Դանիել Վարուժանի կյանքի վերջին ամիսները ներկայացնող «Դանիէլ» ֆիլմը մրցանակի է արժանացել միջազգային փառատոնում
Դանիել Վարուժանի կյանքի վերջին ամիսները ներկայացնող «Դանիէլ» ֆիլմը մրցանակի
է արժանացել միջազգային փառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1915 թվականին արևմտահայ բանաստեղծ Դանիել Վարուժանի ձերբակալության և սպանության պատմությունը նկարագրող «Դանիէլ» կարճամետրաժ կինոնկարը Բերմուդայի միջազգային կինոփառատոնում հաղթել է «Հանդիսատեսի մրցանակ» և «Լավագույն ռեժիսուրա» անվանակարգերում:
Ֆիլմի ստեղծման պատմության, դրա յուրահատկությունների մասին «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է ժապավենի ռեժիսոր բրիտանահայ Կարօ Պէրպէրեանի հետ։
«Իմ տատն ու պապը տեսել են Հայոց ցեղասպանությունը, և ողջ կյանքում տառապել: Ես միշտ ցանկացել եմ ինչ-որ կերպ անդրադառնալ Եղեռնին` նկարահանելով կինոնկար, որը կտարբերվի այդ թեմային վերաբերող այլ ֆիլմերից:  Այս  ժապավենով ուզում եմ ցույց տալ պատմության մարդասիրական կողմը: Ֆիլմը արտ-հաուս ժանրի է, պատմում է անհատի մասին և հիմնված է փաստերի վրա: Նպատակս էր այն մատուցել այնպես, որ յուրաքանչյուր դիտող կարեկցանք զգար հերոսի նկատմամբ»,-ընդգծեց ռեժիսորը:
«Դանիէլ»-ը բավականին յուրօրինակ կինոժապավեն է՝ սև ու սպիտակ, երկլեզվյա՝ արևմտահայերեն և անգլերեն՝ հիմնված Դանիել Վարուժանի պոեզիայի վրա: Բերմուդայի փառատոնի ընթացքում ժյուրիի անդամներն ու արվեստասերները դիտել և ֆիլմի միջոցով հասկացել են ցավալի իրականությունը։
Դանիել Վարուժանը մեծ բանաստեղծ էր, կարեկցանքով լի, բարի և սիրված ուսուցիչ։ Իր մարդասիրական ստեղծագործությունները լի են սիրով իր երկրի, բնության, կնոջ գեղեցկության նկատմամբ:
«Դանիել Վարուժանը` ֆիլմի հերոսը, մարմնավորում է ողջ հայ ազգը: Այն, ինչ կատարվել է նրա հետ՝ զրկանքներ, այլ արհավիրքներ և մահ, տեղի է ունեցել նաև հայ ժողովրդի` իմ նախնիների հետ: Վարուժանը կապ չուներ քաղաքականության հետ, Օսմանյան կայսրության համար վտանգ չէր ներկայացնում, բայց դարձավ այդ ողբերգական իրադարձությունների զոհը»,-շեշտեց Պէրպէրեանը:
Ֆիլմում անդրադարձ կա նաև նրա մեծ սիրուն՝ Արաքսիին: Վարուժանի սպանության օրը ծնվել է նրա որդին: «Այդ պահերը արտացոլված են կինոնկարում, քանի որ ընտանիքը նրա կյանքի կարևոր մասն էր, և մեզ համար էական էր անհատին՝ պարզ, գեղեցիկ մարդուն, հրաշալի ընտանիքի հորը, ներկայացնել բոլոր կողմերով ու շեշտել, որ չնայած անմեղությանն ու ազնվությանը՝ նա նույնպես զոհվեց»,-ընդգծեց ռեժիսորը:
Խոսելով ստեղծագործական խմբի առջև ծառացած խնդիրների մասին՝ Պէրպէրեանն ասաց, որ հնարավոր չի եղել նկարահանումներ իրականացնել Ստամբուլում, որտեղ ապրել և ստեղծագործել է Դանիել Վարուժանը, ուստի կինոնկարի մեծ մասը նկարվել է Գյումրիում:
