Լիտվան դրական է տրամադրված ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև նոր համաձայնագիրը ստորագրելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվան դրական է տրամադրված, որպեսզի Հայաստանը ստորագրի Եվրոպական Միության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: «Երկրները մեկ հարկի տակ» փառատոն-ցուցահանդես-համաժողովի ընթացքում նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ-ում Լիտվայի դեսպան Էրիկաս Պետրիկասը:
«Մենք լիահույս ենք, որ այս համաձայնագիրը նոր մակարդակի կբարձրացնի Հայաստանի և Լիտվայի երկկողմ հարաբերությունները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց Պետրիկասը:
Դեսպանը հավելեց, որ լավատես է հայ-լիտվական տնտեսական փոխգործակցությունն ընդլայնելու հարցում: «Համաձայն Լիտվայի վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ այս տարվա 7 ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա համեմատ Լիտվայի և Հայաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 21 տոկոսով: Վերջին 10 տարիների ընթացքում Լիտվայից Հայաստան ներմուծն աճել է 25 տոկոսով: Հայաստանից Լիտվա արտահանումը ևս աճել է, ինչը մեզ համար շատ ուրախալի է»,- նշեց դեսպանը:
Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նախաստորագրվել է 2017թ. մարտի 21-ին, Երևանում: Նախատեսվում է, որ կողմերը համաձայնագիրը կստորագրեն ընթացիկ տարվա նոյեմբերին:

Lithuania has a positive attitude towards signing of Armenia-EU new agreement
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Lithuania has a positive attitude on Armenia to sign the Comprehensive and Enhanced Partnership agreement with the European Union, Lithuanian Ambassador to Armenia Erikas Petrikas said at the ‘Countries under one roof’ festival--exhbition-conference, reports Armenpress.
“We hope this agreement will raise the bilateral ties of Armenia and Lithuania to a new level”, Ambassador Petrikas said.
The Ambassador said he is optimistic on expanding the Armenian-Lithuanian economic mutual partnership. “According to the data of the statistical service of Lithuania, during 7 months of this year compared to the last year the trade turnover between Armenia and Lithuania increased by 21%. Over the past 10 years the import from Lithuania to Armenia increased by 25%. The export from Armenia to Lithuania has also increased, and we are very happy for that”, the Ambassador stated.
The Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership agreement has been initialed on March 21, 2017 in Yerevan. The sides are expected to sign the agreement in November, 2017.