«Միսս ԱՊՀ» միջազգային գեղեցկության մրցույթի մասնակիցները ժամանեցին Գյումրի
ԳՅՈՒՄՐԻ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Միսս ԱՊՀ» միջազգային գեղեցկության մրցույթի մասնակիցներն ու հյուրերը մայիսի 25-ի երեկոյան ժամանեցին Գյումրի: Նպատակ ունենալով հյուրերին ցույց տալ Հայաստանի պատմական ու ճարտարապետական քաղաքներից մեկը՝ Գյումրին, մրցույթի կազմակերպիչները մասնակիցների դիմավորման պաշտոնական արարողությունը ]ծրագրել էին «Շիրակ» օդանավակայանում: Թեև ուշ ժամի պատճառով աղջիկներին չհաջողվեց տեսնել Գյումրին իր ողջ գեղեցկությամբ, սակայն ջերմ ընդունելությունն արդեն իսկ պատճառ էր, որ կրկին ցանկություն հայտնեն Գյումրի գալու ու քաղաքի հարուստ մշակութային ժառանգությունը տեսնելու:
ԱՊՀ-ի և նախկին ԽՍՀՄ երկրների (Վրաստան, Ուկրաինա, Մերձբալթյան երկրներ) 25 գեղեցկուհիները 15 օր Հայաստանում կանցկացնեն՝ «Միսս ԱՊՀ — 2017» գեղեցկության միջազգային առաջին մրցույթին մասնակցելու համար։ Հունիսի 6-ին Երևանի «Փարավոն» ժամանցի համալիրում կկայանա միջազգային գեղեցկության մրցույթի եզրափակիչը:
«Միսս ԱՊՀ 2017» մրցույթի եզրափակիչին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել 18-25 տարեկան 25 գեղեցկուհիներ, ովքեր հաղթել են իրենց երկրներում կայացած ընտրական մրցույթներում։ «Միսս ԱՊՀ միջազգային մրցույթը Հայաստանում է անցկացվելու ոչ միայն այս տարի, այլև հետագա տարիներին ևս: Ըստ ունեցած մեր պայմանագրի՝ մրցույթի եզրափակիչը միշտ լինելու է Հայաստանում՝ իրենց երկրներում կայացած ընտրական մրցույթներից հետո»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Միսս ԱՊՀ» մրցույթի հիմնադիր և կազմակերպիչ Նաիրի Մնացականյանը։
«Միսս ԱՊՀ» միջազգային գեղեցկության մրցույթը նոր մասշտաբային ծրագիր է, որը կազմակերպել են երեք բրենդային կազմակերպություններ՝ «Թոփ մոդել Ռոսսիի» և «Ռոսսիյսկայա կրասավիցա» համառուսական մրցույթների կազմակերպիչ «Ալեքս Գրուպ» ՍՊԸ պրոդյուսերական կենտրոնը (Մոսկվա), «Նաիրի թրավել» տուրիստական գործակալությունը (Երևան) և «Կրեատոր Անապա-Փարիզ» պրոդյուսերական կենտրոնը: Միջոցառման աջակիցների թվում են ԱՊՀ միջպետական կոմիտեն, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, Երևանի քաղաքապետարանը:
«Միսս ԱՊՀ 2017»-ի եզրափակիչի ժյուրիի կազմում ընդգրկված են ոլորտի 11 փորձառու մասնագետներ. երեքը` Հայաստանից, չորսը՝ Ռուսաստանից և չորսը՝ ԱՊՀ անդամ այլ երկրներից:

GYUMRI, MAY 26, ARMENPRESS. The participants and guests of ‘Miss CIS 2017’ International Beauty Contest arrived in Gyumri on the evening of May 25, reports Armenpress.
With the goal to present the guests one of Armenia’s historical and architectural cities, Gyumri, the Contest participants planned to hold the official welcoming ceremony in Shirak airport.
Although the girls didn’t manage to see Gyumri with its entire beauty since it was late, however, the warm reception was already a reason for them to again visit Gyumri and see the city’s rich cultural heritage.
25 beauties from CIS and former Soviet states (Georgia, Ukraine, Baltic countries) will spend 15 days in Armenia to participate in the Contest which will be held in ‘Paravon’ entertainment complex on June 6 in Yerevan.
“25 beauties at the age of 18-25 arrived in Armenia to take part in the finals of ‘Miss CIS 2017’ Contest. The Contest will be held in Armenia not only this year, but also in upcoming years. According to our contract, the finals of the Contest must always be held in Armenia after the qualifying competitions held in their countries”, Nairi Mnatsakanyan, founder and organizer of the Contest told Armenpress.
The ‘Miss CIS 2017’ International Beauty Contest is a new program organized by two brand-name organizations, including Alex Group LLC Production Center (Moscow) and NAIRI TRAVEL (Yerevan).
The jury for the final stage is comprised of 11 experts. 3 of them are from Armenia, 4 from Russia and 4 from other CIS states. 13 countries are taking part in the Contest. The prize fund is worth 16.2 million AMD.
Among the supporters of the Contest are the CIS Interstate Committee, Armenia's Ministry of Economic Development and Investments, the Municipality of Yerevan.