«Օսկար»-ի մրցանակաբաշխությունը 30 տարում առաջին անգամ կանցկացվի առանց հաղորդավարի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարի «Օսկար» մրցանակի հանձնման արարողությունը, որը շնորհվում Է Ամերիկյան կինոակադեմիայի կողմից, վերջին 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամ կանցկացվի առանց հաղորդավարի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 5-ին հայտնել Է Քերի Բյորքը՝ ABC Entertainment-ի՝ ABC հեռուստաընկերության ժամանցային հաղորդումների համար պատասխանատու ստորաբաժանման նախագահը:
«Պրոդյուսերները որոշեցին, որ հաղորդավար չի լինելու»,-ասել Է նա Լոս Անջելեսում (Կալիֆոռնիայի նահանգ) լրագրողների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ: Ինչպես հավելել Է Բյորքը, որի խոսքն իր կայքում մեջբերում Է Entertainment Weekly հանդեսը, արարողության կազմակերպիչներն այս անգամ որոշել են սահմանափակվել առաջին մեծության կինոաստղերի մի ամբողջ համաստեղության հրավիրմամբ, որոնց կվստահվի բեմից հաղթողների անունների հայտարարումը:
«Օսկար»-ների հանձնման առաջիկա 91-րդ արարողության վարողի հարցը սրությամբ ծառացավ այն բանից հետո, երբ դեկտեմբերի սկզբին ամերիկացի կատակերգու դերասան Քեւին Հարթը հրաժարվեց այդ դերից իր հասցեին հնչած հոմոֆոբիայի մեղադրանքներից հետո:
Առանց հաղորդավարի «Օսկար»-ների հանձնումը վերջին անգամ տեղի Է ունեցել 1989 թվականին, երբ արարողությանը ներածական մենախոսության փոխարեն ցուցադրվեց 11-րոպեանոց երաժշտական կինոսյուժե: 1958 թվականին արարողությունը վարել Է միանգամից չորս մարդ, 1987 թվականին նրանց թիվը երեքն Էր: «Օսկար» կինոմրցանակի հանձնման 91-րդ արարողությունը փետրվարի 24-ին տեղի կունենա Լոս Անջելեսում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Церемония вручения премии "Оскар" впервые за 30 лет пройдет без ведущего
Церемония вручения премии "Оскар", присуждаемой Американской киноакадемией, в этом году впервые за последние 30 лет пройдет без ведущего. Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник Кэри Бёрк, президент ABC Entertainment - подразделения телекомпании ABC, ответственного за развлекательное вещание.
"Продюсеры решили, что ведущего не будет", - сказала она во время встречи с журналистами в Лос-Анджелесе (штат Калифорния). Как добавила Бёрк, слова которой приводит на своем сайте журнал Entertainment Weekly, организаторы церемонии в этот раз решили ограничиться приглашением целой плеяды кинозвезд первой величины, которым будет доверено объявлять со сцены имена победителей.
"Это лучший способ сократить церемонию до трех часов", - заявила президент развлекательного подразделения телекомпании, которой принадлежат права на прямую трансляцию мероприятия. Как напомнила Бёрк, Американская киноакадемия в прошлом году пообещала, что церемония вручения престижных наград не будет чересчур длинной.
Вопрос о том, кто будет ведущим на предстоящей 91-й церемонии вручения "Оскаров", остро встал после того, как в начале декабря американский комедийный актер Кевин Харт отказался от этой роли после прозвучавших в его адрес обвинений в гомофобии.
Последний раз вручение "Оскаров" без ведущего происходило в 1989 году, когда вместо вступительного монолога на церемонии был показан 11-минутный музыкальный киносюжет. В 1958 году церемонию вели сразу четверо ведущих, в 1987 году их было трое. 91-я церемония вручения кинопремии "Оскар" пройдет 24 февраля в Лос-Анджелесе.