Ավինյանն ընդգծեց ՏՏ ոլորտում սովետական ժառանգությունը հղկելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունը սովետական շրջանից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում լուրջ ժառանգություն է ստացել, որը ստեղծված հնարավորությունների հետ մեկտեղ հղկման կարիք ունեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հոկտեմբերի 7-ին Երևանում ընթացող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի (WCIT-2019) շրջանակում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Սովետական ժամանակահատվածից ունենք լուրջ ժառանգություն այս ոլորտում, կրթական համակարգն այս ոլորտի նույնպես ժառանգություն է Սովետական միությունից: Սա կապված է նաև այն կարողությունների հետ, որոնք այս տարածաշրջանում հնարավոր է եղել զարգացնել: Այդ տաղանդը պետք է մշակել ու հղկել, և այն կարող է տալ շատ մեծ պտուղներ, քան հիմա է տալիս: Հիմա ոլորտը շատ արագ զարգանում է, արագացված տեմպերով աճեր ունենք: Տարբեր երկրներից ՏՏ ոլորտի ընկերություններ իրենց գրասենյակները տեղափոխում են Երևան, և այստեղ են իրականացնում իրենց աշխատանքները»,- ասաց Ավինյանը:
Փոխվարչապետը նշեց, որ ՀՀ-ում վերջին 8 տարիների ընթացքում ոլորտն աճում է միջինում 28%-ով:
«Բարձր տեխնոլոգիաները պետք է ներմուծվեն տարբեր ոլորտներ, լինի դա արդարադատություն, պետական կառավարություն, ընդհանուր տնտեսությունը, և մենք մեր ջանքերով նպաստելու ենք, որպեսզի ՀՀ տնտեսությունում այդ փոխակերպումը տեղի ունենա»,- նշեց փոխվարչապետը:

Авинян подчеркнул необходимость оттачивания советского наследия в сфере ИТ
Республике Армения от советского периода в сфере информационных технологий получила серьезное наследие, которое наряду с созданными возможностями нуждается в шлифовке.
Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции, организованной в рамках проходящего в Ереване Всемирного форума информационных технологий “WCIT 2019” сказал вице-премьер Армении Тигран Авинян.
“С советских времен нам досталось серьезное наследие в этой сфере, система образования в этой сфере также является наследием Советского Союза. Это было связано с теми возможностями, которые можно было развивать в этом регионе. Этот талант нужно обработать и отточить, и он может дать гораздо больше плодов, чем дает сейчас.
Сейчас сфера очень быстро развивается, у нас ускоренные темпы роста. Компании сферы ИТ разных стран перевозят свои офисы в Ереван, и здесь осуществляют свою деятельность”, - сказал Авинян.
Он отметил, что за последние 8 лет сфера выросла в среднем на 28%.
“Высокие технологии должны быть внедрены в различные области, будь то правосудие, государственное правительство, общая экономика, и мы своими усилиями будем способствовать тому, чтобы в экономике РА произошла эта трансформация”, - отметил вице-премьер.