ՍԾՏՀ-ն այն ձևաչափը չէ, որտեղ պետք է քննարկվի ԼՂ խնդիրը. ՀՀ փոխնախարարի արձագանքը Ադրբեջանի ԱԺ նախագահին
ՍԾՏՀ-ն այն ձևաչափը չէ, որտեղ պետք է քննարկվի ԼՂ խնդիրը. ՀՀ փոխնախարարի
արձագանքը Ադրբեջանի ԱԺ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլում մայիսի 22-ին տեղի ունեցավ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀ) հիմնադրման 25-ամյակին նվիրված հոբելյանական գագաթնաժողովը, որին նախորդեցին ՍԾՏՀ Արտգործնախարարների խորհրդի հատուկ նիստն ու կազմակերպության Ավագ պաշտոնյաների կոմիտեի արտահերթ նիստը: Գագաթաժողովը բացեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Մասնակցում էին Հունաստանի, Մոլդովայի նախագահները, Ռուսաստանի վարչապետը, մի շարք երկների փոխվարչապետեր, ԱԳ նախարարներ և փոխնախարարներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Գագաթաժողովին և ԱԳ նախարարների հանդիպմանը ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարում էր և ելույթներով հանդես եկավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը:
Գագաթաժողովին իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձավ անցած 25 տարիների ընթացքում կազմակերպության շրջանակներում իրականացված աշխատանքին՝ կարևորելով կազմակերպության տնտեսական բաղադրիչի զարգացման ու ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Նա ընդգծեց, որ տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը, բազմակողմ և երկկողմ ձևաչափերով մշակված տնտեսական նախագծերը չեն կարող լիարժեք իրականացվել փակ սահմանների առկայության դեպքում, իսկ տարածաշրջանային տնտեսական նախագծերը պետք է ներառեն բոլոր անդամ պետություններին՝ բացառելով որևէ խտրականություն:
Անդրադառնալով գագաթաժողովին Ադրբեջանի ԱԺ նախագահ Օքթայ Ասադովի ելույթում Հայաստանին հասցեագրված մեղադրանքներին՝ Աշոտ Հովակիմյանը նշեց, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը կրկին փորձ կատարեց օգտագործել ՍԾՏՀ ամբիոնը` ներկայացնելու ԼՂ հակամարտության աղավաղված պատկերը: «Մենք համոզված ենք, որ այս գագաթաժողովը այն տեղը չէ, իսկ ՍԾՏՀ-ն այն ձևաչափը չէ, որտեղ պետք է քննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Անելով սա՝ ադրբեջանական կողմը ցուցադրեց իր անհարգալից վերաբերմունքը ՍԾՏՀ Կանոնադրության, կազմակերպության սկզբունքների և նպատակների և այս գագաթաժողովի նկատմամբ»,- նշեց Հովակիմյանը:
Ադրբեջանի շարունակական ռազմատենչ քաղաքականության, մասնավորապես, ապրիլան ագրեսիայի և դրա հետևանքների վերացման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերի համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրեց այդ ջանքերի տապալման ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ձեռանրկվող քայլերը՝ ընդգծելով, որ. «Մեղադրանքները, ռազմատենչ կեցվածքը և միակողմանի առավելապաշտական պահանջները չեն կարող լուծել հակամարտությունը: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մեջ հնարավոր է հասնել առաջընթացի, եթե Ադրբեջանը հրաժարվի ուժ գործադրելու քաղաքականությունից և բարեխղճորեն ներգրավվի բանակցություններում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համաձայնեցված ձևաչափի շրջանակներում»:
Գագաթաժողովն ընդունեց ՍԾՏՀ հոբելյանական հռչակագիրը, որտեղ մեկ անգամ ևս վերահաստատվեց կազմակերպության տնտեսական բնույթը:
«Արմենպրես»-ը հայտնում է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի ելույթից հետո նախագահողը` Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, համաձայնվելով, որ ՍԾՏՀ-ն ԼՂ-ի հիմնահարցի քննարկման հարթակ չէ, նշեց, որ այս խնդրով զբաղվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունները, որոնց ներկայացուցիչներից մեկը` ՌԴ-ն, գտնվում է դահլիճում: Էրդողանը հույս հայտնեց, որ Մինսկի խմբի համախագահող երկրները մոտ ժամանակներում կգտնեն 20 տարուց ավել տևող այս խնդրի լուծումը:

‘BSEC is not the platform to discuss Nagorno Karabakh conflict’ – Armenian deputy FMs response to Azerbaijani Speaker of Parliament
‘BSEC is not the platform to discuss Nagorno Karabakh conflict’ – Armenian deputy FMs response
to Azerbaijani Speaker of Parliament
YEREVAN, MAY 22, ARMENPRESS. The 25th anniversary summit of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) organization was held on May 22 in Istanbul, which was preceded by the BSEC foreign ministers’ special session and the extraordinary session of the organization’s senior officials’ committee.
The summit was opened by Turkey’s president Recep Tayyip Erdogan. The Presidents of Greece, Moldova, Russia’s Prime Minister, Vice-PMs, foreign ministers and deputy foreign ministers of several countries participated in the summit, the foreign ministry of Armenia told ARMENPRESS.
The Armenian delegation was led by deputy foreign minister of Armenia Ashot Hovakimyan at the summit and the FM’s meeting. Hovakimyan delivered a speech at the event.
The deputy FM of Armenia touched upon the implemented work within the framework of the organization in the last 25 years, highlighting the necessity of developing and strengthening the economic component of the organization.
He emphasized that regional economic cooperation, multilateral and bilateral format economic projects can’t be fully implemented in case of the presence of closed borders, while regional economic projects must include all member states – ruling out any discrimination.
Commenting on the accusations of Azerbaijani Speaker of Parliament Ogtay Asadov addressed to Armenia, Hovakimyan mentioned that once again the representative of Azerbaijan tried to use the BSEC floor to present a distorted picture of the Nagorno Karabakh conflict.
“We believe that this Summit is not the place and the Organization of BSEC is not the format to discuss the Nagorno-Karabakh conflict. This said, the Azerbaijani side displayed its disrespectful attitude for the BSEC Charter, principles and goals of the organization and this summit”, Hovakimyan said.
In terms of the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-Chairs directed at the continuous bellicose policy of Azerbaijan, namely the April aggression and eliminating its consequences, Hovakimyan presented Azerbaijan’s steps aimed at the failure of these efforts, emphasizing that “Accusations, belligerent stance and unilateral maximalist demands cannot resolve this conflict.  Progress in Nagorno-Karabakh conflict resolution is achievable once Azerbaijan abandons its policy of using force and engages in good faith in negotiations within the agreed format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs”.
The summit adopted the BSEC anniversary declaration, where once again the economic nature of the organization was reaffirmed.
After the speech of Armenia’s deputy FM Ashot Hovakimyan, Turkey’s president Recep Tayyip Erdogan, who chaired the session, by agreeing that BSEC is not the platform for discussing the NK conflict, mentioned that this issue is dealt by the OSCE Minsk Group Co-Chairing states, with one of its representatives – Russia – being present at the session.
Erdogan expressed hope that the OSCE Minsk Group co-chairing countries will soon find a solution to this issue which lasts more than 20 years.