Սփյուռքի հանձնակատարների ինստիտուտն ընդլայնվում է, սպասվում են նշանակումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ընթացիկ տարում նկատելի աշխատանք է կատարվելու Սփյուռքի հանձնակատարների ինստիտուտի ձևավորման ուղղությամբ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ սփյուռքի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ այս տարի արդեն սկսվելու են տեղերում՝ տարբեր երկրներում, քաղաքներում, որտեղ կա ձևավորված հայ համայնք, Սփյուռքի հանձնակատարների մեծ թվով և արագ նշանակումներ։
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում հիմնականում բացատրական աշխատանքներ ենք տարել համայնքներում՝ պարզաբանելու, թե ինչ է իրենից ներկայացնում հանձնակատարների ինստիտուտը։ 2023 թվականից սկսեցինք հանձնակատարի նշանակումները՝ առաջինը ՀՀ վարչապետի կողմից նշանակվեց Լեհաստանում։ Այժմ դիտարկում ենք մի քանի թեկնածուներ, առաջիկայում կլինեն նշանակումներ։ Ունենք նաև մեծ ցուցակ, որը ևս դիտարկվում է։ Ցուցակում ընդգրկված անձանց հետ ևս աշխատանք է տարվելու, և երբ պահը հասունանա՝ դիմելու ենք վարչապետին՝ նշանակման համար»,-ասաց Զարեհ Սինանյանն՝ ավելացնելով, որ հանձնակատարներն արտահաստիքային պաշտոններ են։
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ներդրման միջոցով կընդլայնվեն Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ցանցային կարողությունները։ Հանձնակատարների գործառույթն, ըստ Զարեհ Սինանյանի, շատ պարզ է։ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն ունի սահմանափակ աշխատակազմ, իսկ Սփյուռքը շատ մեծ է։ Հետևաբար` անհրաժեշտ են տեղերում մարդիկ, որոնք կապող օղակ կլինեն համայնքների ու Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակի միջև։
«Նախկինում ունեցել ենք մի պրակտիկա, երբ մեր դիվանագետները եղել են համայնքային կոնտակտային անձինք։ Արդյունքում՝տեղծվել է իրավիճակ, երբ նրանք դիվանագիտությամբ չեն զբաղվել, այլ դարձել են համայնքային կցորդներ։ Մենք ուզում ենք խուսափել այդ ամենից և ձևավորում ենք հանձնակատարների ինստիտուտը։ Մենք Երևանից որևէ մեկին չենք ուղարկում համայնքներ, հանձնակատարին ընտրում ենք տեղում։ Նրանք լինելու են համայնքին հայտնի, համայնքի կրիտիկական հատվածի համար ընդունելի անձինք, որոնք կլինեն կապող օղակ համայնքների ու Սփյուռքի հանձնակատարի միջև»,-ասաց Զարեհ Սինանյանը։
Ընդհանուր հանձնակատարների քանակը կախված է լինելու տեղերում հայերի թվաքանակի, ժողովրդագրական խտությունից։ Որոշ երկրներում կլինեն շատ հանձնակատարներ, որոշ տեղերում՝ քիչ։ Այն երկրներում, որտեղ համայնքը փոքր է և կենտրոնացած մի տեղում, բազմաթիվ հանձնակատարների կարիքը չի լինի։ Այն երկրներում, որտեղ քաղաքից քաղաք կան հայ համայնքներ, բնական է, որ մի քանի հանձնակատարներ կնշանակվեն։
Զարեհ Սինանյանը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում նշանակումներ սպասվում են արևմտյան Եվրոպայի մի քանի երկրներում։

Институт уполномоченных по делам диаспоры расширяется, ожидаются новые назначения
В этом году будет проделана значительная работа по формированию института уполномоченных по делам диаспоры. В беседе с «Арменпресс» главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян отметил, что этот год начнется с множественных назначений уполномоченных по делам диаспоры на местах - в разных странах, городах, где есть сформировавшаяся армянская община.
«Последние два года мы в общинах в основном проводили разъяснительную работу относительно института уполномоченных. В 2023 году мы уже начали назначать уполномоченных. Первый уполномоченный был назначен в Польше, премьер-министром Армении. Сейчас мы рассматриваем несколько кандидатур, в ближайшее время будут новые назначения. Есть большой список кандидатур на эти назначения, который также находится на рассмотрении. С лицами, включенными в список, будет проведена надлежащая работа, после мы обратимся к премьер-министру с предложением об их назначении», - рассказал Заре Синанян, добавив, что эти должности являются внештатными.
За счет внедрения института уполномоченных по делам диаспоры будут расширены сетевые возможности Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры. По словам Заре Синаняна, их функции  очень просты. Штат главного уполномоченного по делам диаспоры ограничен, а диаспора очень велика. Поэтому на местах нужны люди, которые будут связующим звеном между общинами и Аппаратом уполномоченного по делам диаспоры.
«Раньше наши дипломаты бывали контактными лицами с общиной. В результате возникла ситуация, при которой они занимались не дипломатией, а становились атташе по делам общин. Мы хотим избежать всего этого, и поэтому формируем институт уполномоченных. Они будут не из Еревана, будут назначаться на местах. Это будут люди, известные в общине, которые станут связующим звеном между общиной и с Аппаратом главного уполномоченного», - отметил Заре Синанян.
Число уполномоченных будет зависеть от численности и демографической плотности в армянской общине. В каких-то странах их будет больше, где-то меньше. В странах, где небольшие общины, сосредоточенные в одном месте, не будет необходимости в их большом количестве. В тех странах, где армянские общины есть в разных городах, естественно, будет назначено несколько уполномоченных.