Հայաստանի բանկերում իրացվելիության և կապիտալի համարժեքության ցուցանիշները շարունակում են մնալ բարձր
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2018 թվականի ներքաղաքական զարգացումները դրական են ազդել ֆինանսական համակարգի վրա: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը`  ներկայացնելով 2018-ի ֆինանսական կայունության տարեկան հաշվետվությունը:
«Աճը զուգորդվել է նրանով, որ բանկային համակարգում ռիսկերի կուտակում որպես այդպիսին չի ձևավորվել: Եթե մենք ուշադրություն դարձնենք չաշխատող ակտիվների ձևավորմանը, ապա չաշխատող ակտիվների տեսակարար կշիռը նախորդ տարիների համեմատ որոշակիորեն նվազել է, իսկ հիմնական` կապիտալի համարժեքության և իրացվելիության ցուցանիշները շարունակում են մնալ բավականին բարձր»,- ասաց Գրիգորյանը:
ԿԲ ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետի խոսքով` կապիտալի համարժեքության նորմատիվը կազմում է 17.7 տոկոս, այն դեպքում նվազագույն պահանջվողը 12 տոկոս է, իսկ միջազգայնորեն ընդունված նվազագույն պահանջը 8 տոկոս է:
«Մեզ մոտ շարունակել է մնալ այդ ցուցանիշը բավականին բարձր, ինչը, ըստ էության, պատմականորեն բարձր է և բանկերը, գնահատելով պոտենցիալ ռիսկերը, լրացուցիչ կապիտալ ներդրումներ են իրականացնում, որպեսզի պոտենցիալ ռիսկերը կարողանան հեշտությամբ կլանել»-, մանրամասնեց Գրիգորյանը:
ԿԲ ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետն ասաց, որ նույն վերաբերվում է իրացվելիությանը` թե 2018 թվականի վերջի դրությամբ, թե ներկայումս բանկային համակարգի իրացվելիության ցուցանիշները շարունակում են մնալ բավականին բարձր:
«Իրացվելիության ցուցանիշը խոսում է բանկի ունակության  մասին, ցանկացած պահի, ցանկացած իրավիճակում բանկերը հնարավորություն ունեն իրացվելի միջոցների հաշվին սպասարկել հաճախորդներին: Դա կարող է վերաբերվել, թե վարկերի տրամադրմանը, թե ավանդների վերադարձմանը, թե տարբեր տեսակի վճարահաշվարկային գործողությունների իրականացմանը»,- ասաց Գրիգորյանը:

Показатели ликвидности и адекватности капитала в банках Армении остаются высокими
Внутриполитические развития в Армении в 2018 году положительно повлияли на финансовую систему. Как сообщает «Арменпресс», об этом, представляя годовой отчет по финансовой стабильности за 2018 год, сказал начальник управления стабильности и развития финансовой системы Центрального банка Армении Андраник Григорян.
“Рост сопровождался тем, что накопления рисков в банковской системе как такового не сформировалось. Если мы обратим внимание на формирование неработающих активов, то удельный вес неработающих активов по сравнению с предыдущими годами несколько снизился, а основные показатели адекватности капитала и ликвидности продолжают оставаться довольно высокими”, - сказал Григорян.
По словам начальника управления стабильности и развития финансовой системы ЦБ, норматив достаточности капитала составляет 17,7%, в том случае, что минимальный требуемый - 12%, а принятое на международном уровне минимальное требование – 8%.
“Этот показатель у нас продолжает оставаться достаточно высоким, что, по сути, исторически высоко, и банки, оценивая потенциальные риски, осуществляют дополнительные капитальные инвестиции, чтобы потенциальные риски могли легко поглощаться”, - сказал Григорян.
Начальник управления стабильности и развития финансовой системы ЦБ сказал, что показатели ликвидности банковской системы как конца 2018 года, так и на данный момент продолжают оставаться достаточно высокими.