Ավինյանն ընդգծեց ՏՏ ոլորտում սովետական ժառանգությունը հղկելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը սովետական շրջանից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում լուրջ ժառանգություն է ստացել, որը ստեղծված հնարավորությունների հետ մեկտեղ հղկման կարիք ունեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 7-ին Երևանում ընթացող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (WCIT-2019) շրջանակում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Սովետական ժամանակահատվածից ունենք լուրջ ժառանգություն այս ոլորտում, կրթական համակարգն այս ոլորտի նույնպես ժառանգություն է Սովետական միությունից: Սա կապված է նաև այն կարողությունների հետ, որոնք այս տարածաշրջանում հնարավոր է եղել զարգացնել: Այդ տաղանդը պետք է մշակել ու հղկել, և այն կարող է տալ շատ մեծ պտուղներ, քան հիմա է տալիս: Հիմա ոլորտը շատ արագ զարգանում է, արագացված տեմպերով աճեր ունենք: Տարբեր երկրներից ՏՏ ոլորտի ընկերություններ իրենց գրասենյակները տեղափոխում են Երևան, և այստեղ են իրականացնում իրենց աշխատանքները»,- ասաց Ավինյանը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ ՀՀ-ում վերջին 8 տարիների ընթացքում ոլորտն աճում է միջինում 28%-ով:
«Բարձր տեխնոլոգիաները պետք է ներմուծվեն տարբեր ոլորտներ, լինի դա արդարադատություն, պետական կառավարություն, ընդհանուր տնտեսությունը, և մենք մեր ջանքերով նպաստելու ենք, որպեսզի ՀՀ տնտեսությունում այդ փոխակերպումը տեղի ունենա»,- նշեց փոխվարչապետը:

Deputy PM Avinyan highlights need to improve the Soviet heritage in IT field
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Armenia has received a serious heritage in the field of information technologies from the Soviet period, which, however, needs to be improved in line with the current opportunities, Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said at a press conference organized on the sidelines of the World Congress on Information Technology (WCIT 2019) in Yerevan.
“We have a serious heritage from the Soviet time in this sphere, the educational system of this field is also a heritage from the Soviet Union. This is also linked with the capacities which can be developed in this region. This talent should be developed and improved, and it can give greater results than it does now. Currently this field is developing quite rapidly, we have rapid growth rates. IT companies move their offices to Yerevan from different countries and carry out their activities here”, he said.
The deputy PM said in the past 8 years this field in Armenia is growing by 28% on average.
“The high technologies should be imported to different spheres, be that justice, state governance, general economy, and we will contribute with our efforts for this transformation to take place in Armenia’s economy”, he said.