Սևանի թերակղզու տարածքում կանցկացվի «Էկո Ֆիշ Ֆեսթ» փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևանի թերակղզու տարածքում առաջին անգամ կանցկացվի «Էկո Ֆիշ Ֆեսթ» ձկան փառատոնը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին սեպտեմբերի 2-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը:
«Փառատոնը էկոլոգիական շեշտադրումներ ունի, այդ պատճառով այն անվանել ենք «Էկո Ֆիշ Ֆեսթ»: Այլ փառատոններից տարբերվում է նրանով, որ մենք այն սկսում ենք Սևանա լճի ամբողջ շրջակայքը մաքրելու գործընթացով: Այսինքն`մենք մեծ շաբաթօրյակով ենք սկսելու, որը կսկսենք առավոտյան ժամը 10-ից, այն կտևի մինչև 13:00-ն: Կմասնակցեն մարզի բոլոր կառույցները, և այս ամենը կանենք «Սևան» ազգային պարկի հետ համատեղ»,- ասաց Սանոսյանը:
Ռեստորանների հայկական ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Վահե Գևորգյանը նշեց, որ փառատոնը հավակնում է դառնալ շարունակական:
«Սևանա լճի ավազանում ձկան փառատոնն անցկացվում է առաջին անգամ: Մենք հավակնում ենք այն դարձնել ամենամյա, և հաջորդ տարիներին ապահովել նաև միջազգային ներկայություն: Նախատեսում ենք հաջորդ տարվանից անցկացնել նաև թեմատիկ գիտաժողովներ Սևանա լճի խնդիրների հետ կապված: Փառատոնի նպատակը տեղի ռեստորանների զարգացումն է»,- նշեց Գևորգյանը:

На Севанском полуострове состоится фестиваль “Эко Фиш Фест”
На Севанском полуострове впервые пройдет рыбный фестиваль “Эко Фиш Фест”. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции 2 сентября сказал губернатор Гегаркуника Гнел Саносян.
“Фестиваль имеет экологические акценты, поэтому его назвали  “Эко Фиш Фест”. Отличается от других фестивалей тем, что мы начнем его работу с очистки всей окрестности озера Севан.
То есть, мы начнем с большого субботника, который начнем с 10 утра и продлится он до 13: 00. Участвовать будут все организации области, и все это мы сделаем совместно с национальным парком “Севан”, - сказал Саносян.
Исполнительный директор Армянской ассоциации ресторанов Ваге Геворкян отметил, что фестиваль претендует стать продолжающимся.
“Рыбный фестиваль в бассейне озера Севан проводится впервые. Мы претендуем сделать его ежегодным, и в последующие годы обеспечить также и международное присутствие. Мы планируем со следующего года проводить также и тематические конференции, связанные с проблемами озера Севан. Цель фестиваля - развитие местных ресторанов”, - отметил Геворкян.