«Ի սկզբանե մտածում էի աշխատանքներ տանել Պոլիսում, սակայն Ստամբուլում ծանոթացա հայտնի «Սպի» ֆիլմի թուրք պրոդյուսերի հետ: Այնտեղ հայկական ներկայության խոր հետք կա, քաղաքով շրջելիս՝ զգում ես, որ մենք այնտեղ արմատներ ունենք: Երբ այցելեցի պրոդյուսերի տուն, որը նախկինում հայի տուն է եղել, նա ինձ ներս հրավիրեց՝ ասելով. «Բարի գալուստ հայկական տուն»: Նա հավանեց ֆիլմի սցենարն ու գաղափարը, բայց ասաց, որ հնարավոր է նկարահանումներ իրականացնել միայն շենքի ներսում: Դրանից դուրս պարզապես անհնար կլինի աշխատել, թույլ չեն տա, կձերբակալեն և այլ խոչընդոտների առաջ կկանգնեցնեն»,-պատմեց Պէրպէրեանը:
Նա խոստովանեց, որ մեծ հիասթափություն է ապրել՝ այդ լսելով: Այնուհետև Հայաստան գալով՝ Կարօ Պէրպէրեանը ծանոթանում է Նարե Տեր-Գաբրիելյանի հետ, ով հուշում է ժապավենը նկարահանել Հայաստանում և հետագայում դառնում է ֆիլմի պրոդյուսերը։ Դժվարանալով հայկական պատմական քաղաքի տեսքը գտնել Երևանում՝ ուղևորվում են Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաք՝ Գյումրի:
Ռեժիսորը հիացել է տեղի գեղեցիկ ճարտարապետությամբ: Ֆիլմի որոշ դրվագներ արվել են քաղաքի կայարանում, Վարուժանի բանտարկության տեսարանները նկարահանվել են Հովհաննես Շիրազի տուն-թանգարանի նկուղում: Կինոնկարում ներգրավվել են Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի դերասաններ: Դանիել Վարուժանին մարմնավորել է Տիգրան Գաբոյանը, ոստիկանապետ Բեդրի Բեյի դերում Սամվել Գրիգորյանն է, ֆիլմում նաև խաղում է դերասան Վահագն Մարտիրոսյանը։
«Բոլորը հրաշալի արտիստներ են, բարձր պրոֆեսիոնալներ, մեծ սրտի տեր մարդիկ, որոնց շնորհիվ ինձ Գյումրիում զգում էի ինչպես իմ ընտանիքում: Նկարահանումներն այնտեղ հինգ օր են տևել: Նշեմ, որ ֆիլմում կան որոշ հատվածներ, որոնք նկարահանվել են Անգլիայում»,-ասաց նա:
Ինչպես նշվեց, ֆիլմը երկլեզվյա բանաստեղծությամբ է պատմվում, և որպեսզի այն մոնոտոն չհնչի, նաև արևմտահայերենով երկխոսություն կա: «Պետք էր, որ արևմտահայերենը շատ հստակ լիներ, ճիշտ հնչողությամբ: Այդ իսկ պատճառով Վարուժանի պոեզիան ներկայացրել է արևմտահայ դերասան Եղիա Աքգունը: Ըստ իս՝ Տիգրանի խաղը և նրա ձայնը ներդաշնակ են: Չորս ամիս փնտրում էինք Վարուժանի ձայնը, և տխուր էր, որ շատ քչերն են կարող մաքուր, սահուն արևմտահայերեն ստեղծագործություն կարդալ, և հրաշալի էր Եղիային գտնելը»,-ասաց նա:
Ֆիլմում անգլերենով հնչում է նաև բրիտանացի գրող Բեն Հոջսոնի պոեզիան, որը կարդում է «Մատանիների տիրակալը», «Գահերի խաղը» ֆիլմերից հայտնի Շոն Բինը:
Կինոժապավենում հնչում են Ֆիլիպ Գլասի, Մայքլ Նայմանի (որը մեծ բարեգործական գործունեություն էր ծավալել 1988-ի երկրաշարժից հետո) և Գյումրիի սիրելի որդի Տիգրան Համասյանի երաժշտական ստեղծագործությունները:
Կինոնկարը դեռ նոր է սկսում իր փառատոնային արշավը: Կարօ Պէրպէրեանը պատրաստվում է տարվա ընթացքում այն ներկայացնել մի շարք կինոփառատոններում, հնարավորության դեպքում կցանկանա նաև այն ցուցադրել Երևանում:

YEREVAN, APRIL 16, ARMENPRESS. Taniel, a short film about the arrest and murder of Taniel Varoujan in 1915, won two awards (Audience Award and Outstanding Directing) at the Bermuda International Film Festival in March.
ARMENPRESS talked with director Garo Berberian about the story behind making the film.
“My grandparents suffered terribly in the Armenian Genocide and I always wanted to make a film about this sad part of our family’s history but it’s really difficult to deal with such an emotional subject and I felt the only way was to approach it with another human story, the story of an individual lost under the shadow of a calamity, the story of poet Taniel Varoujan”.
The director also explained that “Taniel” is in the style of film noir, arthouse, with a poetry narrative in both Armenian and English. Several years after starting my first page of the script we received our first awards in Bermuda International Film Festival, it was a really wonderful experience, the jury and audience were so supportive and complimentary about the film, it was a fantastic experience”.
Garo Berberian said that Varoujan was a great poet, full of compassion, a kind man and a loved school teacher. His humanist works are full of love for people, nature and beauty especially his adoration of women. “Taniel Varoujan embodies the whole Armenian nation, what happened to him, happened also to over a million other people: arrest, destruction of property, trauma and death. Varoujan wasn’t political, he wasn’t a threat to anyone especially not the Ottoman Empire, but still became a victim of those tragic events”.
The film also talks about his love for his wife Araksi, who on the day Varoujan was murdered gave birth to his son Haigag. Garo Berberian highlights that “these moments are reflected in the film, as the family was the most important part of his life, and with death also comes life”.
Regarding the production, Garo Berberian said that it wasn’t possible to film in Istanbul, Varoujan’s Constantinople, where he lived and worked and that’s why most of the film was shot in Gyumri in Armenia. “Initially I was thinking to shoot in Bolis (Constantinople) as I wanted to be as true to the story as possible, I met an experienced Turkish producer, a wonderful man called Ali who even lived in a old Armenian house, he invited me in, saying ‘welcome to your home’. He liked the film’s script but said that it would be very difficult to shoot about a subject of someone like Varoujan in the political climate of Turkey”.
Several months later, still determined to make the film, Garo met producer Nare Ter-Gabrielyan who gave him the idea to shoot in Armenia and recommended the town of Gyumri. The beautiful architecture of the city had perfect locations for the different scenes as well as a very talented cast performing at the Gyumri Dramatic Theatre. Notable actors in the production are Tigran Gaboyan as Varoujan, Samvel Grigoryan as Bedri Bey, the chief of police and young rising film star from Yerevan Vahagn Martirosyan, who plays one of the prisoners.
“Everyone was an amazing artist, true talented professionals, people with big hearts, and I loved the place, feeling really at home in Gyumri where we filmed for 5 days, and the remaining pick up shots and titles were shot in Portsmouth, England”, he said.
“We needed Taniel’s voice to be authentic but it was not an easy task, after the trauma of Genocide, Western Armenian had become an endangered language and we ended up looking for Varoujan’s voice for over 4 months and it was sad to realise that there are very few actors who can read whilst acting in Western Armenian, thankfully we found actor Yeğya Akgün from Istanbul. Yegya’s voice and Tigran’s acting needed to be really harmonic, and it’s a massive credit to their skills that their personalities became one”.
Because I am a British director it was important for me to have an English voice in the film and writer Ben Hodgson was given the difficult task to create a narrative in poetry telling the story of “Taniel”. We were honoured to have his words brought to life by Hollywood actor Sean Bean of “Lord of the Rings” and “Game of Thrones” fame.
The film also has a soundtrack featuring Philip Glass, Michael Nyman who composed music to raise funds for the 1988 Armenian earthquake and Gyumri’s favourite son, Tigran Hamasyan.
The film has just started the process of entering the festival circuit. Garo Berberian is planning to present the film at various festivals, and is also hoping to screen it in Armenia too.