ԼՀԿ-ն հայտնեց Դավիթ Խաժակյանին Երևանի ավագանուց հետ կանչելու մտադրության պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության՝ Երևանի ավագանիում «Լույս» խմբակցությունում իր միակ անդամ Դավիթ Խաժակյանին ետ կանչելու մտադրությունը ամենևին կապված չէ Խաժակյանի աշխատանքից գոհ լինել-չլինելու հետ: Կուսակցությունում նկատել են՝ «Լույս» խմբակցությունը երբեմն շեղվում է կուսակցության որդեգրած տեսլականից, լինում են իրավիճակներ, որոնք դուրս են անգամ Խաժակյանի ազդեցությունից, և այդ արարքների համար կուսակցությունը պատասխանատվություն կրել չի ուզում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հրավիրված ասուլիսում հայտնեցին ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ու պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը։
«Մի քանի անգամ նման գաղափար քննարկվել է, և երեկ նորից սկսել ենք քննարկել կուսակցության կառավարման խորհրդի մակարդակում, որ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության մասնակցությունը Երևանի ավագանիում վերաիմաստավորելու, մեր մասնակցությունը քննարկելու հարց է առաջացել: Մենք Դավիթ Խաժակյանի գործունեությունից ավելի քան գոհ ենք, Խաժակյանն իր գործունեությամբ ցույց է տվել, թե ինչպես պետք է ընդդիմադիր ավագանին աշխատի: Բայց միևնույն ժամանակ իրավիճակներ կան, որ Խաժակյանի ազդեցությունից դուրս են, սակայն Խաժակյանը որպես խմբակցության ղեկավար դրա համար պատասխանատվություն է կրում, որը տարածվում է ԼՀԿ-ի վրա։ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը մեղադրում են կոնկրետ ոչ մեր անդամների գործունեության համար»,- ասաց Մարուքյանն ու հավելեց՝ քաղաքացիների ձայնը ևս հասնում է իրենց, և իրենք դրանցից բխող քայլեր են քննարկում:
Նա նշեց՝ իրենց համար արդեն լուրջ խնդիր է այդ իրավիճակներն անդադար մեկնաբանել, պարզաբանելը: «Մենք մտածում ենք՝ միգուցե չմասնակցենք, որ որևէ կերպ չդառնանք թիրախ»,- նշեց Մարուքյանն ու դժգոհեց նաև մեդիայում ավագանու աշխատանքի լուսաբանումից:
Մանե Թանդիլյանը շեշտեց՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն ունի իր օրակարգը, գաղափարախոսությունը՝ ինչպես ԱԺ-ում, այնպես էլ ավագանիում: «Հետևաբար, երբ կառավարման խորհուրդը և կուսակցությունը գնահատում է, որ «Լույս» խմբակցությունը պարբերաբար շեղվում է կուսակցության գծից, մենք պետք է կարողանանք հասկանալ, թե որքանով է այս պարագայում մեր մասնակցությունը նպատակահարմար կամ ինչ ձևաչափով է նպատակահարմար շարունակել: Մենք պետք է կարողանանք կրել պատասխանատվություն մի բանի համար, որի հետ ամբողջությամբ համաձայն է կուսակցությունը: Հետևաբար, այդ առումով մենք պետք է քննարկենք, թե ինչ պետք է արվի այն պարագայում, երբ տեսնում ենք, որ պատասխանատվություն ենք կրում մի բանի համար, որն, ըստ էության, կուսակցության տեսլականում, օրակարգում ներառված չէ: Եվ կուսակցությունն, ըստ էության, ազդեցություն չունի այդ վարքագծի համար»,-ասաց Թանդիլյանը:
Այդ հարցը քննարկման առարկա կդառնա կուսակցության կառավարման խորհրդում: Անդամները վստահեցրին՝  այս պահին ինտենսիվ քննարկումների փուլում են, Խաժակյանը դեռ շարունակում է համարվել ավագանու անդամ:
Մարուքյանը դեկտեմբերի 17-ին հայտնել էր, որ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը քննարկում է Երևանի ավագանիում իր միակ անդամին` Դավիթ Խաժակյանին ետ կանչելու և ավագանիում նրա գործունեության շարունակության նպատակահարմարության հարցը:

Партия “Просвещенная Армения” назвала причину отзыва Давида Хажакяна из Совета старейшин Еревана
Намерение партии “Просвещенная Армения” отозвать своего единственного члена во фракции “Луйс” Совета старейшин Еревана Давида Хажакяна отнюдь не связано с его работой. В партии заметили, что фракция “Луйс” иногда отклоняется от принятого партией курса, бывают ситуации, которые находятся вне влияния даже Хажакяна, и за эти поступки партия не хочет нести ответственность.
Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сообщили руководитель парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян и депутат Мане Тандилян.
“Эта идея уже несколько раз обсуждалась, и вчера мы ее вновь обсуждать на уровне Совета правления партии, так как возникла проблема переосмысления участия партии “Просвещенная Армения” в Совете старейшин Еревана. Мы более чем довольны деятельностью Давида Хажакяна, он своей деятельностью показал, как должен работать оппозиционный совет. Но в то же время бывают ситуации, которые находятся вне влияния Хажакяна, однако он, как руководитель фракции, несет за это ответственность, которая распространяется на ППА. Партию “Просвещенная Армения” конкретно обвиняют в деятельности не наших членов”, - сказал Марукян и добавил, что до них доходят и отклики граждан, и исходя из этого они обсуждают вытекающие из них шаги.
Он отметил, что для них уже серьезная проблема - неустанно комментировать и разъяснять эти ситуации. Мы думаем, что не будем участвовать, чтобы никоим образом не становиться мишенью”, - отметил Марукян и выразил недовольство освещением работы Совета старейшин в СМИ.
Мане Тандилян подчеркнула, что партия ППА имеет свою повестку и идеологию как в НС, так и в Совете старейшин. “Следовательно, когда совет правления и партия оценивают, что фракция “Луйс” периодически отклоняется от партийной линии, мы должны суметь понять, насколько целесообразно наше участие, или в каком формате целесообразно продолжать. Мы должны  нести ответственность за то, с чем полностью согласна партия. Следовательно, мы должны были обсудить, что надо делать в том случае, когда мы видим, что несем ответственность за то, что, по сути, не включено в повестку партии. И партия, по сути, не имеет влияния на эти действия”, - сказала Тандилян.
Этот вопрос был предметом обсуждения в Совете правления партии. Члены Совета заверили, что сейчас находятся в стадии интенсивных обсуждений, Хажакян еще продолжает считаться членом Совета старейшин.
17 декабря Марукян сообщил, что партия  “Просвещенная Армения” обсуждает вопрос отзыва своего единственного члена в Совете старейшин Еревана Давида Хажакяна и целесообразности продолжения его деятельности в Совете старейшин.