Հայաստանն ու Մեքսիկան կգործակցեն կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանում Մեքսիկայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորմա Պենսադոյին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, հանդիպման օրակարգում երկու երկրների միջև կրթության, գիտության, մշակույթի և  սպորտի ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներն էին, քանի որ թե՛ նախարարի, թե՛ դեսպանի համոզմամբ` այստեղ Հայաստանն ու Մեքսիկան լուրջ ներուժ ունեն:
«Մենք գիտակցում ենք, որ ժողովրդավար և զարգացած հասարակություն ունենալու համար կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտում ունեցած ձեռքբերումները կարևոր նշանակություն ունեն։ Հաշվի առնելով մեր երկու ժողովուրդների պատմությունն ու համապատասխան կամքի առկայությունը՝ այս ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության լայն հնարավորություններ կան»,-նշել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
Խոսելով համագործակցության այնպիսի ուղղությունների մասին, ինչպիսիք են երկկողմ կրթամշակութային օրերի անցկացումը, հայերենից իսպաներեն և իսպաներենից հայերեն տարբեր ստեղծագործությունների թարգմանության հնարավորությունը՝ Նորմա Պենսադոն, մասնավորապես, նշել է. «Մեր երկրները հազարամյա պատմություն ունեն, մենք շատ ընդհանրություններ ունենք, և մեր նպատակներից մեկը կրթության և մշակույթի ոլորտում ունեցած կապերի ամրապնդումն ու զարգացումն է»։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը և Մեքսիկայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորմա Պենսադոն նաև քննարկել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, սպորտի  և գիտակրթական ոլորտներում գործող  և նախատեսվող ծրագրերը, ինչպես նաև համատեղ հուշագրերի պատրաստման հետ կապված հարցեր։

Армения и Мексика будут сотрудничать в сферах образования, науки, культуры и спорта
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян принял чрезвычайного и полномочного посла Мексики в Армении Норму Пенсадо.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, в повестке встречи были перспективы сотрудничества между двумя странами в сферах образования, науки, культуры и спорта, поскольку, по убеждению как министра, так и посла, Армения и Мексика имеют серьезный потенциал.
“Мы осознаем, что для того, чтобы иметь демократическое и развитое общество, важное значение имеют достижения в сфере образования, науки и культуры. Учитывая историю двух наших народов и наличие соответствующей воли, в этих сферах есть широкие возможности для эффективного сотрудничества”, - отметил Араик Арутюнян.
Говоря о таких направлениях сотрудничества, как проведение двусторонних культурно-образовательных дней, возможность перевода различных произведений с армянского на испанский и с испанского на армянский языки, Норма Пенсадо, в частности, отметила: “У наших стран тысячелетняя история, у нас много общего, и одной из наших целей является укрепление и развитие связей в сфере образования и культуры”.
В ходе встречи министр Араик Арутюнян и чрезвычайный и полномочный посол Мексики Норма Пенсадо обсудили также программы, действующие и планируемые в сферах информационных технологий, спорта и науки, а также вопросы, связанные с подготовкой совместных меморандумов.