Թերեզա Մեյը պաշտոնապես լքել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնը, Բորիս Ջոնսոնը՝ ստանձնել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թերեզա Մեյը պաշտոնապես լքել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնը՝ Եղիսաբեթ 2-րդ թագուհու հետ հանդիպումից հետո: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը,  այս մասին հաղորդել է Sky News հեռուստաալիքը:
Թերեզա Մեյը հրաժեշտի ելույթից անմիջապես հետո գնացել է հանդիպման միապետի հետ:
Ըստ բրիտանական ավանդույթի՝ իշխանության փոխանցումը այնտեղ կատարվում է շատ կարճ ժամանակում: Միացյալ Թագավորությունը մոտ մեկ ժամ է մնում առանց վարչապետի:
Մեյից  անմիջապես հետո նորընտիր վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, ով դարձել է իշխող Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնի համար ընտրությունների հաղթող, ևս հանդիպել է  միապետի հետ:
Եղիսաբեթ 2-րդը նրան հանձնարարել է կառավարություն ձևավորել, որից հետո Ջոնսոնը պաշտոնապես ստանձնել է վարչապետի պաշտոնը:
Մեծ Բրիտանիայի միապետի հետ հանդիպումից հետո Ջոնսոնը գնալ է Լոնդոնի վարչապետական նստավայր, որտեղ առաջին անգամ ելույթ կունենա որպես Միացյալ Թագավորության կառավարության ղեկավար:

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Theresa May has officially left the office of the Prime Minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland following the meeting with Queen Elizabeth II, ARMENPRESS reports Sky News informs.
Immediately after her farewell speech Theresa May headed to meet with the Monarch.
According to the British tradition, power transfer happens very quickly. The UK remains without Prime Minister for only 1 hour.
Immediately after May’s meeting with the Queen, Boris Johnson also met with the Queen.
Elizabeth II tasked him to form a Cabinet, after which Johnson officially took the office of the PM.
Following his meeting with the Queen, Boris Johnson will head to the PM’s residency in London where he will deliver remarks for the 1st time as the Prime Minister of the UK.