Գիտնականներն աշխատում են քվանտային մեխանիկան ավելի պրակտիկ դարձնելու ուղղությամբ. Լոուրենս Քրաուս
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 20 տարում աշխարհը կարևոր տեխնոլոգիական փոփոխությունների է ենթարկվել, և հատկապես կարևոր են քվանտային մեխանիկայում նոր հայտնագործությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Կասպերսկու լաբորատորիա» ընկերության 20-ամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց  հանրահայտ ֆիզիկոս, տիեզերագետ և գիտության հանրահռչակման կողմնակից Լոուրենս Քրաուսը: Նրա խոսքով` ներկայումս գիտնականները աշխատում են քվանտային տեխնոլոգիաների ներդրման, ինչպես նաև քվատային մեխանիկայի հնարավորությունների՝ պրակտիկ օգտագործման ուղղությամբ:
«Քվանտային մեխանիկայի միջոցով  կարելի է ստեղծել նոր նյութեր, բացի այդ՝ մտածել, թե ինչպես կարելի է օգտագործել քվանտային մակարդակի տարօրինակ հատկությունները նոր տեխնոլոգիաներ, ինչո՞ւ ոչ՝ նաև քվանտային համակարգիչ ստեղծելու համար»,- ընդգծեց Քրաուսը:
Ըստ հանրահայտ գիտնականի` քվանտային համակարգիչները կունենան լավ և վատ կողմեր:
«Չկա որևէ կասկած, որ քվանտային համակարգիչների միջոցով չարագործները հետագայում հեշտությամբ կկարողանան գաղտնազերծել բանկային քարտերի ծածկագրերը, սակայն, մյուս կողմից, նման համակարգիչների միջոցով հնարավոր է արագորեն լուծել խնդիրներ, որոնք սովորական համակարգիչների համար անհնարին են: Ուստի քվանտային տեխնոլոգիաները կարող են իսկապես գործնական կիրառություն ունենալ»,- ասաց գիտնականը:
Քրաուսը վերջին 20 տարում կարևոր ձեռքբերում է համարում նանոչափերի օբյեկտների հետ մանիպուլյացիաներ կատարելու կարողությունը, քանզի այդ հնարավորությունը կարող է օգտագործվել տարբեր ոլորտներում և ունի կիրառական մեծ ներուժ:
Գիտության հանրահրչակման կողմնակիցը, խոսելով ապագայի մասին, նշեց, որ չի ցանկանում այն կանխատեսել, քանզի դա գրեթե անհնար է:
«Շատ հեշտ է ասել՝ ինչ կարող է լինել 3 տրիլիոն տարի հետո, քանզի այդ ժամանակ սխալվելու դեպքում ոչ մեկ չի կարողանա քեզ պատժել: Առավել դժվար է ասել՝ ինչ  կկատարվի աշխարհում  20 տարի հետո: 20-րդ դարի 90-ական թվականներին ոչ ոք պատկերացում չուներ այսօրվա մասին:  Շատ դժվար է ապագայի մասին խոսել, և, կարծում եմ, ամենահետաքրքրիր  հայտնագործությունները  նրանք են, որոնց մասին հիմա դեռ չենք խոսում»,- եզրափակեց Լուրենսը:

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. Over the past 20 years the world has undergone significant technological changes, and the latest discoveries in quantum mechanics are especially important, Lawrence Krauss - famous physician, cosmologist and advocate of the public understanding of science, said during the press conference dedicated to the 20th anniversary of Kaspersky Lab, reports Armenpress.
The physician said currently scientists are working on installing quantum technologies, as well as on practically using the opportunities of quantum mechanics.
“New materials can be created through quantum mechanics, moreover, one can think about how to use the strange quantum properties to create new technologies, and why not, a quantum computer”, he said, adding that the quantum computers will have good and bad sides.
“There is no doubt that the attackers can later easily decipher the passwords of bank cards via the quantum computers, however, on the other hand, such computers also enable to quickly solve problems which are impossible in case of the remaining computers. Therefore, the quantum technologies can really have a practical use”, the scientist said.
Lawrence Krauss considers the ability of making manipulations with nanoscale objects as an achievement of the past 20 years since this opportunity can be sued at different spheres and has a great practical potential.
Speaking about future, the physician said he doesn’t want to predict it as it is almost impossible.
“It’s very easy to say what will happen 3 trillion years later since in case of being wrong no one will be able to punish you. It is more difficult to say what will happen in the world 20 years later. It is very difficult to speak about future, and in my opinion, the most interesting discoveries are the ones about which we are not talking now”, Lawrence Krauss said.