մասնավորապես, ապրիլան ագրեսիայի և դրա հետևանքների վերացման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրեց այդ ջանքերի տապալման ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ձեռանրկվող քայլերը՝ ընդգծելով, որ. «Մեղադրանքները, ռազմատենչ կեցվածքը և միակողմանի առավելապաշտական պահանջները չեն կարող լուծել հակամարտությունը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մեջ հնարավոր է հասնել առաջընթացի, եթե Ադրբեջանը հրաժարվի ուժ գործադրելու քաղաքականությունից և բարեխղճորեն ներգրավվի բանակցություններում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համաձայնեցված ձևաչափի շրջանակներում»:
Գագաթաժողովն ընդունեց ՍԾՏՀ հոբելյանական հռչակագիրը, որտեղ մեկ անգամ ևս վերահաստատվեց կազմակերպության տնտեսական բնույթը:
«Արմենպրես»-ը հայտնում է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի ելույթից հետո նախագահողը` Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, համաձայնվելով, որ ՍԾՏՀ-ն ԼՂ-ի հիմնահարցի քննարկման հարթակ չէ, նշեց, որ այս խնդրով զբաղվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունները, որոնց ներկայացուցիչներից մեկը` ՌԴ-ն, գտնվում է դահլիճում: Էրդողանը հույս հայտնեց, որ Մինսկի խմբի համախագահող երկրները մոտ ժամանակներում կգտնեն 20 տարուց ավել տևող այս խնդրի լուծումը:

ОЧЭС не тот формат, где должна быть обсуждена нагорно-карабахская проблема: ответ замминистра ИД Армении на заявление спикера парламента Азербайджана
ОЧЭС не тот формат, где должна быть обсуждена нагорно-карабахская проблема: ответ
замминистра ИД Армении на заявление спикера парламента Азербайджана
В Стамбуле 22 мая состоялся 25-й юбилейный саммит Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС). Перед саммитом состоялись специальная сессия Совета глав МИД ОЧЭС и внеочередная сессия Комитета старших должностных лиц ОЧЭС. Саммит открыл президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. В мероприятии приняли участие президенты Греции, Молдовы, премьер-министр России, вице-премьеры, министры иностранных дел и заместители министров иностранных дел ряда стран.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, армянскую делегацию возглавлял и выступил на саммите с речью заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян.
Заместитель главы МИД Армении в своей речи коснулся проделанной работы в рамках организации в течение последних 25 лет, подчеркнув необходимость развития и укрепления экономической составляющей организации.
Он подчеркнул, что региональное экономическое сотрудничество, экономические проекты многостороннего и двустороннего форматов не могут быть реализованы в полном объеме в случае наличия закрытых границ, а региональные экономические проекты должны включать в себя все государства-члены, исключая любую дискриминацию.
Коснувшись обвинений спикера парламента Азербайджана Октая Асадова в адрес Армении, Овакимян отметил, что в очередной раз представитель Азербайджана попытался использовать трибуну ОЧЭС, чтобы представить искаженную картину нагорно-карабахского конфликта.
«Мы убеждены, что этот саммит не место и Организация ЧЭС не тот формат, где должен быть обсужден нагорно-карабахский конфликт. Сделав это, азербайджанская сторона проявила свое неуважительное отношение к Регламенту ЧЭС, принципам и целям организации и саммита», - сказал Овакимян.
В контексте усилий Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленных на устранение последствий непрерывной воинственной политики Азербайджана, а также агрессии в апреле прошлого года, Овакимян представил шаги Азербайджана, направленные на провал этих усилий, подчеркнув, что «обвинения, воинственная позиция и односторонние максималистские требования не могут разрешить этот конфликт. Прогресс в решении нагорно-карабахского конфликта может быть достигнут, если Азербайджан откажется от политики применения силы и добросовестно вовлечется в переговоры в рамках согласованного формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ».
На саммите была принята юбилейная декларация ОЧЭС, где в очередной раз был подчеркнут экономический характер организации.
После выступления замминистра ИД Армении Ашота Овакимяна, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который председательствовал на заседании, согласившись, что ОЧЭС не платформа для обсуждения нагорно-карабахского конфликта, отметил, что этим вопросом занимаются страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, и представитель одной из этих стран – России, присутствует на сессии.
Эрдоган выразил надежду на то, что страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ в ближайшее время найдут решение этой проблемы, которая длится более 20 лет.