Երևանի նոր կառուցվող էլեկտրակայանը կփոխարինի Հրազդանի ՋԷԿ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում նոր 250 Մվտ հզորությամբ էլեկտրակայանի կառուցումը հնարավորություն կտա մոտ 1-1,5 դրամով նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին կայանի կառուցման մեկնարկի արարողության ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
«Նոր կայանը կառուցվում է Հրազդանի ՋԷԿ-ին փոխարինելու համար, քանի որ այն արդեն հին կայան է, և օգտակար գործողության գործակցիցը ցածր է: Այդ կայանին 1-2 տարվա ռեսուրս է մնացել»,- նշեց Բաղրամյանը:
Բաղրամյանն ասաց, որ «Հրազդանի ՋԷԿ»-ը հոսանք արտադրում է գրաֆիկի պիկերը ծածկելու ժամանակ, երբ չի բավարարում ընդհանուր էլեկտրաէներգիան: Նա ընդգծեց, որ դրա տված հոսանքը բավականին թանկ է, և միայն վառելիքային բաղադրիչը 31,5 դրամ է, որն արդեն 4 դրամով ավելի է:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահը շեշտեց, որ նոր կայանը շուրջ 4 տոկոսով ավելի բարձր ՕԳԳ ունի, որը նշանակում է, որ 1 Կվտ/ժ էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար ծախսում է ավելի քիչ վառելիք, և էլեկտրաէներգիան ստացվում է ավելի էժան:

Строящаяся в Ереване электростанция заменит Разданскую ТЭС
Строительство новой электростанции в Ереване мощностью 250 МВт позволит снизить тариф на электроэнергию примерно на 1-1,5 драм.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал председатель комиссии по регулированию общественных услуг Армении Гарегин Баграмян. “Новая станция строится для замены Разданской ТЭС, поскольку она уже старая станция, и ее коэффициент полезного действия ниже.Эта станция имеет ресурс на 1 - 2 года”, - отметил Баграмян.
Баграмян сказал, что Разданская ТЭС производит электричество при прикрытии пиков графика, когда не хватает общей электроэнергии. Он подчеркнул, что производимое ею электричество довольно дорого, только топливная составляющая составляет 31,5 драмов, что уже на 4 драма дороже.
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг подчеркнул, что новая станция имеет КПД на 4% выше, что означает, что для производства 1 кВт/ч электроэнергии будет тратится меньше топлива, и электроэнергия будет дешевле.