Փաշինյանը ներկայացրեց տնտեսական հեղափոխության հայեցակարգային դրույթները
ԳՅՈՒՄՐԻ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Իմ քայլը հանուն Շիրակի մարզի» ներդրումային-գործարար համաժողովի ընթացքում ներկայացրեց Կառավարության տնտեսական քաղաքականության հայեցակարգային դրույթները, որոնք անվանեց տնտեսական հեղափոխության հայեցակարգային դրույթներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դրանց Փաշինյանն անդրադարձավ հուլիսի 20-ին Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում մեկնարկած «Իմ քայլը հանուն Շիրակի մարզի» ներդրումային-գործարար համաժողովին իր ողջույնի խոսքում:
«Կարծում եմ՝ Շիրակի գործարար համաժողովը շատ հարմար առիթ է, որպեսզի բոլորիս հայտնի իրադարձություններից մեկ տարի անց ես խոսեմ Կառավարության տնտեսական քաղաքականության հայեցակարգային որոշակի մոտեցումների վերաբերյալ, և ըստ էության այս հայեցակարգային դրույթները պետք է անվանեմ տնտեսական հեղափոխության հայեցակարգային դրույթներ, որոնք մենք առաջիկայում կամբողջացնենք, և կներկայացնենք, որպես ամբողջական ռազմավարություն, թե ինչպես ենք պատկերացնում Հայաստանի զարգացումն ու ինչպիսին ենք պատկերացնում Հայաստանի տնտեսական կառուցվածքը»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ այս փուլում հաջողվել է արդեն հարկային օրենսգրքում իրականացրած փոփոխություններով կարևոր քայլ անել:
«Հարկային օրենսգրքում տեղի ունեցած փոփոխությունների բերումով մի քանի մակարդակ ենք դիտում՝ միկրոմակարդակ, այսինքն՝ միկրոբիզնեսի նկատմամբ վարվող քաղաքականությունը, միջին բիզնեսի նկատմամբ վարվող քաղաքականությունը, և ավելի մանր բիզնեսի նկատմամբ վարվող քաղաքականությունը, որը թերևս մեր առաջիկա անելիքների ուշադրության կենտրոնում է լինելու: Կարևոր եմ համարում արձանագրել, որ մենք նոր շերտ ձևակերպեցինք Հայաստանի տնտեսության մեջ, այն անվանելով միկրոբիզնես, և 2020թ. հունվարի 1-ից մինչև 24 մլն դրամ շրջանառություն ունեցող, որոշակի գործունեության տեսակի ընկերություններն ընդհանրապես կազատվեն բոլոր տեսակի հարկերից: Սրան գումարած, այս ընկերություններում ներգրավված աշխատակիցների համար եկամտային հարկը կլինի ոչ թե արդեն սահմանված 22%, այլ 5000 դրամ: Մենք սա շատ կարևորում ենք ՀՀ քաղաքացիների շրջանում գործարար ակտիվությունը մեծացնելու համար: Սա կառավարության աջակցությունն է ՀՀ քաղաքացիներին, և կոչը նրանց՝ ի վերջո որոշակի գործունեություն ծավալել, և մենք այս հանգամանքը դիտում ենք, որպես աղքատության հաղթահարման կարևոր մի գործիք»,- նշեց վարչապետը:
ՀՀ կառավարության կողմից նախաձեռնված «Իմ քայլը հանուն Շիրակի մարզի» բիզնես համաժողովը նպատակ ունի ստեղծել հարթակորը կնպաստի մարզի տնտեսության և համայնքների զարգացմանը՝ տեղի և օտարերկրյա գործարարների միջև բազմակողմփոխշահավետ համագործակցության կայացման միջոցով: Համաժողովը հնարավորություն է ստեղծում ներկայացնելու մարզի տնտեսական ներուժըզարգացման հեռանկարները և հստակ ոլորտային ներդրումային նախագծերը:
«Իմ քայլը հանուն Շիրակի մարզի» ներդրումային-գործարար համաժողովի պաշտոնական մասն ունի շուրջ 300 մասնակից: Ներկա են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, ոլորտային գերատեսչությունների ղեկավարներ, պատգամավորներ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպաններ, պետական և մասնավոր ընկերությունների, այդ թվում՝ խոշոր, միջին և փոքր ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ, արտերկրից 50 գործարարներ, տեղի 150 գործարարներ, փորձագետներ, միջազգային կառույցների, պետական և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ:

Пашинян представил концептуальные положения экономической революции
В  ходе  работы  инвестиционного  бизнес-форума «Мой  шаг – во имя Ширакской  области» премьер-министр РА  Никол Пашинян представил концептуальные  положения  экономической  политики правительства РА, которые  он назвал концептуальными  положениями  экономической  революции.
Как  передает Арменпресс, так  сказал  20 июля Никол Пашинян  в приветственной  речи на открытии инвестиционного  бизнес-форума «Мой  шаг – во имя Ширакской  области» в Технологическом центре  Гюмри.
«Думаю, этот форум – подходящий  повод, чтобы  спустя  год после  известных событий  я представил  определенные  концептуальные подходы  в экономической  политике  правительства. По сути,  эти  концептуальные подходы   я должен назвать  концептуальными  положениями  экономической  революции, которые  в ближайшее время обобщим и представим в виде  целостной  стратегии – как мы  представляем развитие  Армении, как  мы  представляем экономическую структуру Армении», - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что  проведенными в Налоговом кодексе реформами на этом этапе уже удалось сделать важный  шаг.
«В связи с проведенными в Налоговом кодексе реформами мы  рассматриваем несколько уровней: микроуровень, то есть политику  в  сфере микробизнеса, политику  в  сфере среднего бизнеса и политику  в  сфере более мелкого бизнеса, что, пожалуй,  будет в центре нашего внимания  в предстоящих делах. Считаю важным  констатировать, что в  экономике  Армении мы  сформировали новый  слой, назвав эго микробизнесом. И  с 1 января 2020г. компании с определенной  деятельностью, имеющие оборот до 24 млндрамов, вообще  будут освобождены  от всякого вида налогов. Плюс к этому, для  сотрудников этих компаний  подоходный  налог  составит 5000 драмов – вместо установленных 22%.
Мы  придаем  этому  особую важность  в плане повышения  деловой активности граждан Армении. Это поддержка правительства  РА своих граждан, а также призыв – в конце концов, развернуть определенную деятельность. Мы  рассматриваем это обстоятельство как важный  инструмент в  преодолении бедности», - сказал   премьер-министр РА  Никол Пашинян.
Инициированный правительством бизнес-форум «Мой  шаг – во имя Ширакской  области»  нацелен на создание платформы, которая будет способствовать экономическому развитию общин посредством становления многостороннего и взаимовыгодного сотрудничества местных и иностранных бизнесменов.
Форум дает возможность представить экономический потенциал региона, перспективы развития и четкие отраслевые инвестиционные проекты.
Исходя  из  специфики области, в работе  конференции установлены следующие направления: IT, промышленность, туризм и сельское хозяйство.
Форум начался с выставки  продукции предприятий и сферы  услуг Ширакской области, на которой  участники ознакомятся с продукцией более 60 организаций  и частных производителей.
В официальной части форума  участвуют более  300 человек. Присутствуют премьер-министр  Никол Пашинян, министр  территориального управления  и инфраструктур Сурен Папикян, руководители отраслевых ведомств, депутаты, аккредитованные в РА послы, государственные и частные  компании,  50 зарубежных предпринимателей 150  местных бизнесменов  и др.