Թերեզա Մեյը պաշտոնապես լքել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնը, Բորիս Ջոնսոնը՝ ստանձնել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թերեզա Մեյը պաշտոնապես լքել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության վարչապետի պաշտոնը՝ Եղիսաբեթ 2-րդ թագուհու հետ հանդիպումից հետո: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը,  այս մասին հաղորդել է Sky News հեռուստաալիքը:
Թերեզա Մեյը հրաժեշտի ելույթից անմիջապես հետո գնացել է հանդիպման միապետի հետ:
Ըստ բրիտանական ավանդույթի՝ իշխանության փոխանցումը այնտեղ կատարվում է շատ կարճ ժամանակում: Միացյալ Թագավորությունը մոտ մեկ ժամ է մնում առանց վարչապետի:
Մեյից  անմիջապես հետո նորընտիր վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը, ով դարձել է իշխող Պահպանողական կուսակցության ղեկավարի պաշտոնի համար ընտրությունների հաղթող, ևս հանդիպել է  միապետի հետ:
Եղիսաբեթ 2-րդը նրան հանձնարարել է կառավարություն ձևավորել, որից հետո Ջոնսոնը պաշտոնապես ստանձնել է վարչապետի պաշտոնը:
Մեծ Բրիտանիայի միապետի հետ հանդիպումից հետո Ջոնսոնը գնալ է Լոնդոնի վարչապետական նստավայր, որտեղ առաջին անգամ ելույթ կունենա որպես Միացյալ Թագավորության կառավարության ղեկավար:

Тереза Мэй покинула пост премьер-министра Великобритании
Тереза Мэй официально покинула должность премьер-министра Соединенного Королевства после передачи прошения об отставке королеве Елизавете II. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом стало известно в среду после того, как она прибыла в Букингемский дворец на аудиенцию к британскому монарху, чтобы оповестить его о своем решении.
"Достопочтенный член парламента Тереза Мэй получила аудиенцию у королевы и подала прошение об отставке с постов премьер-министра и первого лорда казначейства, которое Ее Величество с удовлетворением приняла", - говорится в распространенном сообщении Букингемского дворца.
Мэй отправилась на встречу с королевой сразу после завершения своей прощальной речи в качестве британского премьера. Передача власти действующего главы правительства преемнику в Великобритании по традиции происходит в максимально сжатые сроки. Соединенное Королевство остается без премьер-министра примерно на час.
Вслед за Мэй с монархом вскоре встретится ее преемник Борис Джонсон, который стал победителем избирательной гонки за пост лидера правящей Консервативной партии. Ему же глава государства поручит сформировать правительство, после чего он официально станет премьер-министром.