Սևանի թերակղզու տարածքում կանցկացվի «Էկո Ֆիշ Ֆեսթ» փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևանի թերակղզու տարածքում առաջին անգամ կանցկացվի «Էկո Ֆիշ Ֆեսթ» ձկան փառատոնը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին սեպտեմբերի 2-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը:
«Փառատոնը էկոլոգիական շեշտադրումներ ունի, այդ պատճառով այն անվանել ենք «Էկո Ֆիշ Ֆեսթ»: Այլ փառատոններից տարբերվում է նրանով, որ մենք այն սկսում ենք Սևանա լճի ամբողջ շրջակայքը մաքրելու գործընթացով: Այսինքն`մենք մեծ շաբաթօրյակով ենք սկսելու, որը կսկսենք առավոտյան ժամը 10-ից, այն կտևի մինչև 13:00-ն: Կմասնակցեն մարզի բոլոր կառույցները, և այս ամենը կանենք «Սևան» ազգային պարկի հետ համատեղ»,- ասաց Սանոսյանը:
Ռեստորանների հայկական ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Վահե Գևորգյանը նշեց, որ փառատոնը հավակնում է դառնալ շարունակական:
«Սևանա լճի ավազանում ձկան փառատոնն անցկացվում է առաջին անգամ: Մենք հավակնում ենք այն դարձնել ամենամյա, և հաջորդ տարիներին ապահովել նաև միջազգային ներկայություն: Նախատեսում ենք հաջորդ տարվանից անցկացնել նաև թեմատիկ գիտաժողովներ Սևանա լճի խնդիրների հետ կապված: Փառատոնի նպատակը տեղի ռեստորանների զարգացումն է»,- նշեց Գևորգյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. For the first time ever, restaurants near Lake Sevan are organizing the Eco Fish Fest festival in the Sevan Peninsula, where they will present their cuisine to visitors.
“The festival has ecological emphases, that is why we named in Eco Fish Fest,” Gegharkunik Governor Gnel Sanosyan told a press conference.
“It differs from other festivals with the fact that we are starting by cleaning the entire surroundings of Lake Sevan. We will start a big community cleaning day from 10:00 until 13:00. All provincial agencies will participate, and we will do this all jointly with the Sevan National Part,” Sanosyan said.
Executive Director of the Armenian Association of Restaurants Vahe Gevorgan said the festival might become an annual event and encompass international presence. “From next year we are also planning to organize themed seminars regarding the issues of Lake Sevan,” he said.