Հայաստանում կապիտալ ներդրում անելու համար գումարի խնդիր չկա. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կապիտալ ներդրում անելու համար գումարի խնդիր չկա: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես ասել եմ, որ մեր ամենամեծ պրոբլեմը կապիտալ մասով ծախսերն են: Բայց անցած տարվա ժամանակահատվածի համեմատ՝ այս տարի կապիտալ ծախսերը շատ շոշափելի են, սակայն մեր սահմանած նշաձողին չենք կարող հասնել, քանի որ նաև դրել ենք բարձր որակական չափանիշներ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը կառավարության նիստում:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ հաստատում է իր՝ նախկինում արված այն հայտարարությունը, թե փողի խնդիր չունենք: «Դա նաև քաղաքական շահարկումների առիթ է տալիս: Բայց երբ ասում ենք, որ մենք փողի խնդիր չունենք, դա չի նշանակում, որ դուրս գանք ու ուղղակի փող բաժանենք, այդ դեպքում փողի արժեքը կընկնի, այսինքն՝ կարժեզրկվի»,- ասաց նա  և նշեց, որ այդ դեպքում կարող է այնպես ստացվել, որ մեկ կիլոգրամ հաց գնելու համար երկու կիլոգրամի գումար պետք է տաս:
«Երբ ասում ենք, որ փողի խնդիր չունենք, նկատի ունենք՝ կապիտալ ներդրում անելու համար փողի խնդիր չունենք: Այս տարվա ինն ամիսների ընթացքում բյուջեի եկամտային մասն ավելացել է 21,6  տոկոսով: Մենք ռազմավարության վրա աշխատում ենք և եկել ենք եզրակացության, որ պոտենցիալ գումարները պետք է ներգրավել կապիտալ ծախսերի վրա, որոնք մենք համարում ենք մեգածրագրեր, և այդ դեպքում գումարը կունենա արժեք»,-ասաց կառավարության ղեկավարը:

No money problem in Armenia for capital investments – PM
YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. There is no problem of money in Armenia for making capital investments, Prime Minister Nikol Pashinyan said during today’s Cabinet meeting.
“I have stated that our biggest problem is the capital expenditures. But compared to the last year, this year the capital expenditures are very tangible, but we cannot reach the bar we set because we have also set high qualitative standards”, he said.
Pashinyan said he reaffirms his previous statement that they have no problem of money. “This also gives rise to political speculations. But when we say that we have no problem of money, it doesn’t mean that we should go out and just distribute money, because in that case the value of money would fall, in other words, it will be devalued”, he said, adding: “When we say that we do not have a money problem, we mean that we do not have a money problem for capital investments. In the 9 months of 2019 the revenue part of the budget increased by 21.6%. We are working on the strategy and came to the conclusion that potential sums should be attracted on capital expenditures which we consider as mega-projects, and in that case the money will have a value”, the Armenian PM said.