Բրիտանիայում ավելի քան 130 հազար պետական ծառայողներ գործադուլի են դուրս եկել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի կառավարության 132 վարչությունների ավելի քան 130 հազար պետական ​​ծառայողներ այսօր գործադուլի են մասնակցում՝ պահանջելով բարձրացնել աշխատավարձերը երկրում բարձր գնաճի պայմաններում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sky News-ը։
Պետական և առևտրային ծառայությունների աշխատողների արհմիության (Public and Commercial Services Union, PCS) կողմից կազմակերպված ակցիաներն անցկացվում են Մեծ Բրիտանիայի ողջ տարածքում՝ Լոնդոնում, Անգլիայի հարավում գտնվող Դուվր և Ֆոլքստոն նավահանգստային քաղաքներում, Լիվերպուլում, Պրեստոնում և Նոթինգհեմում, Գլազգոյում, Էդինբուրգում և Սուոնսիում:
«Մեր արհմիության անդամներն այսօր (գործադուլի) են դուրս եկել այն պատճառով, որ աշխատավարձերի աճը հետ է մնում գնաճի ցուցանիշներից՝ տասնամյակների ընթացքում աշխատավարձերի բարձրացումը զսպելու ֆոնին: Աշխատատեղի երաշխիքը երբեք այսքան ցածր չի եղել քաղաքացիական ծառայություն ոլորտում», - ասել է PCS-ի ներկայացուցիչ Մարտին Քավանոն:
Իր հերթին PCS-ի ղեկավար Մարկ Սերվոտկան նշել է, որ արհմիության անդամներին արվել է «աշխատավարձերի բարձրացման ամենավատ առաջարկը երկրում»։
Նրա կարծիքով՝ բրիտանական կառավարությունը «ծաղրում է պետական ​​ծառայողներին»։ Ավելի վաղ Միացյալ Թագավորության իշխանությունները հայտարարել էին պետական ​​ծառայողների աշխատավարձը միջինը 4,5%-ով ավելացնելու պատրաստակամության մասին։
Մեծ Բրիտանիայում անցյալ տարվա վերջից սկսվել է գործադուլների ալիք, որը պայմանավորված է կտրուկ թանկացումներով (2022 թ. արդյունքներով գնաճը կազմել է 10,5%) և իրական եկամուտների անկմամբ: Գործադուլներին, բացի պետական ​​ծառայողներից, մասնակցում են երկաթուղայիններ, բուժաշխատողներ, ավտոբուսների վարորդներ, սահմանապահներ, փոստատարներ, ուսուցիչներ, համալսարանի դասախոսներ և այլ մասնագիտությունների ներկայացուցիչներ։ Բրիտանական իշխանությունները քանիցս հայտարարել են, որ չեն կարող իրենց թույլ տալ պետական ​​հատվածում աշխատող մարդկանց աշխատավարձերը հասցնել գնաճի մակարդակի, քանի որ նման միջոցները կհանգեցնեն երկրում գների հետագա աճի և բյուջեի վրա չափից ավելի մեծ բեռ կստեղծեն։

В Британии более 130 тыс госслужащих вышли на забастовку
Более 130 тыс. британских госслужащих из 132 правительственных департаментов участвуют в пятницу в забастовке, требуя повысить заработную плату на фоне высокой инфляции в стране. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил телеканал Sky News.
Пикеты, организованные Профсоюзом работников государственных и коммерческих служб (Public and Commercial Services Union, PCS), проходят по всей Великобритании: в Лондоне, в портовых городах Дувр и Фолкстон на юге Англии, в Ливерпуле, Престоне и Ноттингеме, в Глазго, Эдинбурге и Суонси. "Реальная причина, по которой члены нашего профсоюза вышли сегодня [на забастовку], заключается в том, что в нашей сфере рост зарплат отстает от показателей инфляции на фоне десятилетий сдерживания повышения окладов. Гарантия рабочего места никогда не была настолько низкой на госслужбе", - заявил представитель PCS Мартин Кавано.
В свою очередь глава профсоюза Марк Сервотка отметил, что его членам было сделано "худшее в стране предложение о повышении зарплат". По его мнению, британское правительство "издевается над госслужащими". Ранее власти Соединенного Королевства заявили о готовности увеличить оклад госслужащих в среднем на 4,5%.
Волна забастовок, вызванных резким удорожанием жизни (инфляция по итогам 2022 года составила 10,5%) и падением реальных доходов, охватила Великобританию с конца прошлого года. В стачках, помимо госслужащих, принимают участие железнодорожники, медработники, водители автобусов, пограничники, почтальоны, учителя, преподаватели университетов и представители других профессий. Британские власти неоднократно заявляли, что не могут позволить себе поднять зарплаты занятых в госсекторе людей на уровень инфляции, поскольку подобные меры приведут к дальнейшему росту цен в стране и создадут непомерную нагрузку на бюджет.