Չինաստանը սուբսիդավորելու Է Tesla-ի ավտոմոբիլների արտադրությունը Շանհայի գործարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՉԺՀ-ի իշխանությունները որոշում են ընդունել սուբսիդիաներ հատկացնել Շանհայի գործարանում Tesla Model 3 ամերիկյան ավտոմեքենաների արտադրությանը: Այդ մասին դեկտեմբերի 6-ին հայտնել Է Չինաստանի արդյունաբերության եւ ինֆորմատիզացիայի նախարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գերատեսչությունը Tesla Model 3-ը ներառել Է Էներգիայի նոր աղբյուրներով աշխատող ավտոմեքենաների ցուցակում, որոնց արտադրողները կարող են ակնկալել կառավարական դոտացիաներ: Սուբսիդիաներ տրամադրվելու են Շանհայում Tesla-ի գործարանին: Այս ձեռնարկությունում ամերիկյան ընկերությունը պլանավորում Է շաբաթական արտադրել հազար ավտոմեքենա:
Այս գործարանից Tesla Model 3-ի առաջին խմբաքանակի թողարկումը պլանավորված Է 2020 թվականի հունվարի 25-ին: Էներգիայի նոր աղբյուրներով աշխատող ավտոմեքենաները փոխադրամիջոցներ են, որոնք աշխատում են հիբրիդային տեսակի շարժիչով, Էլեկտրական ակումուլյատորով կամ ջրածնային վառելիքային տարրի հաշվին: Չինաստանը պլանավորում Է նման ավտոմոբիլների վաճառքների ծավալները հասցնել այն մեքենաների ընդհանուր թվի 25 տոկոսին, որոնք վաճառվելու են մինչեւ 2025 թվականը:
Tesla ընկերությունը հիմնադրվել Է 2003 թվականին: Նրա կենտրոնակայանը գտնվում Է ԱՄՆ-ի Պաոլո Ալտոյում (Կալիֆոռնիայի նահանգ), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Китай будет субсидировать производство автомобилей Tesla на заводе в Шанхае
Власти КНР приняли решение выделить субсидии на производство американских автомобилей Tesla Model 3 на заводе в Шанхае. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в пятницу Министерство промышленности и информатизации Китая.
Ведомство включило Tesla Model 3 в список автомобилей на новых источниках энергии, производители которых могут рассчитывать на правительственные дотации. Субсидии будут предоставлены шанхайскому заводу Tesla. На этом предприятии американская компания планирует производить 1 тыс. автомобилей в неделю. Выпуск первой партии Tesla Model 3 с данного завода запланирован на 25 января 2020 года.
Автомобили на новых источниках энергии - это транспортные средства, работающие на двигателе гибридного типа, на электрическом аккумуляторе или за счет водородного топливного элемента. Китай планирует повысить объемы продаж таких автомобилей до 25% от общего числа машин, которые будут проданы к 2025 году.
Компания Tesla была основана в 2003 году. Ее штаб-квартира находится в американском Пало-Альто (штат Калифорния).