Նման պահվածք ունեցող Ռուսաստանի վաղուց չեմ հիշում. քաղաքագետը՝ Փաշինյանի վարչապետությանը ՌԴ-ի արձագանքի մասին
Նման պահվածք ունեցող Ռուսաստանի վաղուց չեմ հիշում. քաղաքագետը՝ Փաշինյանի
վարչապետությանը ՌԴ-ի արձագանքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանի համար  կանխատեսելի են եղել ԱՄՆ-ի ու ԵՄ-ի արձագանքը՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի ընտրվելուց հետո, սակայն նույն չէր կարելի ասել Ռուսաստանի արձագանքի պարագայում: Այս մասին քաղաքագետը խոսեց «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում:
«Անկեղծ ասած, ես այդպիսի ռելևանտ պահվածք ունեցող Ռուսաստանի վաղուց չեմ հիշում: Այդ պահվածքի պատճառները կարող են լինել մի քանիսը: Կարելի է մտածել, որ ռուսները դաս քաղեցին ուկրաինական, վրացական, աբխազական  իրադարձություններից, երբ Ռուսաստանը կողմերից մեկի կողքին կանգնեց: Ես կարծում եմ, որ պետք է հաշվի առնել այն, որ Հայաստանում առկա իրավիճակի առաջացումն էականորեն տարբերվում է այլ երկրների նման իրավիճակից: Այստեղ այս ամենը Ռուսաստանի դեմ չէր ուղղված, ինչի մասին Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ասաց նա:
Անդրադառնալով Սոչիում մայիսի 14-ին Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի շրջանակում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Նիկոլ Փաշինյանի հնարավոր հանդիպմանը՝ քաղաքագետը նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը կփորձի իր դիրքորոշումը ներկայացնել Ռուսաստանի նախագահին, ինչպես անում էր հրապարակներում, հարցազրույցներում: «Սա սովորական հանդիպում չէ: Հայաստանի նոր վարչապետն առաջին անգամ հանդիպում է ՌԴ նախագահի հետ: Կարծում եմ, որ անձնական հարցերի վրա տեղին չէ ուշադրություն դարձնելը, թե որքանով նրանք անձնապես դուր կգան միմյանց և այլն»,- ասաց նա:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մայիսի 8-ի հատուկ նիստում կայացած անվանական, բաց քվեարկությամբ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն ընտրվեց ՀՀ վարչապետ:
Փաշինյանին կողմ քվեարկեց 59, դեմ՝ 42 պատգամավոր: Հայաստանի վարչապետի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ԱՄՆ դեպարտամենտը, Եվրամիությունը, եվրոպական, ԵԱՏՄ տարբեր երկրների ղեկավարներ:

Давно не помню Россию с подобным поведением: политолог о реакции РФ на избрание Пашиняна премьером Армении
Давно не помню Россию с подобным поведением: политолог о реакции РФ на избрание
Пашиняна премьером Армении
Политолог Александр Искандарян считает предсказуемым реакцию США и ЕС после избрания Никола Пашиняна на пост премьер-министра, но  то же самое нельзя было сказать о реакции России. Об этом политолог сказал на пресс-конференции в конференц-зале ИА «Арменпресс».
«Честно говоря, я давно не помню Россию с таким релевантным поведением. Причин такого поведения может быть несколько. Можно подумать, что русские вынесли уроки из украинского, грузинского и абхазского событий, когда Россия поддержала одну из сторон. Думаю, что нужно учитывать тот факт, что возникновение такой ситуации в Армении существенно отличается от подобных же ситуаций в других странах. Здесь все это не было направлено против России, о чем объявлял Никол Пашинян», - сказал политолог.
Говоря о Предстоящей встрече Никола Пашиняна с президентом РФ Владимиром Путиным в Сочи 14 мая в рамках саммита ЕАЭС, Искандарян отметил, что Никол Пашинян попытается представить свою позицию президенту России, как это делал на площадях и в интервью.
«Это не обычная встреча. Новый премьер-министр Армении впервые встретится с президентом России. Я думаю, что неуместно обращать внимание на личные вопросы о том, насколько они лично понравятся друг другу и т.д.», - сказал он.