Վրացի գործարարները շահագրգռված են հայ գործընկերների հետ համագործակցել տարբեր ոլորտներում
ԴԻԼԻՋԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացի գործարարները շահագրգռված են Հայաստանում գործընկերներ գտնելու հարցում, պատրաստ են նաև Հայաստանում ներդրումներ կատարել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Դիլիջանում հայ-վրացական գործարար համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Վրաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Նինո Չիկովանին:
«Բոլոր ոլորտներում համագործակցության հետաքրքրություն կա: Այդ հնարավորությունն այսօր պետք է մաքսիմալ օգտագործվի, քանի որ վրացի գործարարներն էլ շահագրգռված են համագործակցելու»,-ասաց Չիկովանին:
Նրա խոսքով՝ վրացի գործարարները համաժողովի շրջանակում եկել են Հայաստան՝ փնտրելու գործընկերներ՝ թե Հայաստանում, թե Վրաստանում բիզնես սկսելու համար: Նրանք պատրաստ են նաև ներդրումներ կատարել Հայաստանում:
Պալատի նախագահի խոսքով՝ հայերը և վրացիներն ավանդաբար համագործակցում են առևտրի և ներդրումների ուղղությամբ: Եվ իրենց  աշխատանքներն ուղղված են նրան, որ առևտրաշրջանառության ծավալներն աճեն: Նա նկատեց, որ բժշկության և առևտրի ոլորտում արդյունքներ կան:
Չիկովանիի կարծիքով՝ համաժողովը մեծապես կօգնի ծանոթանալու միմյանց պոտենցիալին, ավելացնելու ներդրումները, զարգացնելու համագործակցությունը:
Երևանում հունիսի 27-ին անցկացվել է Հայաստան-Վրաստան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ՝ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը և Վրաստանի փոխվարչապետ Մայա Ցկիտիշվիլիի մասնակցությամբ, իսկ հունիսի 28-ին Դիլիջանը հյուրընկալել է երկու երկրների 200 գործարարների:

Georgian businessmen interested in cooperation with Armenian counterparts in all sectors
DILIJAN, JUNE 28, ARMENPRESS. Georgian businessmen are interested in finding partners in Armenia and are ready to invest in Armenia, Georgia’s Chamber of Commerce and Industry President Nino Chikovani told reporters during the Armenia-Georgia Business Forum in Dilijan.
“There is interest for cooperation in all sectors. This opportunity must be maximally utilized today because Georgian businessmen are also interested to cooperate,” she said.
Chikovani said Georgian businessmen have come to the forum in order to find business partners for starting businesses in both Armenia and Georgia. She said the Georgian entrepreneurs are ready to make investments in Armenia.
She said Armenians and Georgians are traditionally cooperating in trade and investments, and their activities are aimed at the growth of turnover volumes.
Chikovani mentioned that there are results in the medicine and trade sectors.
The business forum, in her words, will greatly help to get to know each other’s potential, to increase investments and develop cooperation.