Դիզելային վառելիքի սուբսիդավորման նպատակով կառավարությունը կհատկացնի 360 մլն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության քննարկմանն է ներկայացվել գյուղատնտեսական հողօգտագործողներին մատչելի գնե­րով դիզելային վառելիքի ձեռքբերման ծրագրին հավանություն տալու մասին նախագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այն ընդգրկված է կառավարության փետրվարի 22-ի նիստի օրակարգում:
Ըստ ծրագրի, ՀՀ մարզպետարաններից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ դիզելային վառելիքի նկատմամբ 2018 թվականի գյուղատնտեսական աշխատանքների համար պահանջարկը կազմում է մինչև 6 մլն լիտր:
Ծրագիրն իրականացնելու համար նախատեսվում է Գյուղատնտեսության նախարարությանը 2018 թվականին հատկացնել մինչև 360 մլն դրամ՝ կառավարության պահուստային ֆոնդից:
Գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման գործում գյուղացիական տնտեսություններին աջակցելու նպատակով 2012, 2013, 2014, 2015, 2016  և 2017 թվականներին իրականացվել են ՀՀ հողօգտագործողներին դիզելային վառելիքի և պարարտանյութերի մատչելի գներով ձեռքբերման պետական աջակցության 16 ծրագիր:
2018 թվականի պետական բյուջեով կառավարությունը դիզելային վառելիքի համար սուբսիդավորում չէր նախատեսում, սակայն պայմանավորված հարկային օրենսգրքով ակցիզային հարկի բարձրացմամբ՝ դիզելային վառելիքի գինը բարձրացել է, և գործադիրը որոշել է կրկին սուբսիդավորում իրականացնել:

Government to allocate 360 mln drams for subsidizing diesel fuel
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. The draft on approving the program of acquiring the diesel fuel at affordable prices for agricultural land users has been submitted for the government’s discussion, reports Armenpress.
The draft is included in the government’s February 22 session agenda.
The draft states that according to the information provided from the governorates, the demand of diesel fuel for agricultural activities comprises up to 6 million liters for 2018.
In order to implement the program, it is planned to provide up to 360 million drams to the agriculture ministry from the government’s reserve fund in 2018.
Under the 2018 state budget, the government had no plans to subsidize the diesel fuel, but due to the increase in excise tax by the Tax Code, the price of diesel fuel increased, and the government made a decision to again make a subsidy.