«Մեր վերջնական նպատակն է՝ հայկական գինին միջազգային ճանաչելի բրենդ դարձնել». ՀՀ վարչապետի մասնակցությամբ մեկնարկել է Գինու միջազգային համաժողովը
«Մեր վերջնական նպատակն է՝ հայկական գինին միջազգային ճանաչելի բրենդ
դարձնել». ՀՀ վարչապետի մասնակցությամբ մեկնարկել է Գինու միջազգային
համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր մասնակցել է նոյեմբերի 23-24-ը Երևանում անցկացվող Գինու միջազգային համաժողովի բացմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով ֆորումի մասնակիցներին և մաղթելով արդյունավետ աշխատանք՝վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանն այսօր իրականում գինու վերածնունդ է ապրում: Պահպանելով գինեգործության մեր ավանդույթները՝ համադրում ենք դրանք ժամանակակից առաջատար տեխնոլոգիաների և գիտական ներուժի հետ` հույս ունենալով և ստանալով որակյալ գինի: Իսկ հայկական գինի ասելով՝ մենք հասկանում ենք ավելի քան 6000 տարվա պատմություն, ավանդույթներ, մշակույթ, նվիրվածություն և սեր խաղողի վազի և գինու նկատմամբ:
ՀՀ կառավարության կողմից ոլորտը ճանաչվել է տնտեսության գերակա ճյուղ: Ստեղծել ենք Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը՝ երկրում խաղողագործության զարգացումը խթանելու, երկրի գինեգործության վարկանիշն ու մրցունակությունը միջազգային ասպարեզում բարձրացնելու, արտահանման ծավալներն ավելացնելու, Հայաստանի գրավչությունը՝ որպես գինեգործական երկիր բարձրացնելու համար: Մեր վերջնական նպատակն է, և մենք վստահ ենք, որ հասնելու ենք դրան՝ հայկական գինին դարձնել ճանաչելի միջազգային բրենդ, ներգրավել նոր ներդրումներ գինեգործության մեջ, հասնել գինու արտահանման ծավալների մեծացմանը և աշխարհի «գինու քարտեզի» վրա մեր հաստատուն և կայուն տեղն ունենալ:
Ցանկանում եմ ձեզ տեղյակ պահել, որ միտումները բավական դրական են. Հայաստանում 2016 թ. արտադրվել է մոտ 7,5 մլն լիտր գինի, ինչը 14 տոկոսով ավելի է, քան 2015 թ.: Արտահանման առումով ունենք նույնպես լավ ցուցանիշ՝ 2016 թ. արտահանվել է ավելի քան 1,8 մլն. լիտր գինի, որը 37 տոկոսով ավելի է, քան 2015 թ.: Գործընկերներս խոստացել են, որ 2017 թ. վերլուծությունը դեռ ավարտված չէ, բայց դինամիկան պահպանվում է և նույնպես դրական է»:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այսօր Հայաստանում ունենք ֆրանսիական, իտալական, գերմանական տեխնոլոգիաներով և սարքավորումներով հագեցած գինու գործարաններ, ունենք արգենտինական, ամերիկյան, շվեյցարական և իտալական ներդրումներ, և ներդրողների մեջ զգալի մաս են կազմում սփյուռքահայ գործընկերները: «Ուրախալի է նաև, որ ունենք ներքին ներդրումների աճ: Սա չափազանց կարևոր փաստ է, որովհետև տնտեսության մեջ ներքին ներդրումների աճ ունենալու դեպքում համոզված ենք, որ կունենանք նաև մեծածավալ արտաքին ներդրումներ: Հայաստանը բաց է գինու, խաղողագործության և այլ ոլորտներում մեծածավալ ներդրումների ներգրավման համար, և պատրաստ ենք մեր գործընկերների հետ աշխատել՝ լավագույն գործարար միջավայրն ապահովելու ներդրողների համար: Իսկ այս համաժողովը Հայաստանի համար, կարծում եմ, յուրահատուկ հարթակ է՝ աշխարհի տարբեր երկրներից լավագույն մասնագետների հետ քննարկելու գինու համաշխարհային միտումները և լավագույն փորձը, համագործակցության նոր կապեր ստեղծելու հայկական գինեգործության զարգացման համար և նոր փոխշահավետ նախագծեր ձևակերպելու մեր միջազգային գործընկերների հետ», - ասել է Կարեն Կարապետյանը: Վարչապետը լավ տրամադրություն է մաղթել մասնակիցներին և հույս հայտնել, որ համաժողովից հետո կձեռնարկվեն շատ ավելի գիտակցված և որոշակի քայլեր, որպեսզի այս ոլորտը լավ զարգանա:
Գինու միջազգային համաժողովը նախաձեռնել է Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամը: Այն անցկացվում է «Գինու համաշխարհային միտումները և լավագույն փորձը. հետևություններ ու առաջարկություններ Հայաստանի համար» խորագրի ներքո: Համաժողովի նպատակն է՝ շահագրգիռ մասնագետներին և ընկերություններին միջազգային հարթակ տրամադրելու միջոցով վերհանել ոլորտի զարգացման, ներդրումների ներգրավման, մասնագիտական կարողությունների ամրապնդման, գործարար և գիտական հետագա համագործակցության հեռանկարները:

PM Karapetayn attends opening ceremony of International Wine Conference in Yerevan
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan attended the opening ceremony of the International Wine Conference which is being held in Yerevan from November 23 to 24, press service of the government told Armenpress.
Welcoming the Conference participants, the PM noted: “Armenia today, in fact, is experiencing a wine revival. Maintaining our winemaking traditions we are combining them with the latest advanced technologies and scientific potential having a hope and making a quality wine. By saying an Armenian wine we understand a history of more than 6000 years, traditions, culture, dedication and love towards vine and wine.
This field has been recognized by the Armenian government as the priority sector of the economy. We have formed the Vine and Wine Foundation of Armenia aimed at boosting the viticulture in the country, increasing the reputation and competitiveness of the country’s winemaking in international spheres, increasing the export volumes, Armenia’s attractiveness as a winemaking country. This is our final goal, and we are sure we will achieve it to make the Armenian wine as a famous international brand, attract new investments in winemaking, increase the wine export volumes and have our firm and stable place in the world’s “wine map”.
I want to inform you that the trends are quite positive. In 2016 nearly 7.5 million liters of wine has been produced in Armenia, which is more than 14% compared to 2015. In terms of exports we also have a good figure: in 2016 more than 1.8 million liters of wine has been exported which is more than 37% compared to 2015. My partners promised that the analysis for 2017 is not over yet, but the dynamics is maintained and is also positive”.
According to the PM, today wine factories equipped with French, Italian, German technologies operate in Armenia, there are Argentine, American, Swiss and Italian investments, and the Diaspora-Armenian partners comprise majority among investors.
“It’s also welcoming that we have an increase in domestic investments. This is very important since having an increase of domestic investments in the economy we are convinced that we will also have a large-scale foreign investments. Armenia is open for attracting large-scale investments in wine, viticulture and other spheres, and we are ready with our partners to work to ensure the best business environment for investors. And I believe that this Conference is a unique platform for Armenia to discuss the global wine trends and the best experiences with the best specialists from different countries, establish new cooperation ties for the development of Armenian winemaking and develop new mutually beneficial programs with our international partners”, PM Karapetyan said, wishing the participants a productive work.