«Ոսկե ծիրան»-ը 83 երկրից ստացել է ավելի քան 600 հայտ. փառատոնը մեկտեղելու է լավագույն կինոնկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Ոսկե ծիրան» 15-րդ միջազգային կինոփառատոնն աշխարհի 83 երկրից ստացել է ավելի քան 600 հայտ: Հայաստանում սիրված և երկրի սահմաններից դուրս ընդունված կինոփառատոնի մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերում ընդգրկվել է 110 ֆիլմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հունիսի 15-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշեցին փառատոնի կազմակերպիչները:
Բացման և փակման ֆիլմեր
Փառատոնը կմեկնարկի Ռոբեր Գեդիգյանի (Ֆրանսիա) «Առանձնատունը» կինոնկարով: Փակման արարողությանը կցուցադրվի Թերի Գիլիամի (Իսպանիա, Բելգիա, Ֆրանսիա, Պորտուգալիա, Միացյալ Թագավորություն) «Դոն Կիխոտին սպանած մարդը» ֆիլմը:
Միջազգային խաղարկային մրցույթ
«Փառատոնն այս տարի հաջողություններ է գրանցել ֆիլմերի քանակի առումով, նույն հաջողությունները կան նաև որակական իմաստով: Խաղարկային միջազգային մրցույթում փորձ է արվել շեշտը դնել բազմազանության վրա, ինչպես նաև հեղինակային կինոյի, կինոլեզվի նոր հարթություններն ուսումնասիրելու հարցերին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Խաղարկային ֆիլմերի մրցույթի ընտրող հանձնախմբի անդամ Կարեն Ավետիսյանը: Նրա խոսքով՝ ընտրված ֆիլմերի աշխարհագրությունը շատ լայն է, ներառում է կինոնկարներ Ֆիլիպիններից, Լատինական Ամերիկայից, Պաղեստինից  և այլ երկրներից:
Միջազգային վավերագրական մրցույթ
Վավերագրական ֆիլմերի մրցույթի ընտրող հանձնախմբի անդամ Դիանա Մարտիրոսյանը, ներկայացնելով մրցույթը, նշեց, որ վավերագրական ֆիլմերը խաղարկայինների ֆոնին տուժում են, քանի որ դրանց նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծ չէ: Նրա խոսքով՝ այս մրցույթում ընդգրկվել է 13 ֆիլմ, ինչպես տարածաշրջանից՝ Վրաստանից ու Իրանից, այնպես էլ հեռավոր երկրներից: Առկա է ֆիլմ Բեռլինի կինոփառատոնից՝ Ալեքսանդր Աբատուրովի (Ռուսաստան, Ֆրանսիա) «Որդին»:
«Հայկական համայնապատկեր» ծրագիր
«Հայկական համայնապատկեր» ծրագրի համակարգող Արծվի Բախչինյանը լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ ընտրված 27 ֆիլմից միայն 4-ը հայկական թեմատիկայով չեն, մյուս բոլորը կամ հայկական թեմաներով են, կամ առնչվում են Հայաստանին: Ներկայացվել են ֆիլմեր 9 տարբեր երկրներից:
«Հայ ռեժիսորներին նույն հարցերն են մտահոգում, ինչ նախորդ  տարիներին՝ հայ-թուրքական հարաբերություններ, Արցախի հարց, Հայոց ցեղասպանություն»,-ասաց Արծվի Բախչինյանը՝ հավելելով, որ այս մրցույթում հանդիսատեսը կգտնի նաև դիմանկար-ֆիլմեր:
«Երևանյան պրեմիերաներ» ծրագիր
«Երևանյան պրեմիերաներ» ծրագիրը կներկայացնի 2017-2018 թթ. համաշխարհային կինոյի լավագույն նմուշները: Առկա են ֆիլմեր Վենետիկի, Բեռլինի, Կաննի, Ռոտերդամի փառատոններից»,-լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Ոսկե ծիրան» ՄԿՓ-ի միջազգային բաժնի ղեկավար Վարվառա Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով փառատոնային այս ծրագիրը: Հայաստանում, մասնավորապես, կներկայացվեն Վենետիկի փառատոնին ցուցադրված Սամուել Մաոզի (Իսրայել, Շվեյցարիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա) «Ֆոքստրոտ», Աբդելլատիֆ Քեշիշի (Ֆրանսիա, Իտալիա, Թունիս) «Մեքտուբ, իմ սեր. երգ առաջին», Բեռլինի կինոփառատոնին ցուցադրված Էմիլի Աթեֆի (Գերմանիա, Ավստրիա, Ֆրանսիա) «Երեք օր Քիբերոնում», Ալեքսեյ Գերմանի (Ռուսաստան, Լեհաստան, Սերբիա) «Դովալթով», Հու Բոյի (Չինաստան) «Անշարժ նստող փիղը», Ռոտերդամի կինփոռատոնին գլխավոր մրցանակ ստացած  Ցայ Չենծեի (Չինաստան) «Այրի վհուկը», Կաննի կինոփառատոնում ներկայացված Ասղար Ֆարհադիի (Ֆրանսիա, Իսպանիա, Իտալիա) «Բոլորը գիտեն», Հիրոկաձու Կորեեդայի (Ճապոնիա) «Խանութի գողերը», Լի Չհան-դոնի  (Հարավային Կորեա) «Հրդեհողը» կինոնկարները:
Հարգանքի տուրք
Հարգանքի տուրք կմատուցվի Ինգմար Բերգմանի հիշատակին՝ շվեդնշանավոր ռեժիսորի 100-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Կցուցադրվի ռեժիսորի ֆիլմերի ընտրանին:
Կբացվեն նաև կինոռեժիսոր, սցենարիստ Ներսես Հովհաննիսյանի, կինոռեժիսոր Արա Վահունու, ռեժիսոր, սցենարիստ, դերասան Ալբերտ Մկրտչյանի անվանական աստղերը:
