Գիտնականներն աշխատում են քվանտային մեխանիկան ավելի պրակտիկ դարձնելու ուղղությամբ. Լոուրենս Քրաուս
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 20 տարում աշխարհը կարևոր տեխնոլոգիական փոփոխությունների է ենթարկվել, և հատկապես կարևոր են քվանտային մեխանիկայում նոր հայտնագործությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Կասպերսկու լաբորատորիա» ընկերության 20-ամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց  հանրահայտ ֆիզիկոս, տիեզերագետ և գիտության հանրահռչակման կողմնակից Լոուրենս Քրաուսը: Նրա խոսքով` ներկայումս գիտնականները աշխատում են քվանտային տեխնոլոգիաների ներդրման, ինչպես նաև քվատային մեխանիկայի հնարավորությունների՝ պրակտիկ օգտագործման ուղղությամբ:
«Քվանտային մեխանիկայի միջոցով  կարելի է ստեղծել նոր նյութեր, բացի այդ՝ մտածել, թե ինչպես կարելի է օգտագործել քվանտային մակարդակի տարօրինակ հատկությունները նոր տեխնոլոգիաներ, ինչո՞ւ ոչ՝ նաև քվանտային համակարգիչ ստեղծելու համար»,- ընդգծեց Քրաուսը:
Ըստ հանրահայտ գիտնականի` քվանտային համակարգիչները կունենան լավ և վատ կողմեր:
«Չկա որևէ կասկած, որ քվանտային համակարգիչների միջոցով չարագործները հետագայում հեշտությամբ կկարողանան գաղտնազերծել բանկային քարտերի ծածկագրերը, սակայն, մյուս կողմից, նման համակարգիչների միջոցով հնարավոր է արագորեն լուծել խնդիրներ, որոնք սովորական համակարգիչների համար անհնարին են: Ուստի քվանտային տեխնոլոգիաները կարող են իսկապես գործնական կիրառություն ունենալ»,- ասաց գիտնականը:
Քրաուսը վերջին 20 տարում կարևոր ձեռքբերում է համարում նանոչափերի օբյեկտների հետ մանիպուլյացիաներ կատարելու կարողությունը, քանզի այդ հնարավորությունը կարող է օգտագործվել տարբեր ոլորտներում և ունի կիրառական մեծ ներուժ:
Գիտության հանրահրչակման կողմնակիցը, խոսելով ապագայի մասին, նշեց, որ չի ցանկանում այն կանխատեսել, քանզի դա գրեթե անհնար է:
«Շատ հեշտ է ասել՝ ինչ կարող է լինել 3 տրիլիոն տարի հետո, քանզի այդ ժամանակ սխալվելու դեպքում ոչ մեկ չի կարողանա քեզ պատժել: Առավել դժվար է ասել՝ ինչ  կկատարվի աշխարհում  20 տարի հետո: 20-րդ դարի 90-ական թվականներին ոչ ոք պատկերացում չուներ այսօրվա մասին:  Շատ դժվար է ապագայի մասին խոսել, և, կարծում եմ, ամենահետաքրքրիր  հայտնագործությունները  նրանք են, որոնց մասին հիմա դեռ չենք խոսում»,- եզրափակեց Լուրենսը:

Ученые работают над практическим применением квантовой механики: Лоуренс Краусс
За последние 20 лет в мире произошли значительные технологические изменения, и особенно важны последние открытия в области квантовой механики. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе посвященной 20-летию «Лаборатории Касперского» пресс-конференции сказал американский физик, специалист в области астрофизики и космологии Лоуренс Краусс.
По его словам, в настоящее время ученые работают над внедрением квантовых технологий, а также практическим использованием возможностей квантовой механики.
«С помощью квантовой механики могут быть созданы новые материалы, к тому же, можно подумать о том, как использовать странные квантовые свойства для создания новых технологий, а также квантовых компьютеров», - сказал он, добавив, что у квантовых компьютеров будут хорошие и плохие стороны.
«Нет никаких сомнений в том, что злоумышленники могут впоследствии легко расшифровать пароли банковских карт с помощью квантовых компьютеров, однако, с другой стороны, такие компьютеры также позволяют быстро решать проблемы, которые невозможно решить с помощью остальных компьютеров. Таким образом, квантовые технологии действительно могут иметь практическое применение», - сказал ученый.
Лоуренс Краусс считает важным достижением способность делать манипуляции с нанообъектами, так как эта возможность может быть использована в разных сферах и имеет большой практический потенциал.
Говоря о будущем, Лоуренс сказал, что не хочет предсказывать его, так как это практически невозможно.
«Очень легко предсказать, что будет 3 триллиона лет спустя, так как в случае ошибки никто не сможет наказать вас. Труднее сказать, что будет происходить в мире через 20 лет. Очень трудно говорить о будущем, и, на мой взгляд, наиболее интересны те открытия, о которых мы не говорим сейчас», - сказал Лоуренс Краусс.