Սփյուռքի հանձնակատարների ինստիտուտն ընդլայնվում է, սպասվում են նշանակումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ընթացիկ տարում նկատելի աշխատանք է կատարվելու Սփյուռքի հանձնակատարների ինստիտուտի ձևավորման ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ սփյուռքի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ այս տարի արդեն սկսվելու են տեղերում՝ տարբեր երկրներում, քաղաքներում, որտեղ կա ձևավորված հայ համայնք, Սփյուռքի հանձնակատարների մեծ թվով և արագ նշանակումներ։
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում հիմնականում բացատրական աշխատանքներ ենք տարել համայնքներում՝ պարզաբանելու, թե ինչ է իրենից ներկայացնում հանձնակատարների ինստիտուտը։ 2023 թվականից սկսեցինք հանձնակատարի նշանակումները՝ առաջինը ՀՀ վարչապետի կողմից նշանակվեց Լեհաստանում։ Այժմ դիտարկում ենք մի քանի թեկնածուներ, առաջիկայում կլինեն նշանակումներ։ Ունենք նաև մեծ ցուցակ, որը ևս դիտարկվում է։ Ցուցակում ընդգրկված անձանց հետ ևս աշխատանք է տարվելու, և երբ պահը հասունանա՝ դիմելու ենք վարչապետին՝ նշանակման համար»,-ասաց Զարեհ Սինանյանն՝ ավելացնելով, որ հանձնակատարներն արտահաստիքային պաշտոններ են։
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ներդրման միջոցով կընդլայնվեն Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ցանցային կարողությունները։ Հանձնակատարների գործառույթն, ըստ Զարեհ Սինանյանի, շատ պարզ է։ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն ունի սահմանափակ աշխատակազմ, իսկ Սփյուռքը շատ մեծ է։ Հետևաբար` անհրաժեշտ են տեղերում մարդիկ, որոնք կապող օղակ կլինեն համայնքների ու Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակի միջև։
«Նախկինում ունեցել ենք մի պրակտիկա, երբ մեր դիվանագետները եղել են համայնքային կոնտակտային անձինք։ Արդյունքում՝տեղծվել է իրավիճակ, երբ նրանք դիվանագիտությամբ չեն զբաղվել, այլ դարձել են համայնքային կցորդներ։ Մենք ուզում ենք խուսափել այդ ամենից և ձևավորում ենք հանձնակատարների ինստիտուտը։ Մենք Երևանից որևէ մեկին չենք ուղարկում համայնքներ, հանձնակատարին ընտրում ենք տեղում։ Նրանք լինելու են համայնքին հայտնի, համայնքի կրիտիկական հատվածի համար ընդունելի անձինք, որոնք կլինեն կապող օղակ համայնքների ու Սփյուռքի հանձնակատարի միջև»,-ասաց Զարեհ Սինանյանը։
Ընդհանուր հանձնակատարների քանակը կախված է լինելու տեղերում հայերի թվաքանակի, ժողովրդագրական խտությունից։ Որոշ երկրներում կլինեն շատ հանձնակատարներ, որոշ տեղերում՝ քիչ։ Այն երկրներում, որտեղ համայնքը փոքր է և կենտրոնացած մի տեղում, բազմաթիվ հանձնակատարների կարիքը չի լինի։ Այն երկրներում, որտեղ քաղաքից քաղաք կան հայ համայնքներ, բնական է, որ մի քանի հանձնակատարներ կնշանակվեն։
Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում նշանակումներ սպասվում են արևմտյան Եվրոպայի մի քանի երկրներում։

Armenia to strengthen ties with Diaspora via local commissioners
YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The Armenian government plans to enhance the country’s ties with its Diaspora through special commissioners who will work with Armenian communities around the world.
Diaspora Commissioners will be appointed in various cities across the world with large presence of Armenians.
Zareh Sinanyan, the High Commissioner of Diaspora Affairs of Armenia, told Armenpress that his agency has a list of potential candidates for the job.
“Over the past two years we’ve been mostly working in the communities, explaining what the commissioner’s job is going to be like. The first commissioner was appointed in 2023 to Poland by the Prime Minister. We are now considering several candidates and the appointments will be made soon. We have a big list that’s under consideration. We will work with the candidates, and when the time comes, we will ask the prime minister to make the appointment,” Sinanyan said.
Launching the network of commissioners is expected to increase the capacity of the Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs.
The commissioners will have a “very simple” job, Sinanyan explained. “The Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs has a limited staff, whereas we have a very big Diaspora. Therefore, we need people on the ground to act as the link between the community and my office,” he said.
“In the past there was a practice when our diplomats were the contact persons of the community. As a result they became community attachés instead of dealing with diplomacy. We want to avoid this and that’s why we are launching the institute of commissioners. We are not going to send anyone from Yerevan to the community, we will appoint the commissioner from within the community. They will be well-known, acceptable people for the community.”
The number of commissioners in any given country will depend on the size of the local Armenian community.