Հայաստանում ստեղծվում է կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերով մարմին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն քննարկեց և հավանություն տվեց «Կոռուպցիայի կանխարգելման և կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերով մարմնի մասին» օրինագծերի փաթեթին: Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արթուր Հովհաննիսյանը նշեց, որ նախագծով Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի հենքի վրա ստեղծվում է կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերով մարմին, որն իրականացնելու է կոռուպցիայի կանխարգելման, այդ թվում՝ էթիկայի, շահերի բախման, անհամատեղելիության պահանջների, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի և հանրային ծառայողի նկատմամբ կիրառվող այլ սահմանափակումների պահպանմանը և այլն:
«Արմենպրես» հաղորդմամբ, Հովհաննիսյանն ասաց, որ այս մարմինն օժտված է լինելու անհրաժեշտ գործիքակազմով, այդ թվում՝ պատժամիջոցների կիրառման կարողությամբ: Նախագծով պարտադիր հայտարարագրում է նախատեսվում նաև այն հանրային ծառայողների համար, որոնք թեպետ բարձրաստիճան պաշտոնյա չեն, սակայն իրենց գործունեությամբ ընդգրկված են ռիսկային գոտում՝ գնումների գործընթաց, քննիչներ, դատախազներ:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նախագծի փաթեթի մշակմանն ակտիվորեն մասնակցել է նաև ներկայում ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը, Արթուր Հովհաննիսյանը խնդրեց նրան ճանաչել որպես նախագծերի համահեղինակ և ԱԺ-ում հիմնական զեկուցող նշանակել հենց նրան:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը երկօրյա ժամկետ խնդրեց՝ հստակություններ մտցնելու ու իրենց ներկայացրած առաջարկությունների ճակատագիրն իմանալու համար, ԿԲ նախագահն էլ խնդրեց իրենց կարծիքներն էլ հաշվի առնել:

Corruption prevention agency to be introduced in Armenia
Arthur Hovhannisyan, acting minister of justice, said under the bill a corruption prevention agency will be created on the basis of the commission of ethics of high ranking officials, which will implement functions of corruption prevention, and deal with conflicting interests, ethics issues and other limitations for officials and public servants.
Hovhannisyan said the agency will have necessary tools, including the power of imposing sanctions.
The bill also plans filing declaration for public servants, who although aren’t high ranking officials, but however are included in the risk zone with their activities, i.e. – procurement process, inspectors, prosecutors.
Taking into account that former minister of justice Arpine Hovhannisyan – the current Vice Speaker of Parliament – had active participation in designing the bill, Arthur Hovhannisyan asked the Cabinet to acknowledge her as a co-author of the bill and designate her as main rapporteur in the Parliament.
The Prosecutor General, Arthur Davtyan, requested a two-day term for clarifications, while the Central Bank president asked for their opinions to be taken into account as well.