Հուլիսի 8-ին կմեկնարկի հոբելյանական՝ 15-րդ «Ոսկե ծիրան»-ը և ութ օր շարունակ կմիավորի կինոփառատոնի երկրպագուներին: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը Երևանում տեղի ունեցող ամենամեծ մշակութային իրադարձություններից մեկն է: Հիմնվել է 2004 թվականին: «Քաղաքակրթությունների ու մշակույթների խաչմերուկ». այս նշանաբանով է գործում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հիմնման պահից ի վերՓառատոնն ամեն տարի կինոարվեստի երկրպագուների ուշադրությանն է ներկայացնում 120-150 ֆիլմ`մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերով։

Кинофестиваль «Золотой абрикос получил» более 600 заявок из 83 стран
Во внеконкурсной программе будет показано 110 фильмов. Как передает «Арменпресс», об этом сообщают организаторы фестиваля на специально созванной пресс-конференции.
В рамках конкурсной программы "Армянская панорама"  XV международного кинофестиваля "Золотой абрикос" будут представлены  27 картин из 9-ти стран, заявил журналистам в пятницу координатор программы "Армянская панорама" Арцви Бахчинян.
Фильмы открытия и закрытия кинофестиваля
Фетиваль стартует с показа ленты Робера Гедикяна «Особняк», на закрытии будет показан фильм «Человек, убивший Дон-Кихота» Терри Гиллиама.
Член жюри международного игрового кино Карен Аванесян, в свою очередь, добавил, что будут представлены картины известных режиссеров из 8-и стран, причем несколько фильмов являются совместными проектами.
В рамках конкурсной программы "Армянская панорама"  XV международного кинофестиваля "Золотой абрикос" будут представлены  27 картин из 9-ти стран, заявил оординатор программы "Армянская панорама" Арцви Бахчинян. "Главный сюжет большей части всех этих фильмов стал уже традиционным -  Геноцид армян в Османской империи,  армяно-турецкие отношения, арцахская война. В основном эти картины познавательные. Новинкой можно считать фильмы–портреты об известных армянских общественных деятелях", - сказал Бахчинян. В рамках программы будут представлены 9 игровых и 18 документальных картин. Два фильма будут идти на западноармянском языке.
Руководитель международного отдела кинофестиваля Варвара Ованнисян, в свою очередь, сообщила, что для участия в кинофестивале было подано заявок на 600 картин из 83-х стран, но в основную часть фестиваля было отобрано 110 фильмов.
"Во внеконкурсной программе будут участвовать уникальные картины, некоторые из которых за последний год удостоились мировых известных премий. Одна из них – лауреат Золотой пальмовой ветви Каннского кинофестиваля фильм "Магазинные воришки" японского режиссера  Хирокадзу Корээд", - сказала она.
В программе будут представлены также участники Венецианского, Берлинского, Роттердамского кинофестивалей.
Ованнсиян подчеркнула, что XV международный кинофестиваль  будет посвящен 100-летнему юбилею шведского режиссера Ингмара Бергмана и будет показана серия его картин.
"Мы включили во внеконкурсную программу также картину "Слон сидит спокойно" китайского кинорежиссера Ху Бо, покончившего с собой при трагических обстоятельствах, в знак памяти о его таланту", - сказала она.
XV международный  кинофестиваль "Золотой абрикос" пройдет в Ереване с 8-го по 15 июля 2018 года. Председателем жюри игровых фильмов на XV кинофестивале будет иранский кинорежиссер, сценарист и продюсер, лауреат премий "Золотой медведь", "Золотой глобус", оскароносный Асгар Фархади. В составе жюри - также председатель Европейского кинорынка, обладатель специального приза Berlinale Camera Беки Пробст, российский кинорежиссер и сценарист, лауреат премии "Ника" Борис Хлебников, французский режиссер армянского происхождения, призер фестиваля в Локарно Валери Масадян, английский кинооператор и кинорежиссер, член Британского общества кинооператоров Ларри Смит.
Председателем жюри документальных фильмов будет известный режиссер документального современного кино Чжао Лян (Китай). В составе жюри - также российский режиссер, сценарист, продюсер Алексей Вахрушев, литовский кинорежиссер-документалист Аудрюс Стонис, нидерландский режиссер и продюсер Бен ван Лисхаут.
Кинофестиваль "Золотой абрикос" проводится в Ереване с 2004 года и считается одним из самых престижных в регионе.