Հայաստանն ու Արցախը մասնակցել են Լոնդոնի Համաշխարհային զբոսաշրջության ցուցահանդեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 5-7-ը Լոնդոնում անց է կացվել հեղինակավոր Համաշխարհային զբոսաշրջության ցուցահանդեսը (London World Travel Market)։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, յուրաքանչյուր տարի այս միջոցառմանը մասնակցում են բազմաթիվ երկրներ, ավելի քան 50 հազար զբոսաշրջային ոլորտի մասնագետներ։
Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը կազմակերպել էր հայաստանյան զբոսաշրջային գործակալությունների մասնակցությունը հիշյալ ցուցահանդեսին։ Հայկական տաղավարում ներկայացված է եղել նաև Արցախը՝ ի դեմս Զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի և զբոսաշրջային գործակալության։ Միջոցառման շրջանակներում հայկական տաղավար են այցելել բազմաթիվ հյուրեր, այլ երկրների զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ, հայ համայնքի անդամներ։
Արցախի ներկայացուցիչները միջոցառմանն իրենց մասնակցությունն ավարտել են նոյեմբերի 6-ին և վերադարձել հայրենիք։ Հայաստանը ներկայացնող ընկերությունները շարունակել են մասնակցել ցուցահանդեսին նաև նոյեմբերի 7-ին։
Արցախի մասնակցության երկու օրերին էլ ադրբեջանական կողմը բողոք է հղել կազմակերպիչներին՝ պահանջելով տաղավարից հեռացնել Արցախ անվանումն ու նյութերը։ Սակայն հայկական կողմը միջոցառման կազմակերպիչների հետ տարված աշխատանքի արդյունքում ապահովել է Արցախ անվան գործածումը և տաղավարում առկա բոլոր նյութերի հասանելիությունը տաղավարի հյուրերին։ Արցախյան կողմը կարողացել է հաջողությամբ ներկայացնել երկրի զբոսաշրջային հնարավորությունները, ինչպես նաև՝ հաստատել գործնական կապեր։

Armenia and Artsakh participate in London World Travel Market
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. The London World Travel Market was held in London from November 5 to 7. Every year the event is attended by many countries, more than 50.000 tourism specialists.
The Armenian Tourism Development Foundation has organized the participation of Armenian tourism agencies to the exhibition, Armenia’s foreign ministry told Armenpress. The Armenian pavilion also presented Artsakh in the person of the Tourism Development Foundation and Tourism Agency. Numerous guests, representatives of tour companies of other countries, journalists, as well as Armenian community members visited the pavilion.
The representatives of Artsakh completed their participation in the event on November 6 and returned to the homeland, but the companies representing Armenia continue their participation also on November 7.
During the days of Artsakh’s participation, the Azerbaijani side addressed a complaint to the event organizers demanding to withdraw Artsakh name and materials from the pavilion. But the Armenian side kept using Artsakh name and made all materials available to all guests thanks to the work carried out with the event organizers. The Artsakh side managed to successfully present the country’s tourism opportunities, as well as established business ties.