ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում կֆինանսավորվի Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի սենատոր Էնթոնի Պորտանտինոն հայտարարել է նահանգի սենատի կրթության բյուջետային ենթահանձնաժողով 16 մլն ԱՄՆ դոլար ավելացնելու մասին, որով կֆինանսավորվի պատմասոցիալական գիտությունների կրթական ծրագիրը, որը ներառելու է կրթական ծրագրեր Հայոց ցեղասպանության ու պատմական այլ կարևոր դեպքերի վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը:
«Ես հպարտ եմ, որ օգնել եմ շարունակել ջանքերը՝ ապահովելու ճշգրիտ ու համապատասխան կրթություն Կալիֆորնիայի ուսանողների համար: Ես հատկապես ուրախ եմ, որ այս բյուջետային հատկացումները ներառում են Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական չափորոշիչների կիրառում: Հայոց ցեղասպանության մասին պատմական տեղեկությունները համաշխարհային պատմության ողբերգական ու կարևոր մասն են, որոնք շարունակում են առերեսվել ժխտման ու կազմակերպված ընդդիմության հետ: Մեր դպրոցներում դրանց ուսուցումը տեղին է»,- ասել է Պորտանտինոն:
Նախորդ տարի Կալիֆորնիայի սենատի կրթական հանձնաժողովը ընդունել էր նոր պատմասոցիալական գիտության կրթական ծրագիր, որն ուղեցույցներ էր պարունակում հանրային դպրոցների ուսուցիչների համար: Դա նպաստել է Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկացվածության մակարդակի զգալիորեն բարձրացմանը:

Armenian Genocide curriculum framework to be financed in California, USA
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. US California Senator Anthony J. Portantino announced the addition of $16 million in the State Senate Education Budget Subcommittee spending plan to fund the History-Social Science curriculum framework, which includes teacher training for the Armenian Genocide and other important historical updates, Asbarez reports.
“I am very proud to have helped continue efforts to bring accurate and appropriate education to students across California. I am particularly pleased that this budget allocation includes implementation of Armenian Genocide curriculum standards. Historical accounts of the Armenian Genocide are a tragic and important part of world history that continues to face denial and organized opposition. To have it taught in our schools is appropriate and critical,” commented Portantino.
Last year, the California State Board of Education (“CSBE”) adopted a new History-Social Science curriculum framework with guidelines for public school teachers. This framework provides significant improvements and expanded language and scope of information regarding the Armenian Genocide.