«Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերությունը գործարկում է CQ Armenia Growth ֆոնդը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: CQ Armenia Growth Fund-ը նախատեսված է Հայաստանի և օտարերկրյա անհատ և  ինստիտուցիոնալ ներդրողների համար, որոնք ձգտում են իրենց ներդրումներից վաստակել արդար ֆինանսական եկամուտ՝ միաժամանակ մասնակից լինելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը։ Ֆոնդն իր ներդրողներին ապահովում է ռիսկերի կառավարման բարձր մակարդակ, ակտիվների դիվերսիֆիկացիա և գրավիչ ներդրումներ՝ կարգավորվող շուկաների պարտատոմսերում,  բաժնետոմսերում և այլ ֆինանսական ակտիվներում, որոնց առնվազն 60%-ը ներդրվում է ՀՀ դրամով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ֆոնդը կրկնօրինակում է «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Պահպանողական» կենսաթոշակային ֆոնդի ներդրումային ռազմավարությունը, որը ստեղծվել է և կառավարվում է ընկերության միջազգային հիմնադիրների հետ սերտ համագործակցության արդյունքում: Ֆոնդը կառավարում է 250.000 մասնակցի ավելի քան 117 միլիարդ ՀՀ դրամ արժողությամբ ակտիվներ:
«Մենք վստահ ենք, որ այսօր Հայաստանն ունի տեղական և օտարերկրյա ներդրողների միջոցները տնտեսություն ներգրավելու մեծ ներուժ՝ հաշվի առնելով առկա մի շարք գործոններ, այդ թվում՝ մեր երկրի ժողովրդավարական կառավարման ձևը, հարուստ մարդկային կապիտալը,  մակրոտնտեսական կայունությունը և զարգացող ֆինանսական շուկան։  Առավել բազմազան դարձած խթանները, այդ թվում Հայաստանի աճող միջազգային վարկանիշը, նպաստում են վստահության ամրապնդմանը և ներառական տնտեսության ձևավորմանը՝ էլ ավելի բարձրացնելով երկրի գրավչությունն արտաքին ներդրումների համար, որոնց թվում առավել կարևոր են սփյուռքահայերի ներդրումները»,-նշեց «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերության Խորհրդի նախագահ՝ Էրնստ-Լյուդվիգ Դրայսը։
«Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա»-ն ընդլայնում է իր ֆոնդերի ցանկը՝ առաջարկելով նոր ներդրումային ֆոնդ Հայաստանում։ Մենք դրական ենք տրամադրված նոր հեռանկարներին․ CQ Armenia Growth Fund-ը ենթադրում և ակնկալում է դառնալ ճանաչված ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ օտարերկրյա ներդրողների շրջանում՝ հաշվի առնելով ֆոնդի ներդրումային ռազմավարությունը և պոտենցիալ եկամտաբերության մակարդակը», - ասաց «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերության Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արման Վարդանյանը։
1. «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա» ընկերությունը գերմանական Տալանքս և ավստրիական Ցե-Կվադրատ ընկերությունների կողմից համատեղ ստեղծված ձեռնարկություն է, որը հանդիսանում է ակտիվների կառավարիչ ընկերություն Հայաստանում և 2013 թ. ի վեր կառավարում է 258,345 մասնակցի 117 միլիարդ ՀՀ դրամ կենսաթոշակային միջոցներ:
2. Օտարեկրյա ներդրումային ընկերության կողմից կառավարվող հրապարակայի, բաց, ստանդարտ, պայմանագրային ֆոնդ:

YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. CQ Armenia Growth Fund offers its investors to have an exposure to a transforming and growing economy of Armenia – a frontier market country with democratic form of government, macroeconomic stability, low inflation and modest deficits and external debt, reports Armenpress.
The main investment objective of CQ Armenia Growth Fund is to provide investors with long-term growth in asset value by investing up to 25% of fund assets in equities, equity funds and equity-equivalent instruments, and the remainder in bonds, money market instruments, deposits and other assets. At least 60% of fund assets are to be invested in the Armenian Dram (AMD) denominated securities. CQ Armenia Growth Fund is designed to address the investment aspirations of individuals and institutional investors both from Armenia and abroad who seek to earn solid income on their investments by participating in development of the Armenian economy.
The Fund provides investors with the opportunity of geographic diversification and attractive investments in local currency bonds and equities. The fund is an opportunity for the company to expand its client base to the foreign markets and bring portfolio investments into Armenia, serving our mission of developing the local financial markets.
The fund’s portfolio composition mirrors the C-Quadrat Ampega’s Conservative Pension Fund, which has over AMD 117 billion (around EUR 200 million) assets under management and more than 250.000 investors - active pension contributors.
“We are confident, that currently, Armenia has a high potential to attract investments in the Armenian economy both by local and foreign investors, taking into account the factors such as the country’s democratic governance, human capital, stable macroeconomic conditions and a growing financial market. More diversified drivers, including Armenia’s increased investment rating, contribute to building confidence and developing inclusive economy, further enhancing the country’s attractiveness for foreign investors and Armenian Diaspora in particular” stated Ernst-Ludwig Drayss, “C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia” Chairman of the Board.
“Advancing the growth, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia has the pleasure to announce that it expands its funds product line to offer a new investment fund in Armenia. We are optimistic about the new prospects that the CQ Armenia Growth Fund will entail and anticipate that the product becomes popular not only among the local investors but also among foreign investors, considering the return it may offer”, - said Arman Vardanyan, Chief Executive Officer of C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia.