Փարիզի աճուրդում դինոզավրի 13-մետրանոց կմախք են վաճառելու
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 13-մետրանոց խոտակեր դինոզավրի կմախքը լոտ կդառնա այն աճուրդում, որը հունիսին կկազմակերպի Ֆրանսիայի Aguttes աճուրդային տունը: Վերջինիս տարածած պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ լոտի արժեքը կկազմի շուրջ 2 միլիոն եվրո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հաղորդագրությունից հետեւում Է, որ դինոզավրի մնացորդները, որն ապրել Է շուրջ 150 միլիոն տարի առաջ, ապրիլի 2-ից ցուցադրվում են Մեծ Բրիտանիայի Հիթրոու օդանավակայանի հինգերորդ տերմինալում: ՀնԷաբան եւ աճուրդային տան փորձագետ Էրիկ Միքելերի խոսքով՝ նախապատմական կենդանին պատկանել Է դիպլոդոկների ընտանիքին, որոնք Յուրայի շրջանում բնակվել են արդի Հյուսիսային Ամերիկայի տարածքում:
Կմախքի երկարությունը կազմում Է 13 մետր, բարձրությունը՝ 6,2 մետր: Լոտն, ինչպես նշվում Է, ավելի քան 90 տոկոսով «բաղկացած Է օրիգինալ ոսկորներից, ինչը դրան լրացուցիչ արժեք Է տալիս»:
«Դա ամենակարեւոր քարացածություններց մեկն Է, որը գտնվել Է XIX դարի վերջից ի վեր»,- լրագրողներին ասել Է Միքելերը: Նրա խոսքով՝ որոշ ոսկորների վրա «նույնիսկ մաշկի մնացորդներ են պահպանվել»:
Աճուրդի դրվող դինոզավրի մնացորդները գտնվել են 2012 թվականին ԱՄՆ-ում (Վայոմինգի նահանգ): Կմախքը Հիթրոուում կմնա մինչեւ հունիսի 3-ը, ինչից հետո այն վաճառքի կտանեն Փարիզ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На аукционе в Париже продадут 13-метровый скелет динозавра
Скелет 13-метрового травоядного динозавра станет лотом на торгах, организуемых в июне французским аукционным дома Aguttes. Согласно распространенному им коммюнике, стоимость лота составит около €2 млн, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Из сообщения следует, что останки динозавра, жившего около 150 млн лет назад, со 2 апреля экспонируются в пятом терминале аэропорта Хитроу в Великобритании. По словам палеонтолога и эксперта аукционного дома Эрика Микелера, доисторическое животное принадлежало семейству диплодоков, обитавших в Юрский период на территории современной Северной Америки.
Длина скелета составляет 13 метров, высота - 6,2 метра. Лот, как отмечается, более чем на 90% "состоит из оригинальных костей, что придает ему дополнительную ценность".
"Это одна из самых важных окаменелостей, найденная с конца XIX века", - сказал журналистам Микелер. По его словам, на некоторых костях "даже сохранились остатки кожи".
Останки выставляемого на торги динозавра были найдены в 2012 году в США (штат Вайоминг). Скелет пробудет в Хитроу до 3 июня, после чего его перевезут в Париж для продажи.