Մակրոնը Պուտինի հետ հանդիպումից հետո վստահություն Է հայտնել Ռուսաստանի եվրոպական ապագայի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, խոսելով Բրեգանսոնում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ կայացած հանդիպման արդյունքների մասին, վստահություն Է հայտնել Ռուսաստանի եվրոպական ապագայի հարցում: Օգոստոսի 20-ին համապատասխան հայտարարությունը նա զետեղել Է Twitter-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես համոզված եմ, որ Ռուսաստանի ապագան լիովին կապված Է Եվրոպայի հետ: Մենք հավատում ենք Եվրոպային, որը տարածվում Է Լիսաբոնից մինչեւ Վլադիվոստոկ»,- գրել Է նա:
Մակրոնի խոսքով՝ միջազգային կարգի փոփոխությունները հասել են պատմական մասշտաբի, եւ Մոսկվան եւ Փարիզը պետք Է փոխեն այն: «Այդ համատեքստում Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները վճռորոշ են: Մեր երկրները պետք Է խոսեն, գտնեն շփման կետեր»,- հայտարարել Է Ֆրանսիայի ղեկավարը: Ընդհանուր առմամբ Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահների միջեւ բանակցությունները շարունակվել են ավելի քան 2,5 ժամ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон уверен в европейском будущем России по итогам встречи с Путиным
Президент Франции Эмманюэль Макрон, говоря об итогах встречи с президентом России Владимиром Путиным в Брегансоне, выразил уверенность в европейском будущем России. Соответствующее заявление он разместил во вторник в Twitter, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Я убежден, что будущее России полностью связано с Европой. Мы верим в Европу, которая простирается от Лиссабона до Владивостока", - написал он.
По словам Макрона, изменения международного порядка достигли исторического масштаба, и Москва и Париж должны изменить его. «В этом контексте отношения между Францией и Россией являются решающими. Нашим странам нужно говорить, находить точки соприкосновения », — заявил французский лидер.