ՀԱՊԿ-ն բանակցում Է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու շուրջ. Յուրի Խաչատուրով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) մշակում Է երրորդ երկրների տարածքում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցելու մանդատի ձեւակերպման գործնական հարցերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը:
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն սեփական խաղաղապահ ներուժն ունի (ավելի քան 3,5 հազար մարդ), որը կարող Է խաղաղապահ գործողություններ անցկացնել ոչ միայն ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների տարածքում, այլեւ երրորդ երկրների տարածքում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մանդատով:
«Ներկայում մենք ՄԱԿ-ի հետ համատեղ մշակում ենք այն գործնական  հարցերը, որոնք կապված են ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններում ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահ զորակազմերի օգտագործման իրավական ձեւակերպման հետ»,-ասել Է Խաչատուրովը:

CSTO negotiates on participating in UN peacekeeping missions – Yuri Khachaturov
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. The Collective Security Treaty Organization (CSTO) develops practical issues on forming a mandate for taking part in the UN peacekeeping mission in the territories of third countries, CSTO Secretary General Yuri Khachaturov told TASS.
He said the CSTO has its own peacekeeping potential (more than 3.5 thousand people) which can carry out peacekeeping operations not only in the CSTO member states, but also in third countries with the mandate of the UN Security Council.
“Currently we are developing together with the UN the practical issues related to legalizing the use of CSTO peacekeeping forces in the UN peacekeeping missions”, Yuri Khachaturov said.